Podczas Wieczornicy Powstańczej w Zespole Szkół w Parkowie w dniu 12 grudnia Stefan Hampel otrzymał tytuł „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” i złożył wpis w księdze honorowej.
Przewodniczący Kapituły Zdzisław Hinz, poinformował, że tytuł nadany został na wniosek grupy ponad stu mieszkańców - w większości Parkowa i okolicznych miejscowości oraz pięciu instytucji: Zespołu Szkół w Parkowie, OSP Słomowo, Stowarzyszenia „Parkowianka”, Sołectwa Parkowo i UKS „Olimpijczyk”. Życiorys wyróżnionego odczytała wicedyrektor ZS w Parkowie Danuta Talar-Soloch.
Stefan Hampel, urodzony 4 sierpnia 1933r. w Niemieczkowie/k. Obornik, a od 1937r. mieszkający w Parkowie, był w czasie II wojny światowej więziony wraz z rodzicami w obozie hitlerowskim w Konstantynowie koło Łodzi, a później wywieziony na Zamojszczyznę. Tam w 1943r. postrzelony został w ramię przez hitlerowskiego żołnierza podczas jednej z łapanek Żydów. Na Zamojszczyźnie przebywał aż do wyzwolenia, po którym wrócił do Parkowa. Tam ukończył siedmioklasową Szkołę Podstawową w roku szkolnym 1948/49, a następnie w l. 1949-51 uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznego w Luboniu.
W l. 1951-52 pracował w ZISPO w Poznaniu, a w l. 1952-53 w POM Oborniki, znajdując zatrudnienie przy remontach gorzelni w Wełnie, Gościejewie i Pacholewie. W styczniu 1953r. złożył egzamin w Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu i otrzymał tytuł czeladnika w zawodzie tokarza.
W listopadzie 1953r. powołany został do służby wojskowej. Przez pierwsze trzy miesiące służył jako rekrut w jednostce w Lubaniu Śląskim, a po przysiędze wraz z 24 żołnierzami ze średnim wykształceniem z jednostki lubańskiej skierowany został do Szkoły Specjalistów Morskich w Gdańsku - Nowym Porcie. Po 8-miesięcznym szkoleniu przydzielony został na okręt DP-51 jako stersygnalista, na którym służył do 1955r. Otrzymawszy awans na stopień mata przydzielony został na jednostkę KP-21, na której służył w l. 1955-56 jako dowódca motorówki.
Odrzucił propozycję zawodowej służby wojskowej i w 1956r. przeniesiony został do rezerwy. Po powrocie do Parkowa w maju 1956r. podjął pracę w Fabryce Maszyn Młyńskich w Rogoźnie, która z czasem przekształcona została w Fabrykę Maszyn Rolniczych „Agromet-Rofama”. Pracę rozpoczął jako tokarz, a w 1964r., po złożeniu egzaminu mistrzowskiego w Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, awansował na stanowisko mistrza ślusarskiego. W 1977r. zdał egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną przy Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu i uzyskał tytuł zawodowy Mistrza Dyplomowanego.
W czasie swej pracy zawodowej był odznaczany licznymi wyróżnieniami i dyplomami, otrzymał również odznakę „Racjonalizator Produkcji”. Pracę zawodową zmuszony był przerwać w 1986r. z powodu choroby. Do jego obowiązków w „Rofamie”, poza wykonywaniem czynności zawodowych, należało również sprawowanie opieki nad odbywającą praktyki młodzieżą. W czasie służby wojskowej, pracy zawodowej i późniejszej działalności społecznej zawsze pozostawał bezpartyjny.
W kwietniu 1959r. w Rogoźnie poślubił Walerię Paczesną i przeniósł się z Parkowa do Rogoźna. Waleria i Stefan Hamplowie mają pięcioro dzieci i dziewięcioro wnuków, w 2009r. odznaczeni zostali przez prezydenta RP Medalem „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
Z racji przynależności do grona osób represjonowanych przez nazistów w czasie II wojny światowej, Stefan Hampel od 2001r. pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów, Byłych Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych w Rogoźnie, a od 2013 prezesa Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych w Obornikach (w l. 2008-2013 był sekretarzem Zarządu ZIWiW Oborniki).
Stefan Hampel otacza opieką dziesiątki członków zwyczajnych i podopiecznych należących do kierowanych przez siebie organizacji. Do ZKBWPiOR w Rogoźnie należy 54 członków zwyczajnych i 47 podopiecznych - w sumie 101 mieszkańców Gminy Rogoźno, a do ZIWiW Oborniki 18 inwalidów wojennych, wojskowych i podopiecznych z gmin Rogoźno i Oborniki. Jako prezes odwiedza członków swoich organizacji starając się pomagać w codziennych sprawach, wielu dostarcza nieodpłatnie środki żywnościowe z GOPS Rogoźno. Organizuje doroczne spotkania informacyjne dla kombatantów, uzyskując na nie zawsze dofinansowanie od sponsorów. Ponadto dwa razy w miesiącu organizuje zebrania zarządu, na które może przyjść każdy ze swoimi problemami.
Odwiedziny u kombatantów na terenie gminy i wyjazdy do Obornik finansuje z własnych środków i przy pomocy swojego samochodu. Sprawom kombatanckim poświęca większość czasu, społeczną pracę wykonując od wielu już lat sumiennie i bez rozgłosu. Jako jeden z niewielu pamięta o osobach, które żyją wśród nas, ale praktycznie przepadły w zakamarkach w zbiorowej pamięci, często bardzo starych, niedołężnych i schorowanych.
Warte podkreślenia są także działania Stefana Hampla w zakresie pielęgnowania historii. Dzięki jego zabiegom Izba Pamięci Zespołu Szkół w Parkowie wzbogaciła się o wiele cennych eksponatów przekazanych zupełnie nieodpłatnie. Delegacje kombatantów i inwalidów wojennych na czele ze Stefanem Hamplem uczestniczą we wszystkich uroczystościach upamiętniających historyczne wydarzenia organizowanych przez samorządy Rogoźna i Obornik, a nieraz również Szamotuł. Młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Parkowie z zaciekawieniem słucha jego opowieści podczas organizowanych spotkań. Jest znakomitym łącznikiem historii z nowoczesnością, a dla wszystkich młodych ludzi może stanowić wzór pracowitości, solidności, wytrwałości i poszanowania dla wartości.
Jego działalność znalazła uznanie, które przełożyło się na wiele podziękowań, listów gratulacyjnych i odznaczeń, a wśród nich tytuły „Honorowy Wolontariusz Gminy Rogoźno” (2013) i „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej” (2013) oraz: Medal „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego”, Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP” (2004), Krzyż „Za Zasługi dla ZIW RP” (2009), Srebrna Odznaka Honorowa ZIW RP (2013) oraz kilkadziesiąt różnych dyplomów i podziękowań.
Życiorys opracował Błażej Cisowski