Starzenie się społeczeństwa przy jednoczesnym wydłużeniu życia ludzi jest obecnie problemem coraz bardziej odczuwanym, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, czy lokalnym. Zapewnienie odpowiedniej opieki oraz zaktywizowanie osób starszych do działania pomimo wieku, to jedne z wielu zadań jakie stoją przez samorządem terytorialnym i organizacjami współpracującymi. Aby działania realizowane przez gminy i powiaty były efektywne, muszą wpisywać się w oczekiwania mieszkańców oraz być zgodne z obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi. Rola samorządów lokalnych w podejmowanie inicjatyw korzystnych dla najstarszych mieszkańców JST jest coraz większa, a o ilości podejmowanych rozwiązań stanowi poprawiająca się świadomość potrzeb lokalnych władz.
Wymienione wyżej zagadnienia były głównym tematem seminarium "Seniorzy w społeczności lokalnej - działania JST na rzecz aktywizacji osób starszych", które odbyło się w piątek 24 października w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Organizatorem seminarium było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a prowadził je radny Rady Miejskiej w Rogoźnie, wieloletni sekretarz SGiPW Zdzisław Hinz.
W wydarzeniu uczestniczyli włodarze miast i gmin oraz pracownicy samorządów i ośrodków pomocy społecznej, którym zaprezentowano rozwiązania legislacyjne oraz przykłady praktyczne dotyczące ułatwienia życia i aktywizacji seniorów. Dyskutowano o funkcjonowaniu domów opieki społecznej oraz dziennych domów pobytu, jak i mieszkań chronionych dla seniorów. Organizatorzy przybliżyli też kwestie związane z aktywizacją seniorów w społeczności lokalnej poprzez na przykład zaangażowanie w działanie uniwersytetów trzeciego wieku, gminnych rad seniorów, czy wdrażanie i korzystanie z kart seniora.
Rogozińscy seniorzy również czekają na swoją radę, ale przygotowany przez radnego Zdzisława Hinza w konsultacji z czterema największymi organizacjami seniorskimi na terenie gminy projekt uchwały w tym zakresie został przesunięty przez Radę Miejską do procedowania w kolejnej kadencji.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski jest jedną z największych regionalnych organizacji jednostek samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Działa od 1991 roku, obecnie skupia 103 gminy i 13 powiatów z terenu Wielkopolski. Członkami Stowarzyszenia są tak znaczące ośrodki miejskie jak Poznań, Kalisz, Konin, Piła, czy Ostrów Wielkopolski. Stowarzyszenie działa na rzecz integracji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Stanowi forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój Wielkopolski. Prezesem SGiPW jest w bieżącej kadencji burmistrz miasta Chodzieży Jacek Gursz, a sekretarzem już od wielu kadencji rogoziński samorządowiec Zdzisław Hinz.