Podczas krótkiej wizyty w Polsce z okazji uroczystości ekumenicznych w Ślepuchowie, Kiszewie i Ludomach, pastor Helmut Brauer z Lubeki w dniu 26 października odwiedził Jaracz.
Impulsem do tej wizyty była lektura znajdującej się w Izbie Pamięci Zespołu Szkół w Parkowie kroniki szkolnej dawnej szkoły w Jaraczu. Ojciec pastora Brauera – Wilhelm Brauer pełnił obowiązki pastora ewangelickiego w Obornikach w latach 1933-45. I z tej racji raz w miesiącu przyjeżdżał do szkoły w Jaraczu, aby odprawić nabożeństwo dla zamieszkujących Jaracz i okolice ewangelików. Latem 1938 i 1939 roku Wilhelm Brauer wykonał tu kilka ciekawych zdjęć, a jego syn po ponad 70 latach próbuje ustalić dokładne miejsce ich wykonania.
Pastor Helmut Brauer odwiedził sołtysa Jaracza Bartosza Perlicjana i obejrzał budynek dawnej szkoły zbudowanej w roku 1905 – dziś znajduje się w nim świetlica wiejska i mieszkanie. Okazuje się, ze w czasie okupacji hitlerowskiej naziści nakazali zamurowanie części pomieszczenia, w którym za kotarą znajdował się ołtarz, a pastor Brauer nie mógł odprawiać tu nabożeństw z powodu zakazu władz hitlerowskich. Do końca swojego życia zawsze podkreślał, ze polskie władze były bardzo tolerancyjne i nie czyniły żadnych przeszkód w pracy duszpasterskiej wśród ewangelików w Jaraczu.
Wśród zachowanych zdjęć z Jaracza są fotografie między innymi miejscowego nauczyciela Breitvogela, który zginał we wrześniu 1939 roku, fotografie rodziny Breitvogel i panorama wsi Jaracz. Te niezwykle wartościowe pod względem historycznym zdjęcia znajda swoje stałe miejsce na wystawie w miejscowej świetlicy wiejskiej. Pastor Brauer postanowił zbadać dzieje Jaracza na podstawie zachowanej kroniki i udostępnić przyszłe wyniki swojej pracy społeczności lokalnej. Na zakończenie wizyty duchowny pomodlił się przy starych grobach z XIX wieku będących pozostałością po pierwszym cmentarzu ewangelickim.
Adam Maliński
Pastor Helmut Brauer i Adam Maliński podczas nabożeństwa w Ludomach - 26.10.2013
(fot. B. Cisowski)