Tegoroczne obchody Gminnego Święta Plonów, których gospodarzem była Garbatka, odbyły się na na miejscowym boisku wiejskim, a towarzyszyła im wspaniała pogoda, piękne dekoracje, przygotowane przez organizatorów liczne atrakcje i wielka rzesza mieszkańców naszej gminy chcących wspólnie obchodzić tradycyjne zakończenie okresu żniw.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotnie popołudnie 6 września. Pierwszym punktem bardzo bogatego programu było „ofiarowanie” przez delegacje sołectw i ogrodów działkowych wieńców oraz chlebów dożynkowych, a także koszy zawierających próbki tegorocznych plonów, a wszystko w rytm melodii „Plon, niesiemy plon…”. Każda z delegacji przedstawiana była publiczności przez prowadzącego Piotra Szturmińskiego i składała swój wieniec na specjalnie przygotowanych ławach u stóp sceny, jednak wcześniej prezentowała go stojącym na środku dożynkowego placu burmistrzowi Bogusławowi Janusowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej Romanowi Szuberskiemu, sołtysowi Sołectwa Garbatka Krzysztofowi Nikodemowi i ks. kan. Eugeniuszowi Śliwie – proboszczowi rogozińskiej parafii Ducha Św., na której terenie położona jest Garbatka.
Gdy wszystkie wieńce znalazły się pod sceną, głos zabrał burmistrz Bogusław Janus serdecznie witając zaproszonych gości, wszystkich przybyłych rolników i pozostałych mieszkańców gminy. Rolnicy usłyszeli słowa podziękowania „za całoroczny trud, za codzienną ciężką pracę, za wysiłek rąk i serc.” Zwracając się do wszystkich zebranych włodarz gminy mówił: „Odczuwamy satysfakcję i dumę z modernizacyjnych przemian, jakie ostatnie lata przyniosły naszym wsiom, ale też wiemy, ile jeszcze czeka nas wysiłku, by wspólną pracą i mądrym zarządzaniem uczynić miejscowości wiejskie jeszcze piękniejszymi, jeszcze zamożniejszymi i nowocześniejszymi. Jestem pewien, że tu w Wielkopolsce, w Gminie Rogoźno, damy radę sprostać temu zadaniu. Nasi przodkowie byli przykładem patriotyzmu wymagającego walki, a my powinniśmy być przykładem patriotyzmu pracy. Dziś, to rolnicy modernizują polską wieś, rozwijają jej infrastrukturę i podnoszą konkurencyjność. Tym samym własnym zaangażowaniem budują pomyślność naszej małej ojczyzny.” Na zakończenie swego nagrodzonego oklaskami wystąpienia, poprosił obecnych księży o odprawienie mszy św. dziękczynnej.
Liturgię sprawował ks. kan. Eugeniusz Śliwa w asyście dziekana Dekanatu Rogozińskiego ks. prał. Jarosława Zimnego z Rogoźna, ks. Wojciecha Rena ze Słomowa, ks. Jana Andrzejewskiego z Parkowa i ks. Krzysztofa Szkopka z Rogoźna. Na zakończenie wspólnej modlitwy przedstawiciele władz gminy i sołectwa złożyli ks. Śliwie życzenia i wręczyli bukiety kwiatów z okazji jego imienin. Później odbył się krótki koncert Orkiestry Dętej im. Edmunda Korybalskiego z Rogoźna, a następnie rozpoczął się piękny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Grupy Teatralnej TO MY działającej przy Rogozińskim Centrum Kultury. W trakcie przedstawienia symbolicznie upieczono chleb z tegorocznych zbiorów, który starostowie dożynek – Grażyna Widomska i Józef Kazimierczuk przekazali burmistrzowi. Bogusław Janus obiecał „dzielić go sprawiedliwie, aby nigdy nikomu nie zabrakło”.
Gdy widowisko dobiegło końca przystąpiono do wręczenia licznych wyróżnień i nagród. Były wśród nich odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, tytuły „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” i „Rogoziński Wolontariusz Roku” oraz nagrody w konkursach „Mój Piękny Dom”, „Moja Piękna Zagroda” i „Najpiękniej przystrojone obejście przydomowe”. O przyznanych wyróżnieniach obszerniej piszemy w innym miejscu.
W kolejnej części uroczystości głos zabrali obecni goście. Życzenia i gratulacje rolnikom złożyli kolejno senator Jan Filip Libicki, posłowie na Sejm RP Stanisław Kalemba, Romuald Ajchler (przekazał starostom dożynek listy gratulacyjne) i Killion Munyama, w imieniu europosłanki Krystyny Łybackiej szef Rady Gminnej SLD Marek Hopa, starosta obornicki Adam Olejnik oraz uczestniczący w dożynkach, wystrojeni w piękne stroje górali pienińskich, przedstawiciele zaprzyjaźnionej gminy Czorsztyn na czele z przewodniczącym RG Stanisławem Chmielem i zastępcą wójta Rafałem Jandurą. Piotr Szturmiński poinformował, że na ręce organizatorów dożynek wpłynęły okolicznościowe listy z życzeniami od europosła Andrzeja Grzyba, posłanki Marii Janyski, posłów Romualda Ajchlera, Stanisława Chmielewskiego, Jakuba Rutnickiego i Pawła Szałamachy oraz od marszałka województwa Marka Woźniaka i członka zarządu województwa Tomasza Bugajskiego.
W część artystycznej wystąpiły dzieci ze świetlicy w Garbatce, Chór Mieszany ECHO pod dyrekcją Józefa Zarębskiego, zespoły Gościnianka i Tu My z Doliny Wełny, Grupa Teatralna TO MY i dziewczęta z Pa-Mar-Sze. Gwiazdą wieczoru dożynek był zespół TOLEDO, którego koncert zgromadził na widowni prawdziwe tłumy, jakich Garbatka jeszcze nigdy nie widziała. Po zakończeniu koncertu rozpoczęła się trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna. Tegoroczne dożynki podobnie jak ubiegłoroczne w Parkowie, należały do bardzo udanych.
Tekst i zdj. B. Cisowski