Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wiele razy w ciągu roku szkolnego mają możliwość „kontaktu” ze swoim patronem. Przedstawienia, uroczystości, wycieczki, lekcje o Wybickim to codzienność życia szkoły. 15 maja uczniowie wybrali się do Poznania, na Skałkę do kościoła św. Wojciecha, gdzie w podziemiach znajduje się Krypta Zasłużonych Wielkopolan, a wśród nich doczesne szczątki Józefa Wybickiego. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że obecnym rezydentem kościoła św. Wojciecha jest były uczeń parkowskiej szkoły ks. Trojan Marchwiak.
140-osobowa grupa uczniów i opiekunów z Parkowa swój pobyt w Poznaniu rozpoczęła od złożenia znicza u grobu zmarłego w ubiegłym tygodniu długoletniego proboszcza parafii św. Wojciecha i opiekuna krypty ks. Marka Kaisera. Następnie mszę św. w kościele na Skałce odprawili ks. Jan Andrzejewski i ks. Paweł Haczyński.
Po zakończeniu mszy wszyscy udali się do Krypty Zasłużonych Wielkopolan. Tam złożyli biało-czerwoną wiązankę kwiatów obok trumny patrona oraz urny z sercem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Uczestnicy wyjazdu mogli poznać również miejsce spoczynku innych sławnych Wielkopolan, m.in.: dowódcy powstania listopadowego Ignacego Prądzyńskiego, odkrywcy Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego, rektora UAM Heliodora Święcickiego, kompozytora Feliksa Nowowiejskiego i wielu innych. Będąc na wzgórzu św. Wojciecha odwiedzili także pomnik poświęcony żołnierzom Armii Poznań.
Po spotkaniu z patronem wycieczka podzieliła się na grupy. Najmłodsi za cel obrali sobie Stare Zoo. Małpy, lemury, kozy, owce, osły, strusie, alpaki, jaszczury wzbudziły olbrzymie zainteresowanie naszych milusińskich. Gimnazjaliści tymczasem wybrali się na Ostrów Tumski. Grupa pod opieką dyrektor Marii Cisowskiej udała się na wystawę otwartej na początku maja Bramy Poznania. Brama Poznania to interaktywne centrum poświęcone historii Ostrowa Tumskiego. Zostało ono podzielone na cztery sale, które opowiadają chronologicznie historię Ostrowa Tumskiego - od czasów założenia grodu, przez okres Chrztu Polski, powstanie Akademii Lubrańskiego, aż po czasy współczesne. Wizualny pokaz historyczny o pierwszych wiekach naszej ojczyzny zrobił na wszystkich wielkie wrażenie.
Druga grupa miała okazję „dotknąć” żywej historii zwiedzając katedrę, a zwłaszcza kryptę katedry, gdzie znajdują się zachowane fragmenty świadczące o tym, że to tutaj, na Ostrowie Tumskim książę Mieszko I przyjął chrzest, a później, wraz ze swym synem Bolesławem Chrobrym i wnukiem Mieszkiem II, znalazł miejsce wiecznego spoczynku. To była niezwykła lekcja historii. Bogaty program wycieczki sprawił, że już niewiele czasu zostało na tradycyjne wizyty w McDonalds i w CH Plaza.
Krzysztof Działo
Fot. Marzena Działo