W ciepły wiosenny poranek 24 maja (sobota) 27 członków Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Rogoźnie, Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna oraz osoby zaprzyjaźnione wyruszyło w podróż do Lusowa w gminie Tarnowo Podgórne by zwiedzić Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Józefa Dowbora Muśnickiego.
Dowódca Powstania Wielkopolskiego generał Józef Dowbor Muśnicki w latach 1919-37 osiadł w Lusowie, a następnie w Batorowie koło Poznania, gdzie dożył swoich ostatnich dni.
Ideą utworzenia muzeum było kultywowanie pamięci generała jako ważnej postaci w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę po zaborach. Przez wiele lat istniała tylko izba pamięci, która przez lata rozrosła się i w 2008 roku otwarto muzeum jego imienia w nowo powstałym budynku. Zbiory muzealne są bardzo bogate. Wśród nich można zobaczyć: mundury i sztandary powstańcze, krzyże zasługi i medale, legitymacje i zdjęcia powstańców oraz rozkazy dowódców (majora Stanisława Taczaka i generała Józefa Dowbora Muśnickiego). Unikatowym eksponatem jest oryginalne odznaczenie „Wielkopolska Matkom Poległych”, wręczane matkom, których synowie polegli w powstaniu. Zgromadzono również bogatą literaturę dotyczącą powstania – zbiory poezji i pieśni.
W sali na parterze można prześledzić przygotowania Wielkopolan do odzyskania niepodległości. W ciekawy sposób wyeksponowano postacie powstańców – na ścianach sali rozwieszono duże zdjęcia powstańców wraz z ich biogramami, wśród nich Wojciechy Dutkiewicz, Aleksandra Dyka, Augustyna Smukalskiego, Bronisława Wysockiego.
W drugiej sali usytuowanej na piętrze przedstawiono sylwetkę generała i jego rodziny. Dwie gabloty zostały poświęcone jego córkom: Agnieszce Dowbor Muśnickiej, zamordowanej przez hitlerowców 21.06.1940 r. w Palmirach oraz Janinie Lewandowskiej porucznik pilot, jedynej kobiecie zamordowanej 22.04.1940 r. w Katyniu.
Oprowadzający po muzeum przewodnik w sposób ciekawy i bardzo dokładny zaprezentował historię powstania, przebieg służby wojskowej generała oraz historię jego rodziny. Naprzeciw muzeum znajduje się cmentarz, na którym pochowano generała i jego rodzinę: żonę oraz córki, których prochy z ziemią z Palmir i Katynia umieszczono w specjalnych urnach.
WG, AZ