W serii "Biblioteki Rogozińskich Zeszytów Historycznych" ukazał się - przygotowany do druku przez Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna - kolejny tekst opowiadający o naszej najbliższej Ojczyźnie - Rogoźnie autorstwa dra Stanisława Waliszewskiego (1912- 2011), cenionego lekarza i wielkiego społecznika. To dzięki Niemu przez 20 lat działało przy Rofamie Towarzystwo Miłośników Sceny wystawiające ambitne, dobrze wyreżyserowane sztuki takich autorów jak J. Zawieyski czy R. Brandstaetter i to On zapoczątkował w Rogoźnie honorowe dawstwo krwi. W celu popularyzacji tej akcji napisał wraz z M. Szałeckim sztukę "Wrócona życiu". Dr Waliszewski to autor wielu opracowań, spośród których najbardziej znane są "Gimnazjalne miraże". Najnowszy tekst Jego autorstwa (wydany cztery lata po śmierci) nosi tytuł : "Po wojnie. Wspomnienia".Tematykę dokładniej wyjaśnia podtytuł: "Historia mojej działalności lekarsko - społecznej po drugiej wojnie światowej z wstawkami autobiograficznymi ze szczególnym uwzględnieniem pobytu w Rogoźnie od 1.04.1945 do 25.02.2009 r.".
W trakcie lektury uważny czytelnik pozna nie tylko powojenną historię rogozińskiej służby zdrowia, ale powróci, dzięki barwnym opisom, do najciekawszych momentów z życia naszego miasta. Dla młodszych czytelników będzie to interesująca lekcja historii regionalnej. Dr Waliszewski przypomina działalność charytatywną p. Marii Milewskiej i siostry elżbietanki Joachimy Kaczały (zaraz po wojnie), opisuje wizytę abpa W. Dymka w Rogoźnie - w maju 1948 r., przypomina karnawałowe "bale artystyczne" organizowane przez Towarzystwo Miłośników Sceny, wprowadza epizod 13- miesięcznego pobytu (jako lekarza) w Pyzdrach. Warto przeczytać tę książkę umiejętnie łączącą sprawy poważne z sytuacjami humorystycznymi i przypominającą wydarzenia, w których wielu z nas, rogoźnian, uczestniczyło.
Zainteresowani książką dra Waliszewskiego mogą ją kupić w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie w cenie 14 zł.
E.M.