Kwiecień to tradycyjnie czas organizacji imprez związanych z olimpizmem. W całym kraju odbywają się imprezy promujące ideały olimpijskie. Również w Parkowie nie mogło zabraknąć olimpijskiego święta. Tym bardziej, że okazja była wyjątkowa. Z jednej strony 150. rocznica urodzin barona Pierre de Coubertina, z drugiej 20-lecie miejscowego Klubu Olimpijczyka. Już od rana, w sobotę 20 kwietnia, szkoła w Parkowie zamieniła się w świątynię olimpizmu.
O 8.30 w sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie Zespołu Szkół oraz reprezentacje zaproszonych placówek oświatowych z Rogoźna, Kowanówka, Wiardunek, Budziszewka, aby spotkać się z gwiazdami polskiego sportu: M. Olszewską, M. Pychem, A. Wróblem, K. Paterką i A. Popa. Zgromadzeni z otwartymi ustami słuchali opowieści sportowców, a następnie gremialnie oblegli stolik gdzie siedzieli nasi goście. To było pracowite pół godziny, podczas których olimpijczycy podpisywali piękne foldery z informacjami o naszych gościach.
Po krótkiej przerwie, na przyszkolnym boisku rozpoczęła się główna część IV Integracyjnego Dnia Olimpijskiego. Rozpoczęła go – tak jak podczas otwarcia igrzysk – część artystyczna. Na początku zatańczyły dziewczyny z I klasy Gimnazjum w rytm melodii z Seulu „Hand in hand”, potem ich koleżanki i koledzy wykonali fragment utworu J. Iwaszkiewicza „Ody olimpijskie” eksponując hasło EKECHEIRIA („pokój boży”). Burzę braw zebrali uczniowie klas IV i V, którzy na tablicach pokazali wszystkie miasta zimowych igrzysk olimpijskich, a zebrani przypomnieli sobie melodię z Calgary „Can`t you feel it”. Na zakończenie części artystycznej Marcelina Smoleń i Martyna Soloch zaśpiewały utwór J. Lecha „Dwadzieścia lat, a może mniej”.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska, która powitała grono znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się: burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, księża Jan Andrzejewski i Wojciech Ren, delegacja Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku z dyrektor Ewą Szczecińską, członkowie WTZ w Wiardunkach na czele z Joanną Napierałą, dyrektor SP nr 3 w Rogoźnie Iwona Rzańska, dyrektor SP w Budziszewku Maria Frankowska, dyrektor SP w Pruścach Iwona Gruszka, przedstawiciel Gimnazjum nr 1 Maciej Bosiacki, sołtysi Parkowa - Justyna Bartol-Baszczyńska, Jaracza - Bartosz Perlicjan i Kaziopola - Jacek Janka, prezes Stowarzyszenia "Parkowianka" Ewa Szatkowska, emerytowane nauczycielki: Irena Nowak, Wanda Wiśniewska i Grażyna Zachwyc, przedstawiciele Rady Rodziców Beata Lembicz, Róża Pacholska, Agnieszka Kędziora oraz drużyny ze swoimi opiekunami (SP 3 Rogoźno, Gimnazjum nr 1 Rogoźno, Gimnazjum im. Przemysława w Rogoźnie, SP Budziszewko).
Szczególne brawa zebrali specjalni goście, sportowcy-olimpijczycy:
Pani dyrektor witając gości przypomniała postać twórcy idei nowożytnego olimpizmu barona Pierre de Coubertina oraz historię Klubu Olimpijczyka. Przypomniała ludzi, którzy wraz z nią tworzyli Klub: była dyrektor Krystyna Baszczyńska, Krzysztof Działo, Grażyna Zachwyc, Dorota Mąderek, Sylwester Łuczkowiak, Małgorzata Binkowska oraz niektóre z dziesiątek imprez organizowanych przez Klub Olimpijczyka. Wśród tych najważniejszych były Centralne Obchody Dnia Olimpijczyka 21-22 kwietnia 1995, gdy Parkowo stało się stolicą polskiego olimpizmu, konkurs olimpijski „Amigos para siempre” (wśród gości byli jego zwycięzcy z 1995 - Przemysław Klimczak i 1998 roku - Błażej Zając oraz laureatka pierwszego konkursu z 1993 - Adrianna Strzykała z siostrą Joanną), spotkania z wybitnymi sportowcami, ludźmi świata nauki, kultury i mediów, czy konkurs „Promocja zasad Fair Play w sporcie i wychowaniu młodzieży” (3 miejsce w Polsce).
Swoje przemówienie pani dyrektor zakończyła słowami „Mimo dwudziestu lat działania wcale nie czujemy się staro. Przed nami ciągle nowe wyzwania, nowe pomysły do realizacji, na które na pewno nie zabraknie nam sił i chętnych”. Następnie poprosiła o symboliczne otwarcie uroczystości gospodarza Ziemi Rogozińskiej burmistrza Bogusława Janusa, który otworzył ją słowami „Integracyjny Dzień Olimpijczyka uważam za otwarty”.
Wciągnięcie flagi na maszt i zapalenie znicza olimpijskiego, to elementy ceremoniału olimpijskiego, które szczególnie chwytają za serce. Flagę olimpijską przyniesioną przez uczennice II klasy Gimnazjum wciągnął na maszt medalista MEJ w sprincie Andrzej Popa, w towarzystwie nauczyciela WF-u Miłosza Mumota, a ze zniczem zapalonym przy popiersiu patrona szkoły Józefa Wybickiego pobiegł najlepszy polski paraolimpijczyk Mirosław Pych. Znicz zapalił bokser Krzysztof Chudecki. Towarzyszyły temu dźwięki i słowa hymnu olimpijskiego oraz utwór E. Pałczyńskiego „Znicz płonie”. Słowa Apelu Olimpijskiego odczytali wspólnie medalista z Aten Krzysztof Paterka oraz gimnazjalista Seweryn Rozalczyk.
