Młodzież Gimnazjum nr 1 im. „Mazurka Dąbrowskiego” w Rogoźnie odwiedziła nietuzinkowy Teatr Ósmego Dnia z Poznania korzystając z zaproszenia aktora Tadeusza Janiszewskiego, który związany jest z najdłużej istniejącym teatrem alternatywnym w Polsce - od ponad pięćdziesięciu lat.
Historia tego nietypowego teatru sięga 1964 roku, czyli powstania na poznańskiej polonistyce Studenckiego Teatru Poezji „Ósmego Dnia”, pod kierunkiem Tomasza Szymańskiego, reżysera ośmiu pierwszych przedstawień. Jego nazwa zaczerpnięta została z Teatrzyku „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który stworzenie świata rozpisał na osiem dni.
O tym teatrze możemy powiedzieć słowami Ewy Wójciak, że tworzy on wizję teatru, „który nie trwałby od godziny do godziny, tylko był całością, pomysłem na życie w ogóle, miejscem wymiany wszystkich myśli i przeżyć”. Spektakle powstają przy udziale wszystkich aktorów, gdyż każdy wpina wcześniej teksty do teczki i z nich składana jest całość. Jedynie nakreślona jest problematyka, a później za pomocą improwizacji tworzona całość.
Z czasem określeni zostają aktorzy, temat, zadania… sukcesywnie dopisywane są kwestie, a efekt końcowy jest zaskakujący. Osoba na deskach teatru jest zarazem twórcą, reżyserem, aktorem, nie mającym roli pierwszoplanowej czy drugoplanowej. Każdy wyraża swoje myśli i w ten sposób dąży do doskonałości. Chce zaszczepić w publiczność to, co dla niego ważne, przede wszystkim miłość do świata i ludzi. Stara się odpowiadać na pytania społeczeństwa i problemy nurtujące ludzi. Dekoracja i scenografia jest naprawdę zaskakująca. Wszystko robi na widzu niesamowite wrażenie.
Teatr ten jest znany nie tylko w Polsce, ale poza jej granicami. Przedstawienia były grane w różnych częściach świata. Z owacjami witano i żegnano Polaków. Oprócz działalności teatralnej, teatr prowadzi także działalność pedagogiczną, organizując warsztaty dla przyszłych adeptów. Rogozińscy uczniowie skorzystali z tej formy zajęć i mogli z bliska obserwować pracę aktorów nad spektaklem teatralnym. Była to dla nich niesamowita lekcja.
Gimnazjum nr 1 Rogoźno