Kapituła Tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” w uznaniu zasług działalności społecznej i zawodowej na rzecz rozwoju Gminy Rogoźno, uhonorowała w maju 2018 roku Tytułem „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” troje naszych mieszkańców.
Pośmiertnie tytułem wyróżniono śp. Mariana Chojnackiego. Odznaczenie odebrali w dniu 4 maja 2018 roku oraz dokonali pamiątkowego wpisu w Księdze "Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej", Jego żona oraz syn.
Wspominając dh Mariana...
DH Marian Chojnicki wstąpił do OSP w Rogoźnie dnia 16.04.1957 r . Miał wtedy 17 lat i zasilił szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarowej, gdzie zdobywał umiejętności i wiedzę z zakresu ratowania życia i mienia ludzkiego. Po ukończeniu 18 urodzin, w roku 1958 przystąpił do kursu szeregowców OSP, który zdał z wynikiem pozytywnym, co pozwoliło mu na uczestnictwo w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jako członek oddziału bojowego brał udział w szkoleniach: dowódca sekcji, naczelnik OSP typu „S”, mechanik motopompy, obsługa i używanie aparatów oddechowych. Dzięki zdobytej wiedzy i chęci niesienia pomocy bliźniemu uczestniczył w wieku pożarach, najważniejsze to;
-Pożar Puszczy Nadnoteckiej, który wybuchł w 1992 r. Za aktywną pracę i zaangażowanie podczas akcji gaśniczych dh Marian odznaczony został Medalem z Nadleśnictwa Potrzebowice;
- Pożar w zakładach „Stomil” w Poznaniu w roku 1972 – największy pożar w Poznaniu,
-Pożar całej wioski w Starym Boduszewie,
-Pożar Fabryki Mebli w Rogoźnie,
-Pożar PGR Studzieniec.
Za swą działalność na rzecz OSP, dbanie o jej dobre imię i mienie odznaczony został Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa", nadano mu także Srebrny Krzyż Zasługi, a podczas obchodów 140-lecia istnienia OSP Rogoźno w dniu 14 czerwca 2014 r., Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP medalem honorowym im. Bolesława Chomicza.
Warto nadmienić, że jako młody członek OSP uczestniczył w podjętym przez ówczesnego prezesa Romana Chudzickiego czynie społecznym, jakim była budowa nowej strażnicy ze świetlicą przy ul. Nowej 4, która została oddana do użytku w dniu 22 lipca 1967 r. Strażnica ta służy rogozińskim ochotnikom po dzień dzisiejszy. Dh Marian pomimo swojego wieku nadal uczestniczył w życiu jednostki, bardzo chętnie korzystał z zaproszeń na organizowane przez OSP uroczystości podczas, których przekazywał młodym strażakom zdobytą wiedzę, wspominając przy tym ze łzami w oczach stare, dobre czasy. Dh Marian Chojnacki zmarł w czerwcu 2017 roku.
9 maja 2018 roku Tytuł odebrali także członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło "Rofama" w Rogoźnie.
Pani Zofia Polega
Pani Zofia Polega urodziła się 18.05.1936 r. w Nagoszynie, powiat Dębica. W 1948 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Gościejewa, powiat obornicki. W 1960 r. wyszła za mąż, urodziła córkę i syna. W 1970 r. ukończyła szkołę średnią. W 1970 r. wraz z mężem wybudowali dom w Rogoźnie, gdzie mieszka do dziś. W grudniu 2001 r. zmarł mąż pani Zofii.
Pani Zofia od młodych lat zdobywała doświadczenie zawodowe:
- w 1953 r. pracowała w zakładzie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Szczecinie, w dziale księgowości materiałowej,
- w 1954 r. przyjęta została do pracy przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Rogoźnie, jako kierownik sklepu w Gościejewie,
- w 1955 r. podjęła pracę w siedzibie Gromadzkiej Rady Narodowej w Gościejewie, która w 1960 r. została przeniesiona do Rogoźna.
- w 1966 r. podjęła pracę w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Boguniewie na stanowisku głównej księgowej,
- we wrześniu 1974 r. została przyjęta do pracy w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet Rofama” w Rogoźnie w dziale księgowość, gdzie pracowała do 1991 r. (po przejściu na emeryturę pracowała dalej na ½ etatu),
- w 1992 r. po zakończeniu pracy zawodowej Zarząd PZERiI przyjął panią Zofię na członka tego związku i równocześnie na członka Zarządu, powierzając jej funkcję skarbnika, którą wykonuje do dziś, tj. przez okres 25 lat. Pracę tą wykonuje społecznie wraz z innymi pracami na rzecz Związku PZERiI i mieszkańców Rogoźna.
oraz
Pan Józef Skrzypek
Pan Józef Skrzypek urodził się 14 kwietnia 1947 r. w Łopiszewie w rodzinie zajmującej się pracą na roli, Ojciec Franciszek, matka Anna z domu Strzępka i starszy brat Stanisław. Szkołę podstawową ukończył w Ryczywole. W latach 1961-1964 uczęszczał do szkoły zawodowej w Chodzieży ucząc się zawodu ślusarza. Pracę zawodową rozpoczął w 1964 r. w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Gorzewie jako mechanik. W kwietniu 1968 r. rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet Rofama” – jako ślusarz.
22.08.1970 r. ożenił się z Marią Skrzypek, która urodziła 3 córki: Jolantę (1971 r.), Barbarę (1973 r.), Krystynę (1975 r.). W FMR pracował do 1987 r. kiedy to przeszedł na emeryturę. W listopadzie podjął kurs – Maszynisty Pomp Uzdatniania Wody. W 1997 r. przeszedł na stanowisko magazyniera, na którym pracował do 2015 r.
Od 2.01.1989 r. jest członkiem PZERiI, w dniu 24 lutego 1994 r. odbyło się zebranie zdawczo – wyborcze koła, na którym pan Józef został wybrany do komisji socjalno-bytowej jako członek. Na walnym zebraniu Zarządu 15 stycznia 2014 r. został wybrany jako członek Zarządu.
8 kwietnia 1999 r. uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów został wyróżniony za szczególnie zasługi dla Związku – Złotą Odznaką Honorową.
5 grudnia 2007 r. wstąpił do PZERiI oddział rejonowy w Rogoźnie.
Jest szczęśliwym i dumnym dziadkiem trojga wnucząt, w 2005 r. został wdowcem; utracił ukochaną żonę i córkę Jolantę w wypadku samochodowym.
W 2015 r. ze względów zdrowotnych zakończył pracę zawodową. W swoim życiu stara się pomagać innym, chce być potrzebny i wspierać swoją rodzinę. W pracy na rzecz Koła Emerytów i Rencistów w Rogoźnie stara się aktywnie włączać się w jego działalność, współpracować z samorządem i brać czynny udział w życiu społecznym.