Spółdzielnia Socjalna OPUS powstała dzięki inicjatywie i życzliwości władz samorządowych 24 sierpnia 2016 r. Jest firmą, która posiada osobowość prawną a organami Spółdzielni są: Walne Zgromadzenie i Zarząd. Członkami Spółdzielni jest Gmina Rogoźno, w imieniu której prawnym przedstawicielem jest Burmistrz, a także Stowarzyszenie Baranek, w imieniu którego przedstawicielem jest Prezes Stowarzyszenia. Zarząd Spółdzielni składa się z trzech osób: Prezesa - Wiesława Kowalskiego oraz dwóch Członków Zarządu: Sławomira Jamróza i Anny Matogi. Spółdzielnia prowadzi swoją działalność w zakresie: utrzymywania terenów zielonych, sprzątania i drobnych robót budowlanych.
Statutowymi celami Spółdzielni Socjalnej OPUS są:
- prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o zatrudnienie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, co umożliwia tym osobom aktywizacje zawodową;
- prowadzenie działalności w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej.
Spółdzielnia z jednej strony jest przedsiębiorstwem, a z drugiej strony jest organizacją pozarządową, dla której głównym celem jest osiągnięcie zysku społecznego, zwłaszcza w zakresie społecznym i zawodowym. Aktualnie w Spółdzielni Socjalnej pracuje 7 osób. Dwóch pracowników ukończyło kurs operatora pilarek łańcuchowych, dwóch ukończyło kurs na wózki widłowe. Jeden z pracowników został skierowany na kurs prawa jazdy kat. B. Spółdzielnia współpracuje z Gminą, świadcząc wiele usług, jak i z zakładami gminnymi, takimi jak: Aquabellis, czy ZAMK.
W ramach drugiego celu swej działalności, tj. reintegracji społecznej i zawodowej Spółdzielnia Socjalna OPUS brała udział w tegorocznej, II edycji programu DECYDUJESZ – POMAGAMY, organizowanym przez sieć marketów TESCO. Spółdzielnia znalazła się w 76 mikroregionie, do którego należą takie miejscowości jak: Rogoźno, Czarnków, Chodzież. Projekt pt. UŚMIECH DZIECKA W DZIEŃ DZIECKA, uzyskał największą ilość punktów i otrzymał GRANT pieniężny w wysokości 5 tysięcy złotych na zorganizowanie Dnia Dziecka.
Spółdzielnia organizuje również dla swoich pracowników oraz ich rodzin spotkania i wyjazdy integracyjne. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w sobotnie popołudnie 13 maja w Nienawiszczu. W miłej atmosferze spędzono czas przy śpiewie i pieczonych kiełbaskach.