We wtorek 22 stycznia w sali im. Witolda Celichowskiego (Wielkopolski Urząd Wojewódzki) odbyło się seminarium "Seniorzy w społeczności lokalnej - działania samorządów na rzecz aktywizacji osób starszych" zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Spotkanie mające bardzo aktualną tematykę i cieszące się zainteresowaniem ze strony samorządowców oraz przedstawicieli sektora społecznego z całej Wielkopolski, otworzyli wspólnie członek Zarządu Województwa Tomasz Bugajski i przewodniczący SGiPW Jacek Gursz. Drugi z wymienionych samorządowców, będący równocześnie burmistrzem Chodzieży, podziękował za wkład w organizację wydarzenia Zdzisławowi Hinzowi, przedstawicielowi Gminy Rogoźno w SGiPW, podkreślając przy tym „wieloletni sekretarz naszego stowarzyszenia pan Zdzisław Hinz odpowiada za społeczno-wychowawczą sferę działań SGiPW”. Poza przewodniczącym Rady Miejskiej w seminarium wzięły udział także inne osoby z naszej gminy, którym sprawy seniorów są bliskie, a więc Czesława Sołtysiak – przewodnicząca oddziału rejonowego PZERiI w Rogoźnie, Józef Zarębski – prezes Chóru "Echo", członek rogozińskiej sekcji emerytów i rencistów ZNP oraz Stanisław Błażejewski reprezentujący koło PZERiI "Agromet-Rofama". Z sąsiedniego Ryczywołu przybyła Elżbieta Gawrońska – kierownik tamtejszego GOPS-u.
Program seminarium składał się z ciekawych referatów i wystąpień odnoszących się do szerokiej gamy spraw związanych z codziennym życiem i funkcjonowaniem osób starszych. Pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu omówili sytuację demograficzną i społeczno ekonomiczną seniorów w Polsce i na terenie Wielkopolski. Występujący po nich pilski senator Mieczysław Augustyn, pełniący funkcję przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. osób starszych, odniósł się do polityki państwa w kontekście zmian demograficznych. „Aktywizację seniorów po wielkopolsku”, czyli działania prowadzone i planowane przez samorząd wojewódzki i jego jednostki omówiła dyrektor poznańskiego ROPS-u Aleksandra Kowalska.
Michał Kosiedowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (jednostka afiliowana przy Inst. Chemii Bioorganiczej PAN) wygłosił bardzo ciekawy wykład zatytułowany „Wielkopolska na tle europejskich praktyk wspierania aktywności osób starszych technologiami teleinformatycznymi”, w którym przedstawił w jaki sposób nowoczesne technologie ułatwiają życie seniorom w różnych regionach Europy.
Z referatem „Oczekiwania seniorów wobec samorządów lokalnych” wystąpiła Czesława Sołtysiak. Przedstawicielka rogozińskich seniorów odniosła się między innymi do propozycji tworzenia rad seniorów: „Uważam, że jeżeli takowe powstaną na szczeblu gminy, to ich działanie pozwoli rozwiązać wiele spraw związanych z życiem codziennym, nie tylko seniorów, ale również wszystkich mieszkańców danego środowiska lokalnego. Bo przecież nie muszę Państwa przekonywać, że potencjał ludzi w moim wieku jest niewykorzystany. My nadal czujemy się potrzebni i gotowi do działań na wielu płaszczyznach życia społecznego. (…) Jestem przekonana, że jeśli w poruszanych na dzisiejszym spotkaniu tematach będą ustawowe rozwiązania, to samorządy lokalne podejdą do ich realizacji z cała odpowiedzialnością. Należy tylko konsultować rozwiązanie praktycznych problemów z samorządami, a efektywność ich działań będzie wysoka. Jestem o tym głęboko przekonana, gdyż moja wieloletnia, pozytywna współpraca z przedstawicielami rogozińskiego samorządu upoważnia mnie do złożenia takiej deklaracji.”
Na zakończenie własne doświadczenia w relacjach na linii samorząd-seniorzy, w tym nagrodzony projekt dotyczący edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej zaprezentowały przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Wągrowcu Barbara Linetty i Karolina Gotowa.
Uczestnicy seminarium wielokrotnie wyrazili opinię, że podobne spotkania są niezwykle potrzebne i z nadzieją czekają na kolejne.
BC