Przypominamy,
że spalanie odpadów jest nielegalne,
a co ważniejsze niebezpieczne!
Czy warto oszczędzać i spalać w piecach wszystko, jednocześnie fundując sobie
i swoim dzieciom zabójcze choroby? Od kilku tygodni poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest wyjątkowo wysoki. Czy taka sytuacja jest rzeczywiście niebezpieczna dla naszego zdrowia? Jaki jest nasz realny wpływ na powstawanie smogu i jak możemy zaradzić temu zjawisku?
Smog to mieszanka pary wodnej, bądź też mgły z dymem. Powstaje przez skumulowanie się znacznej ilości zanieczyszczeń na niewielkim obszarze. Konsekwencją opisywanego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale przede wszystkim szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.
Smog nieodłącznie wiąże się z niską emisją, czyli emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z domowych palenisk i pieców grzewczych, a także z lokalnych kotłowni węglowych. Niska emisja powoduje powstawanie smogu. Sprzyjają temu warunki atmosferyczne: duża wilgotność powietrza i brak wiatru. W mniejszym stopniu do smogu przyczynia się transport, czyli pojazdy spalinowe oraz przemysł w tym głównie energetyka węglowa.
Smog jest sprawcą różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych, takich jak: niewydolność płuc, choroby oskrzeli, astma, krzywica – ponieważ smog powoduje zmniejszoną produkcję witaminy D, której niedobór prowadzi do zmian w układzie kostnym. Poza tym smog przyczynia się do powstawania wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowych, podrażnień oczu, a nawet raka płuc. Smog jest najgroźniejszy dla kobiet w ciąży, dzieci, ludzi starszych, dla osób z zaburzeniem funkcjonowania układu oddechowego, chorych na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, choroby krążenia.
Do niedawna smog kojarzony był z wielkimi aglomeracjami. Dziś można śmiało stwierdzić, że nasza gmina jak i cała Polska ma problem z jakością powietrza. Taka sytuacja spowodowana jest spalaniem w niektórych piecach wszystkiego, czego tylko złapie się ogień. Największym problemem jest więc ogrzewanie słabej jakości paliwami lub wręcz palenie śmieci.
Czym więc bezpiecznie i legalnie palić w piecu?
Bez większych negatywnych skutków dla zdrowia i kieszeni należy palić w piecu:
Natomiast należy pamiętać, że spalanie odpadów, wyrobów z przetworzonego drewna, materiałów z tworzyw sztucznych w domowych piecach jest zabronione i karane, ponieważ uwalniają one do atmosfery silnie toksyczne trucizny.
Co możesz zrobić żeby poprawić jakość powietrza?
Skąd wiedzieć, czy poziom zanieczyszczeń jest niebezpieczny?
Od kilku tygodni, poziom zanieczyszczenia jest wyjątkowo wysoki. Stały monitoring poziomu zanieczyszczeń prowadzą Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Dane ze stacji pomiarowych udostępniane są w Internecie. Stacje pomiarowe, najbliżej naszej Gminy znajdują się w Poznaniu i Pile. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotował specjalną aplikację – Jakość powietrza w Polsce, która w jasny, graficzny sposób informuje o tym, jaki jest poziom zanieczyszczeń i czy jest on niebezpieczny dla zdrowia.
Jak chronić się przed smogiem?
Najważniejsze jest monitorowanie poziomu zanieczyszczeń, a przy wysokim ich stężeniu ograniczenie lub unikanie przebywania na zewnątrz. Nie zawsze jest to możliwe, ale lepiej darować sobie spacery na „świeżym” powietrzu, bieganie czy uprawianie innych sportów. Należy unikać wietrzenia domów i mieszkań w celu powstrzymania znacznej część pyłów przed wnikaniem do środka. Skutecznym sposobem okazuje się noszenie maski przeciwpyłowej – to nie wstyd, a troska o własne zdrowie.