Od roku 1993 Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym DAR ROGOŹNA zajmuje się coroczną organizacją letnich, 10 dniowych wczasorekolekcji dla osób niepełnosprawnych. Uczestniczą w nich niepełnosprawni z całej Wielkopolski oraz wolontariusze - młodzież z Rogoźna, a ostatnio także z Poznania, Opalenicy i Gniezna. W tym roku gościliśmy w Rogoźnie prawie 80 uczestników z terenu Rogoźna i Wielkopolski.
Nową tradycją jest rozpoczęcie spotkania uroczysta Mszą św. w Siernickim parku pałacowym przy figurze Matki Bożej. W tym roku Mszy Św. przewodniczył ks. prałat Jarosław Zimny, a koncelebrowali wraz z nim ks. Szczepan Szymendera z Prusiec (administrator miejsca), ks. Wojciech Ren – kapelan Bractwa Kurkowego ROGOŻA oraz ks. Krzysztof Szkopek – wikariusz parafii Św. Ducha w Rogoźnie. Przy ołtarzu asystował także wieloletni kleryk, wolontariusz – obecnie diakon Krzysztof. Przed i w trakcie Mszy św. była możliwość skorzystania z sakramentu pojednania – gdzie ks. Paweł Haczyński– wikariusz parafii pw. Św. Wita dyżurował przy polowym konfesjonale. Dzięki staraniom mieszkańców Siernik oraz hojności sponsorów miejsce to staje się coraz piękniejszym ośrodkiem Kultu Maryjnego. W zeszłym roku w rocznicę 100-lecia odnowiono figurę i postawiono kamienny ołtarz, w tym roku powstało stylowe zadaszenie. Wokół ołtarza zgromadzili się nie tylko mieszkańcy Siernik oraz uczestnicy wczasorekolekcji - przyjechała także duża grupa mieszkańców Rogoźna. Obecne były sztandary kościelne z Prusiec i Rogoźna oraz Bracia Kurkowi także ze sztandarem. Oprawę liturgiczną przygotowali uczestnicy wczasorekolekcji. Tradycyjnie na zakończenie spotkania w Siernikach wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani plackiem i kubeczkiem kakao. Skorzystano także z możliwości przejażdżki konnej wozem, który do Siernik dotarł ze Słomowa. Spotkanie w Siernikach, a także całe wczasorekolekcje są możliwe dzięki pomocy rzeczowej i finansowej bardzo dużej grupy osób dobrej woli, których nie sposób wszystkich wymienić z nazwiska – zresztą większość sobie tego nie życzy.
Od poniedziałku do środy w kościele Św. Wita odbywały się rekolekcje w formule otwartej – mogli z nich korzystać także mieszkańcy Rogoźna, których zawsze było kilkunastu. Rekolekcje głosił ks. Krzysztof z parafii Św. Ducha. W czwartek dwoma autobusami w grupie 80 osób pielgrzymowano do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Tam gwałtowna burza opóźniła planowany wyjazd uczestników wczasorekolekcji, ale do Rogoźna wszyscy wrócili zadowoleni i pełni ducha.
W niedzielę odbyła się tradycyjny FESTYN rodzinny zorganizowany przez uczestników wczasorekolekcji przy aktywnym udziale licznych Rogozińskich organizacji. Ochotnicza Straż Pożarna udostępniła amfiteatr i zorganizowała atrakcyjne pokazy ratownictwa. Wystąpiła Rogozińska Orkiestra Dęta oraz oddzielnie zespół PaMarSze. Rogozińskie Centrum Kultury zapewniło profesjonalne nagłośnienie, a koncertowali amatorzy zaprzyjaźnieni z uczestnikami wczasorekolekcji. Na zakończenie wystąpił Rogoziński zespół CisHa, a po nim rozpoczęła się zabawa taneczna.
Pobyt uczestników i wolontariuszy w Rogoźnie jest nieodpłatny dzięki wsparciu finansowemu, jakie wczasorekolekcją poprzez Fundację DAR ROGOŹNA udzielają ludzie dobrej woli oraz samorządy. W tym roku Fundacja składała oferty współpracy organom samorządowym i uzyskała wsparcie od Zarządu Powiatu Obornickiego oraz od Burmistrza Rogoźna.
Miejmy nadzieję, że ta idea wzajemnego ubogacania się życzliwością będzie nadal rozwijać się i owocować.
Marianna Czarnecka