21 września 2019 r. w Rogoźnie odbyły się uroczystości 77. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych, podczas których odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz”. Organizatorem uroczystości był Okręg Wielkopolski Związku Żołnierzy NSZ z Prezesem Bartoszem Tomczakiem na czele oraz władze miasta i powiatu.
Uroczystości w Rogoźnie rozpoczęły się mszą świętą w intencji ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz” oraz żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w kościele pw. Ducha Świętego w Rogoźnie. Po uroczystej mszy świętej nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ppor. Leona Cybulskiego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych.
Treść tablicy pamiątkowej: Pamięci żołnierzy polskiego podziemia narodowego, w szczególności ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz”, oficera i dowódcy oddziału Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych, syna Ziemi Rogozińskiej.
Uroczystości przy pomniku prowadził Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek. Tablicę pamiątkową poświęcił kapelan Okręgu Mazowsze ŻŻNSZ ks. Mieczysław Sołowiej oraz proboszcz parafii pw. Ducha Św. ks. kapelan Eugeniusz Śliwa.
W uroczystościach uczestniczył Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Renata Tomaszewska, którzy decyzją Prezydium Zarządu Głównego ZŻNSZ zostali odznaczeni Medalem 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Zaszczyt uczynili nam kombatanci: kpt. Mieczysław Cybulski ps. „Ostry”, por. Wincenty Białecki ps. „Mały" z gen. bryg. Janem Podhorskim na czele. Z Kanady na uroczystości przybyła córka Porucznika Maryla oraz krewni Bohatera. Obecne były delegacje Okręgu Mazowieckiego ZŻNSZ, Okręgu Śląsk Cieszyński ŻŻNSZ oraz Okręgu Lubelskiego ZŻNSZ oraz liczne delegacje młodzieży szkolnej z Rogoźna.
Leon Cybulski (1915-1984) był podoficerem Wojska Polskiego, funkcjonariuszem Policji Państwowej w latach 1937-1939, w 1940 żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, a od 1941/42 Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych na Lubelszczyźnie.
Jeden z czołowych dowódców oddziału Akcji Specjalnej NSZ, odpowiedzialny za ochronę polskiej ludności, walkę z niemieckim okupantem, zbrojnymi grupami komunistycznymi i bandami rabunkowymi. Po wojnie ujawnił się w ramach amnestii w 1945 i podjął pracę administratora w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Syrkowicach (obecnie woj. zachodniopomorskie). Aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w 1951, torturowany w śledztwie, skazany w 1954 na 20 lat więzienia. Karę odbywał we Wronkach, Rawiczu, Strzelcach Opolskich. Zwolniony po 20 latach od aresztowania w 1971 przeprowadził się do Warszawy, gdzie pracował przy odbudowie zamku Królewskiego.
Pochowany jest na Cmentarzy na Bródnie w Warszawie, w kwaterze 56B. W 2014 Rada Miejska Rogoźna, na wniosek Związku Żołnierzy NSZ przyznała Leonowi Cybulskiemu tytuł Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej. Konsekwentne działania związku i wspierających sprawę przyjaciół spraw ojczystych doprowadziły w 2019 do pełnej rehabilitacji od wyroku komunistycznego sądu. Działalność ppor. Leona Cybulskiego służyła odzyskaniu niepodległego bytu przez państwo polskie.
Źródło: https://www.nsz.com.pl