9 czerwca 1984 roku Szkoła Podstawowa w Parkowie otrzymała imię Józefa Wybickiego i prawo posiadania sztandaru. W przyszłym roku obchodzić będziemy 30-tą rocznicę tego wydarzenia oraz piątą rocznicę nadania imienia Wybickiego i prawa posiadania sztandaru Gimnazjum. W ramach przygotowań do tego święta 15 listopada 2013 roku w szkolnej Sali Tradycji Józefa Wybickiego i Mazurka Dąbrowskiego zorganizowano wystawę „Józef Wybicki patronem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Parkowie” przygotowaną przez Marzenę i Krzysztofa Działo oraz Ewelinę Baranowską. Wśród eksponatów znalazły się akty nadania imienia, kroniki, podziękowania, gratulacje, dokumenty z prac nad nadaniem imienia, a przede wszystkim tematyczne zdjęcia.
Wystawę otworzyła dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając przybyłych gości, szczególnie uczestników wydarzeń z 1984 roku: przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza, prezesa Chóru „Echo” Józefa Zarębskiego, emerytowane nauczycielki szkoły w Parkowie Ewę Szatkowską, Reginę Grzebytę, Wandę Wiśniewską i Teresę Omiecińską, a następnie przypominając pokrótce historię szkoły oraz ludzi, którzy najbardziej się jej przysłużyli. Symbolicznego odsłonięcia wystawy dokonali dyrektor Maria Cisowska i burmistrz Bogusław Janus. Następnie kustosz wystawy Krzysztof Działo poprosił o głos uczestników wydarzeń sprzed 30 lat: Zdzisława Hinza (ówczesnego dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej, której podlegała placówka w Parkowie) oraz córkę Zbigniewa Szatkowskiego – inicjatora działań związanych z Wybickim – Ewę Szatkowską. Obydwoje wzruszonym głosem przypomnieli momenty związane z nadaniem szkole imienia. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni pochylili się nad gablotami z wartościowymi eksponatami. Jedni z ciekawością, drudzy z nostalgią – i niekiedy z łezką w oku – przypominali sobie tak ważne dla parkowskiego środowiska chwile.
Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Był nią zorganizowany już po raz trzeci koncert „Zakazanych Piosenek” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i niezawodnej publiczności, która zawsze włącza się czynnie do wspólnego śpiewania. Na wstępie dyrektor Maria Cisowska powitała gości, wśród których byli: przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, burmistrz Bogusław Janus, historyk z UAM dr hab. Marek Mikołajczyk, członek zarządu powiatu Gustaw Wańkowicz, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska, radny Adam Nadolny, księża Jan Andrzejewski i Wojciech Ren, członek Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych Eugeniusz Byliński, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Rogoźnie i Związku Inwalidów Wojennych RP w Obornikach Stefan Hampel, płk Tadeusz Janowski, potomek jednego z organizatorów powstania wielkopolskiego płk Napoleona Rogala Koczorowskiego Andrzej Koczorowski, przedstawiciele Stowarzyszenia „Parkowianka” i OSP w Parkowie i członkowie parkowskiej Rady Sołeckiej, sołtysi pobliskich wsi i członkowie Rady Rodziców.
Pani dyrektor w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę uroczystości organizowanych dla uczczenia tych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny: „Śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne, opowiadamy o Polsce, o wolności i o wszystkim, co naprawdę w życiu ważne. Śpiewając, ożywiamy w pamięci naszych bohaterów i wielką przeszłość naszego kraju. (…)Świętujmy więc tę radosną dla Polski rocznicę ze śpiewem na ustach, wysławiając pamięć o tych, którzy przed laty walczyli o niepodległość.”
Związek Inwalidów Wojennych RP poprzez swojego przedstawiciela Eugeniusza Bylińskiego przyznał Krzyże Jubileuszowe wydane z okazji 95 rocznicy Związku Inwalidów Wojennych Marii Cisowskiej i Krzysztofowi Działo i Stefanowi Hamplowi. Z kolei Błażej Cisowski otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych przyznaną przez Zarząd Główny ZIW w Warszawie i książeczkę członka wspierającego obornickiego oddziału tej organizacji z nr 1, a Zdzisława Hinza uhonorowano Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów RP.
Po tych miłych akcentach rozpoczął się oczekiwany koncert. Przez dwa lata udało nam się przedstawić 49 „zakazanych piosenek”. W tegorocznym koncercie przygotowanym przez Marzenę i Krzysztofa Działo przy współpracy Doroty Mąderek, a prowadzonym przez Krzysztofa Działo i Ewelinę Baranowską przywróciliśmy do życia kolejne 22 pieśni i piosenki, m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Bartoszu, Bartoszu”, „Gdy naród do boju”, „Wojenko, wojenko”, „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”, „Marsz lotników”, „Marsz Mokotowa”, „Jeno wyjmij mi z twych oczu”, „Modlitwa o Wschodzie Słońca”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Ojczyzno ma”, „Modlitwa Okudżawy”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.
Brawa po każdym wystąpieniu solistów i chóru, wspólne śpiewanie popularnych fragmentów utworów (pomocna była wspaniała prezentacja ze słowami piosenek) oraz łzy wzruszenia na twarzach słuchaczy najlepiej podkreślały, że ten po raz kolejny koncert trafił w upodobania widzów. Po zakończeniu koncertu pani dyrektor podziękowała gorąco wszystkim występującym oraz nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się swoją pracą do uświetnienia wydarzenia. A na te wszystkie nasze działania: otwarcie wystawy, koncert patrzył uśmiechając się z portretu nasz patron Józef Wybicki wydając się zadowolony z podejmowanych przez nas inicjatyw.
Krzysztof Działo
fot. Błażej Cisowski, Marzena Działo