W roku 2008 w 90. rocznicę Powstania Wielkopolskiego w Zespole Szkół w Parkowie zorganizowana została po raz pierwszy wieczornica powstańcza, której celem było uczczenie pamięci powstańców z ziemi rogozińskiej i nie tylko. Na każdej z wieczornic upamiętnialiśmy pamięć wszystkich powstańców naszej małej ojczyzny w czasie Apelu Powstańczego składając znicze pamięci pod symbolicznym Krzyżem Powstańczym.
Od 2009 roku staramy się odtworzyć losy powstańców wielkopolskich. Szczególnie interesuje nas co się z nimi działo po powstaniu. W ten sposób zaprezentowaliśmy, a właściwie zrobili to w większości członkowie rodzin, losy dziewiętnastu powstańców: rodzeństwo Dutkiewiczów, ks. Wiktora Mędlewskiego, Antoniego Mielke, Franciszka Szmanię, Stefana Grochowskiego, Piotra Pawła Ziałę, Antoniego Biskupskiego, Wiktora i Antoniego Skotarczaków, Feliksa Kudlińskiego, Wojciecha Chwiałkowskiego, płk Napoleona Rogala Koczorowskiego, Wiesława Marszała, Michała Frieske, Wojciecha Mołdrzyka i Władysława Wielgosza.
12 grudnia 2013 spotkaliśmy się w murach parkowskiej szkoły już po raz szósty, aby znów uczcić pamięć powstańców i zaprezentować losy kolejnych bohaterów. Witając gości dyrektor Maria Cisowska przypomniała postacie, które przedstawiliśmy w ubiegłych latach. Nawiązując do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia powiedziała: „Święta 95 lat temu były preludium do dni walk o wolną, odradzającą się Polskę. Wyczekiwaniem, napięciem, nadzieją. Na pierwszą gwiazdkę i niepodległość. Niech w te święta towarzyszy nam refleksja, że o nasz spokój i naszą polskość walczyli gorący patrioci – synowie wielkopolskiej ziemi.”
Wieczornica stała się już świętem lokalnym i ja zawsze zaszczyciło ją wielu znakomitych gości. Wśród obecnych na widowni byli prof. Marek Mikołajczyk z Wydziału Historycznego UAM, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i liczna grupa radnych, zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gruszczyński, członek zarządu powiatu Gustaw Wańkowicz, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska, księża Wojciech Ren i Jan Andrzejewski, dyrektor GOK w Ryczywole Tomasz Barański, przyjaciel szkoły i kolekcjoner Marian Winiecki, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy, przedstawiciele Związku Kombatantów Eugeniusz Byliński i Czesław Dulko, „syn pułku” Zygmunt Kinach, reprezentująca Sybiraków Władysława Sokołowska z mężem Marianem Sokołowskim, przedstawiciele Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Stowarzyszenia Parkowianka i Rady Sołeckiej, sołtysi, emerytowani nauczyciele i członkowie Rady Rodziców. Wśród gości nie zabrakło potomków powstańców 1918/19r. Tegoroczna wieczornica miała jeszcze jednego bohatera. Absolwent szkoły w Parkowie, kombatant i wielokrotny gość szkolnych wydarzeń Stefan Hampel został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”.
Spektakl słowno-muzyczny „Tobie Polsko, tych serc naszych bicie” przygotowany przez dzieci i młodzież szkolną pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Eweliny Baranowskiej, przyjęty gorącymi brawami przez publiczność, wprowadził wszystkich w atmosferę powstańczych dni sprzed 95 lat.
Po spektaklu przyszedł czas na najważniejszą część wieczoru, czyli Apel Powstańczy prowadzony przez Krzysztofa Przybylskiego. W trakcie apelu uczciliśmy pamięć powstańców z naszych okolic. Pierwszy znicz pod krzyżem powstańczym ku czci Józefa Wybickiego i powstańców z 1806 roku złożyli dyrektor Maria Cisowska, Iwona Sip-Michalska i Gustaw Wańkowicz. Następnie pamięć powstańców z powiatu obornickiego uczcili wiceburmistrz Krzysztof Ostrowski, Piotr Gruszczyński i dyrektor Tomasz Barański.
Najbardziej wzruszającą częścią apelu jest zawsze prezentacja losów wybranych powstańców. Tym razem byli to dr Bronisław Wysocki przedstawiony przez Mariana Sokołowskiego przy pomocy prezentacji przygotowanej przez Błażeja Cisowskiego oraz żołnierz Kompanii Rogozińskiej Jan Nowak, którego przedstawił syn Kazimierz. Ze zniczem upamiętniającym pamięć doktora Wysockiego szli przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, radna Ewa Wysocka, Marian Sokołowski i Błażej Cisowski, a postać J. Nowaka uczcili jego synowie Kazimierz i Czesław oraz żona wnuka Mirosława Sas-Nowak.
Na zakończenie apelu jak zwykle przypomnieliśmy nazwiska wszystkich powstańców z Parkowa i okolic, składając kolejne znicze pamięci. W imieniu gości głos zabrał Zdzisław Hinz, który podziękował organizatorom za kultywowanie pamięci o tych, którzy walczyli o naszą ojczyznę oraz podkreślił perfekcję organizatorów. Występujący po nim Tomasz Barański również był pod wrażeniem znakomitego wydarzenia i mówił o ogromnej roli tego typu przedsięwzięć w kultywowaniu naszej historii.
Krzysztof Działo, fot.BC