Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy Rok to czas wyjątkowy, którego nieodłącznym elementem są pokazy sztucznych ogni. W związku z tym Straż Miejska w Rogoźnie przypomina o zasadach i przepisach dotyczących sprzedaży i użytkowania fajerwerków.
Podstawa prawna:
Podstawą prawną regulującą warunki sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych jest: Ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych.
Zgodnie z powyższymi przepisami:
Materiały pirotechniczne to materiały wybuchowe będące materiałem lub mieszaniną materiałów przewidzianych do wytwarzania efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów w wyniku bezdetonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także wyroby wypełnione materiałem pirotechnicznym.
Bezpieczeństwo to zapobieganie wypadkom, a jeżeli mają one miejsce ograniczeniem ich skutków.
Gdzie należy zaopatrywać się w fajerwerki?
Ustawodawca określa konkretne warunki, jakie muszą spełniać pod względem ochrony pożarowej, przechowywania i obsługi podmiot chcący prowadzić sprzedaż materiałów pirotechnicznych. Organem właściwym do kontroli obrotu materiałami pirotechnicznymi jest Policja. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych pod kilkoma warunkami, a mianowicie:
- sprzedaż winna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca;
- wyroby takie winny być posegregowane w sposób widoczny, wg klas dopuszczenia do sprzedaży;
- stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie.
Oznakowania na opakowaniu:
Każdy wyrób z grupy pirotechniki widowiskowej, na który nie jest wymagana koncesja, musi posiadać na opakowaniu:
- znak literowy NWP (nie wymaga pozwolenia na nabywanie, używanie i przechowywanie);
- instrukcję przechowywania i używania w języku polskim.
Zasady bezpieczeństwa:
Petardy i fajerwerki to materiały wybuchowe. Podczas ich używania radzimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- kupując fajerwerki zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty;
- zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia w wyspecjalizowanych sklepach lub stoiskach sprzedaży;
- fajerwerki należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od różnych źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci;
- przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcje użytkowania i zgodnie z nią postępować;
- nie należy manipulować przy fajerwerkach;
- odpalenie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej, z zachowaniem szczególnej ostrożności;
- oddalmy się co najmniej 10 m od odpalonego fajerwerku, wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
- odpalając petardę należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku;
- należy używać materiałów pirotechnicznych tylko na dworze;
- po nieudanej próbie nigdy nie zapalaj ich po raz drugi i nie wrzucaj do ognia;
- wypuszczanie fajerwerków z balkonów i okien stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów, spowodować pożar albo obrażenia wśród innych osób;
- nie należy używać fajerwerek w pobliżu samochodów, stacji paliw, zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi;
- huk petard niepokoi zwierzęta, w szczególności psy. Zadbajmy o to, by czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów, np. poprzez zamknięcie psa w domu;
- pamiętaj, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kara aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.
Odpowiedzialność prawna:
Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli taki przypadek zostanie ujawniony przez Straż Miejską zostaje on przekazany Policji.
O naruszeniu norm dotyczących obrotu materiałami wybuchowymi Strażnik informuje Policję, która jest organem właściwym do kontroli obrotu w/w materiałami. W zakresie swoich właściwości upoważnionymi organami kontroli są również Straż Pożarna i Państwowa Inspekcja Pracy.
Niewłaściwe i nieuprawnione zachowanie może skutkować odpowiedzialnością karną zgodnie z art. 51 i 83 Kodeksu Wykroczeń:
Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.
Zgodnie z Ustawą o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, art. 37:
Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez strażnika lub policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której hałas przeszkadza. W przypadku, gdy funkcjonariusz nie jest świadkiem zdarzenia, zgłaszający musi świadczyć przed sądem.
Sankcje prawne wobec osób poniżej 17 roku życia używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do przekazania takich spraw policji z możliwością skierowania do rozpatrzenia przez sąd rodzinny. O takich przypadkach należy również poinformować rodziców i dyrektora szkoły.
Wyk. NA