Za nami Piknik z Ekonomią Społeczną zorganizowany przez Centrum Integracji Społecznej w Rogoźnie, Spółdzielnię Socjalną OPUS, Gminę Rogoźno oraz Sieć Barki. W sobotę 25 sierpnia 2018 r. na czele z Burmistrzem Rogoźna Romanem Szuberskim i prezesem CIS Krystyną Gromanowską, ruszył rajd rowerowy sprzed siedziby CIS w Rogoźnie do świetlicy w Owczegłowach, gdzie odbyła się właściwa część imprezy, podczas której swoją działalność zaprezentowało kilkanaście podmiotów ekonomii społecznej, działających na terenie naszej gminy i poza nią. Nie zabrakło wśród uczestników również pozostałych przedstawicieli władz naszej Gminy, zastępcy Burmistrza Renaty Tomaszewskiej czy Radnego Rady Miejskiej Łukasza Zaranka.
Było to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich podmiotów działających w obszarze ekonomii społecznej z regionu. Program obfitował w liczne atrakcje. Spółka non profit „Beatit” poprowadziła warsztaty perkusyjne, Pracowania „ArtZagroda” zorganizowała stoisko sprzedażowe oraz poprowadziła warsztaty z decoupage. Spółdzielnia Socjalna „Znajome” zorganizowała również stoisko sprzedażowe oraz warsztaty plecenia Makramy. Spółdzielnia Socjalna „Furia” przeprowadziła warsztaty robienia breloków z filcu oraz robienia butonów. Natomiast Spółdzielnia „Pomagajmy Razem” przeprowadziła pokaz fitness z pierścieniami Smovey, który cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy. Ponadto w programie poza prezentacją lokalnych podmiotów ekonomii społecznej znalazły się w m.in.:
Podczas imprezy wręczone zostały nagrody laureatom Konkursu o Ekonomii Społecznej dla Młodzieży w Gminie Rogoźno. Pierwsze miejsce zajął zespół, który zrealizował film o Spółdzielni Socjalnej Opus.
Dla wszystkich uczestników pikniku, oprócz licznych niespodzianek, przygotowano również poczęstunek. Pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło, w sam raz by spędzić sobotnie popołudnie w atmosferze dobrej zabawy. Ci, którzy wybrali się na piknik z Ekonomią Społeczną, z pewnością nie żałowali.
Nadmienić trzeba, że ekonomia społeczna to ważny element współczesnej gospodarki. Ekonomia społeczna to uzupełnienie sektora prywatnego i publicznego. Pomaga zapobiegać wykluczeniu społecznemu i łagodzi napięcia społeczne. Mówiąc szerzej: ekonomia społeczna wspomaga proces budowania społeczeństwa obywatelskiego. Odpowiada też priorytetom Unii Europejskiej: spójności społecznej, pełnemu zatrudnieniu i walce przeciwko biedzie, demokracji uczestniczącej, lepszemu zarządzaniu oraz stabilnemu rozwojowi. Ważną funkcją ekonomii społecznej jest nie tylko działalność handlowa czy produkcyjna, ale integracja i rozwój społeczności, a przedsiębiorstwo społeczne działa nie dla zysku, tylko dla ludzi.
KC