W ubiegłym roku zmarło dwunastu sportowców-olimpijczyków i trenerów: J. Kulej, L. Drogosz, R. Piszcz, K. Sobocińska-Rykowska, T. Kaczmarczyk, T. Kwapień, W. Sokołowski, S. Leletko, J. Wichowski, A. Sosgórnik, H. Z. Grzybowski, W. Kosowski. Przy dźwiękach „Ciszy” zmarłych sportowców oraz osoby związane z Klubem Olimpijczyka: Krystynę Baszczyńską, Sylwestra Łuczkowiaka, Krystynę Kniat, Mariana Łukaszewicza, Benedykta Józefka, Piotra Obsta przypomniał Krzysztof Działo. Symboliczny znicz pod portretami zmarłych sportowców zapalili: Maria Cisowska, Krzysztof Ostrowski i Zdzisław Nowak .
Piosenka „Przeżyj to sam” wykonana brawurowo przez Wiktorię Topolewską wywołała na scenę sportowców, burmistrza i jego zastępcę, panią dyrektor, opiekunów Klubu Olimpijczyka. Burmistrz Janus przekazał na ręce sportowców pamiątki z Rogoźna. Bardzo miłą dla nas niespodzianką były niezwykle ciepłe słowa gratulacji i podziękowań za dwudziestolecie działalności ze strony władz gminy, rady sołeckiej Parkowa, Stowarzyszenia „Parkowianka”, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wiardunkach oraz dyrektorów szkół podstawowych gminy Rogoźno.
Podstawą idei olimpijskiej jest idea fair play. PKOl przyznaje od 40 lat nagrody promujące szlachetne gesty sportowców. Od dwóch lat również szkoła w Parkowie przyznaje dyplom Fair Play „za zwycięstwo nad sobą” dla osób, które nigdy się nie poddają i potrafią pokonać swoje słabości. W tym roku pani dyrektor w asyście burmistrza oraz opiekuna Klubu Krzysztofa Działo wręczyła dyplom laureata nagrody Fair Play za „zwycięstwo nad sobą” Mirosławowi Pychowi. To on mimo kontuzji barku, mimo kłopotów z przygotowaniem do igrzysk w Pekinie potrafił pokonać słabości i nie tylko wystartować, ale i zdobyć medal.
Na zakończenie uroczystości rozstrzygnęliśmy konkursy związane z olimpizmem. Mirosław Pych w towarzystwie burmistrza i pani dyrektor wręczyli Bartoszowi Kopaniarzowi, Kamilowi Steinke i Dawidowi Korybalskiemu dyplomy i nagrody za zwycięstwo w konkursie wiedzy olimpijskiej „One Word, one dream”.
Konkurs plastyczny „Moja ulubiona dyscyplina zimowa” zakończył się zwycięstwem w kategorii klas I-VI Jakuba Baranowskiego, przed Ziemowitem Krychowskim i Jakubem Mroczyńskim, a w kategorii Gimnazjum wygrała Wiktoria Topolewska przed Weroniką Rakowską i Szymonem Mosickim.
W konkursie na najlepszą prezentację „Olimpijskie Soczi” zwyciężyła prezentacja Martyny Soloch przed pracami Bartosza Olszewskiego i Dawida Korybalskiego.
Część oficjalną już tradycyjnie zakończyła cudowna melodia z Barcelony „Amigos para siempre” („Przyjaciele na zawsze”). Jeden wspólny krąg połączył wszystkich uczestników spotkania.
Sportowcy, goście i uczniowie mogli zapoznać się z historią Klubu Olimpijczyka odwiedzając salę nr 24, która na czas zabawy zamieniła się w siedzibę Klubu. Po strawie duchowej przyszła kolej na część sportową.
Dzieci i młodzież udali się na miejsce biegu olimpijskiego. Przygotowaną przez nauczycieli WF-u: Z. Chudzickiego, K. Przybylskiego, Sz. Wojciechowskiego trasę biegu od 200 do 800 m pokonali wszyscy uczestnicy naszej zabawy zgodnie z dewizą twórcy nowożytnych igrzysk barona de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Zwycięzcami byli bowiem wszyscy, którzy pokonali trasę biegu. Każdy otrzymał dyplom oraz numer, który uprawniał do wzięcia udziału w loterii fantowej. Po powrocie do szkoły na wszystkich czekała już kiełbaska z grilla. Po skonsumowaniu kiełbasek każdy mógł wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych w ramach festynu sportowego. Za udział w tych konkurencjach każdy uczestnik otrzymywał słodkie nagrody.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować sponsorom: H. Działo i R. Ziała, E. Pawlickiemu i J. Pawlickiej oraz OSP w Parkowie i Stowarzyszeniu "Parkowianka", którzy pomogli nam zorganizować naszą zabawę. Nie można nie wspomnieć o olbrzymim zaangażowaniu całego grona pedagogicznego dzięki któremu udało się zorganizować tak piękną imprezę.
Po raz kolejny okazało się, że święto olimpijskie może połączyć wszystkich dając radość i uśmiech uczestnikom zabawy. Wszyscy, którzy spędzili kilka godzin w sobotnie przedpołudnie w Parkowie już umawiali się na spotkanie za rok.
Krzysztof Działo, ZS Parkowo, fot. BC
"W czasach obecnych, tak pełnych wspaniałych możliwości,
a z drugiej strony obfitujących w tyle niebezpieczeństw,
nowoczesny olimpizm ma być szkołą etycznego ideału
i czystości moralnej, wytrzymałości fizycznej i cielesnej siły. “
Pierre de Coubertin