Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Rogoźnie rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacji placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń spod Urzędu Miejskiego przy ul. Nowej do kościoła św. Wita.
Przemarszowi, na czele którego kroczyły poczty z flagami Polski i Rogoźna, jak zawsze towarzyszyła Orkiestra Dęta RCK im. Edmunda Korybalskiego i zespół taneczno-marszowy PA-MAR-SZE. Pochód zamykały wozy bojowe jednostek OSP z Rogoźna, Parkowa, Budziszewka i Prusiec, a przewodził im zaprezentowany mieszkańcom gminy po raz pierwszy, nowy samochód druhów z OSP Słomowo.
W bramie rogozińskiej fary uczestników uroczystości powitali ks. prałat Jarosław Zimny – dziekan rogoziński i ks. kanonik Eugeniusz Śliwa, którzy wprowadzili poczty sztandarowe do wnętrza kościoła na mszę św. w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu modlitwy wspólnie przemaszerowano na plac Powstańców Wielkopolskich. Pod znajdującym się na nim obeliskiem upamiętniającym bohaterów i ofiary Powstania Wielkopolskiego oraz II wojny światowej odbyła się główna część obchodów.
Rozpoczęło się odegraniem "Mazurka Dąbrowskiego", następnie prowadzący uroczystość dyrektor RCK Piotr Szturmiński poprosił o słowo do zgromadzonych burmistrza Bogusława Janusa. Włodarz Rogoźna najpierw przypomniał historyczne uzasadnienie świętowania w dniu 11 listopada, a następnie poinformował, że delegacja gminy na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Hinzem przebywa w La Trimouille, gdzie odbywa się uroczystość odsłonięcia popiersia marszałka Ferdinanda Focha, bohatera narodów polskiego i francuskiego. Autorem rzeźby jest rogoziński artysta Michał Niedźwiedź.
Burmistrz mówił: - Odsłonięcie pomnika w dniu, w którym zarówno Polska, jak i Francja obchodzą swoje narodowe święto, jest niezwykle symboliczne. Podobnie jak potężnym i niezaprzeczalnym symbolem jest łącząca narody polski i francuski postać marszałka Focha.
W następnej części skupił się na przypomnieniu dokonań wielkiego żołnierza: - Ten wybitny Francuz przyczynił się walnie do zwycięstwa nad Marną w 1914 roku. Od 1917 był szefem sztabu wojsk francuskich, a w kwietniu 1918 wyznaczony został dowódcą sił sprzymierzonych na froncie zachodnim. Przeprowadził kontrofensywę nad Sommą, która zadecydowała o ostatecznej klęsce wojsk niemieckich, a 11 listopada 1918 roku przyjął bezwarunkową kapitulację Niemiec. Ponadto swą zdecydowaną postawą wymusił w lutym 1919 roku na rządzie niemieckim przerwanie kontrofensywy przeciw powstańcom wielkopolskim – naszym bohaterskim przodkom. Przyczynił się tym samym do zwycięskiego zakończenia powstania. Ferdinand Foch przybył w roku 1923 na ziemię wielkopolską, gdzie przywitany został z najwyższymi honorami i odebrał jeden z największych jej zaszczytów – doktorat honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. Jego szacunek dla narodu polskiego i wkład w odbudowę Rzeczypospolitej, czynią z niego jednego z tych, dzięki którym możemy radować się z niepodległości. Odsłaniając na ziemi francuskiej pomnik marszałka, przedstawiciele Rogoźna oddają mu hołd i wyrażają podziękowanie w imieniu naszym oraz pokoleń naszych przodków.
Swoje przemówienie burmistrz zakończył słowami: - Dziś cieszymy się z tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – wielkim, wspólnym domu. Pamiętajmy o tym, że musi być w nim miejsce dla wszystkich. Nie powinniśmy się nawzajem przeklinać i wykluczać. We wszystkich dziedzinach życia społecznego musimy pamiętać o szacunku również dla tych, którzy prezentują inne zdanie i poglądy odbiegające od naszych. Trzeba zrozumieć, że również ten, z kim się nie zgadzamy, kocha Polskę i raduje się z jej niepodległości.
Pełny tekst przemówienia: TUTAJ
Po przyjętym oklaskami przemówieniu hejnaliści odegrali hejnał Rogoźna, wypuszczono w niebo gołębie pocztowe oraz strzelano na wiwat dla uhonorowania ważnych osób w państwie. Strzelanie poprowadził Bogdan Jeran z Bractwa Kurkowego „Rogoża”, a wzięli w nim udział burmistrz Bogusław Janus, który oddał strzał na cześć prezesa Rady Ministrów RP, przewodniczący Rady Powiatu Obornickiego Piotr Gruszczyński strzelając na cześć prezydenta RP, radny powiatowy Gustaw Wańkowicz – dla uhonorowania marszałka Województwa Wielkopolskiego i ks. prałat Jarosław Zimny na cześć prymasa Polski.
Później rozpoczęła się ceremonia składania wiązanek kwiatów u stóp obelisku. Pierwsza z delegacji reprezentowała społeczeństwo gminy Rogoźno, a znaleźli się w niej burmistrz Bogusław Janus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Olenderski i Zbigniew Chudzicki, ks. prałat Jarosław Zimny i zastępca komendanta rogozińskiej policji Krzysztof Ryżek. W drugiej, reprezentującej społeczeństwo powiatu obornickiego szli przewodniczący Piotr Gruszczyński, Gustaw Wańkowicz i ks. kanonik Eugeniusz Śliwa. Po nich kwiaty złożyły jak zwykle bardzo liczne delegacje szkół, instytucji i organizacji.
Gdy wszystkie wiązanki zostały już złożone pięknie ozdabiając pomnik, odśpiewano „Rotę” i na tym uroczystość pod obeliskiem dobiegła końca, a jej uczestnicy przeszli w pochodzie do Rogozińskiego Centrum Kultury. Tutaj, po poczęstunku, na który składały się rogale świętomarcińskie – nieodłączny element świętowania 11 listopada w Wielkopolsce, odbył się przepiękny spektakl „Klasycznie o Polsce”. Wystąpili w nim aktor Andrzej Pieczyński (recytatywy), Iza Plath (śpiew altowy), Robert Kanaan (syntezatory) oraz kwartet smyczkowy La Scala w składzie: Maria Stolarczyk-Kmiecik (skrzypce), Maria Kozłów-Ratke (skrzypce), Sylwia Jantos (altówka) i Elena Saayman (wiolonczela). W ramach godzinnego widowiska zaprezentowano polskie pieśni i poematy, począwszy od renesansu, aż do czasów obecnych. Niektóre spośród utworów zaskakiwały nowymi, nietypowymi aranżacjami, a artyści zgromadzili liczne oklaski.
Obchody, tak jak co roku zakończyły się wieczornym śpiewaniem pieśni patriotycznych w Ośrodku Kultury przygotowanym wspólnie przez RCK i Bractwo Kurkowe "Rogoża". Warto dodać, że świętowanie rozpoczęło się już 10 listopada. W tym dniu rano w RCK odbył się Otwarty Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości, a na strzelnicy Bractwa Kurkowego "Rogoża" miało miejsce doroczne Strzelanie Niepodległościowe.
Błażej Cisowski