Październikowe zebranie członków Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna miało bardzo uroczysty charakter, gdyż w pierwszej części zebrania poinformowano o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” (i wpisie do Księgi Honorowej) członkini TPR Lucynie Bełch, pełniącej od 1992 roku do stycznia 2014 roku funkcję prezesa Towarzystwa. Obecna prezes Anna Ziółkowska, w obecności burmistrza Bogusława Janusa i przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Szuberskiego, odczytała biografię Lucyny Bełch oraz przedstawiła Jej dokonania zawodowe i społeczne.
Lucyna Bełch, po ukończeniu kulturoznawstwa na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podjęła w 1983 roku pracę w Muzeum Regionalnym w Rogoźnie jako asystent, a zakończyła ją w 2003 roku jako starszy kustosz. W latach 1997 – 2003 pełniła funkcję kierownika Muzeum. Prowadziła dział etnograficzny i (w zastępstwie) historyczny. Gromadziła eksponaty, opracowywała je naukowo, przygotowywała wystawy stałe i czasowe. Dzięki nawiązaniu współpracy z muzeami z całej Polski organizowała niezwykle ciekawe wystawy czasowe. Tych ostatnich – w ciągu 20 lat pracy – było ok. 150. Organizowała też konkursy twórczości ludowej i amatorskiej, konkursy historyczne, wiedzy o regionie i zabytkach. Inicjowała i przygotowywała wiele znaczących uroczystości i imprez (np. obchody jubileuszu 10 – lecia Muzeum i TPR w 1993 roku, obchody przemysławowskie z okazji 700 – lecia koronacji i śmierci Przemysła II – w latach 1995 – 1996). W 1998 roku zorganizowała w Rogoźnie I Ogólnopolskie Sympozjum Muzealnictwa Regionalnego. Od 1996 do 2002 roku była organizatorką dorocznych Jarmarków na św. Wita. Była też autorką, współautorką i redaktorem wielu publikacji regionalnych. Walnie przyczyniła się do wydania monografii historycznej naszego miasta: „Dzieje Rogoźna”. Również wspomnienia doktora Stanisława Waliszewskiego („Gimnazjalne Miraże” i wspomnienia powojenne) jej uporowi zawdzięczają możliwość ukazania się drukiem. Jako prezes TPR Lucyna Bełch wnioskowała o upamiętnienie zasłużonych rogoźnian (nadawanie nazw niektórym ulicom), o ochronę dziedzictwa kulturalnego (np. odnowa nagrobków zasłużonych mieszkańców Rogoźna, wsparcie budowy Pomnika Podziemnego Państwa Polskiego), współpracowała ze szkołami, prowadziła prelekcje dla uczniów miejscowych szkół, organizowała spotkania tematyczne z ciekawymi mieszkańcami naszego miasta. Upowszechniała wiedzę o regionie w ramach comiesięcznych zebrań TPR i dorocznych wrześniowych wycieczek po Wielkopolsce. Właśnie na wniosek Towarzystwa upamiętniono w tym roku w maju dr Stanisława Waliszewskiego poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej na frontonie budynku dawnego Ośrodka Zdrowia. Lucyna Bełch od 2004 roku jest też członkiem Rady Muzealnej, a od 2010 r. – wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Jej dotychczasowe dokonania zostały uhonorowane odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.
Po prezentacji biografii Lucyny Bełch przewodniczący Rady Miejskiej, Roman Szuberski, poprosił Ją o złożenie podpisu w Księdze „Zasłużony dla Rogoźna”. Przedstawiciele rogozińskich władz wraz z delegacją TPR wręczyli Jej kwiaty i złożyli gratulacje. Lucyna Bełch podziękowała i wygłosiła prelekcję pt. „Życie i dzieło Oskara Kolberga”. Ten folklorysta, etnograf, muzyk i kompozytor żył w latach 1814 – 1890. Jego monumentalne dzieło to „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Dzieło to daje pełny opis polskiej kultury ludowej w połowie XIX wieku. Decyzją sejmu RP rok 2014 ogłoszono „Rokiem Oskara Kolberga”. Ten badacz folkloru w trakcie pobytu w Wielkopolsce mieszkał przez pewien czas w dworze Karola Libelta w Czeszewie koło Wągrowca. Miał korespondentów zbierających materiał z różnych dziedzin i przesyłających wyniki badań. Jednym z takich korespondentów był ówczesny proboszcz z Objezierza. Obecnie też prowadzi się badania folkloru. Przebadano m. in. siedem powiatów w Wielkopolsce. Efekt to „Atlas niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej”. W ten projekt jest też zaangażowana Lucyna Bełch, która m. in. badała tzw. nazwy zwyczajowe na terenie Rogoźna i okolic. Kończąc prelekcję, Lucyna Bełch zachęciła do sięgania po dzieła Kolberga, gdyż „w nich bije muzyka źródeł”.
W dalszej części zebrania głos zabrał Władysław Ruks, który złożył krótkie sprawozdanie z X Kongresu Towarzystw Regionalnych. Odbył się on w dniach 11 – 13 września 2014 roku w Bydgoszczy. Rogozińskie Towarzystwo reprezentowali na tym Kongresie: L. Bełch, M. Szatkowska, W. Ruks i E. Dycha. Jak poinformował W. Ruks, dyskutowano m. in. na temat przywrócenia w szkołach przedmiotu „Wiedza o regionie”, przedmiotu bardzo ważnego, gdyż stanowi on fundament budowania patriotyzmu. Wielkie wrażenie na W. Ruksie wywarł wspaniały koncert w Filharmonii Bydgoskiej poświęcony „Ofiarom wszystkich wojen”. X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych przebiegał pod hasłem: „Regionalizm polski 25 lat po transformacji, jako ważne źródło odrodzenia narodu i państwa”. Część obrad prowadzono w tzw. panelach. Uczestniczka Kongresu – Maria Szatkowska brała udział w panelu: „Ochrona terenów zielonych”. Miejscem dyskusji była galeria Sztuki Współczesnej na Wyspie Młyńskiej. M. Szatkowska mówiła o cudownym położeniu tej galerii, bowiem Wyspa Młyńska to prawdziwa oaza zieleni. Obejmuje ok. 6 ha porośniętych klonami, wierzbami, lipami i kasztanowcami. Dokonano rewitalizacji parku nad starym kanałem, dzięki czemu mieszkańcy Bydgoszczy zyskali nowe miejsca wypoczynku. M. Szatkowska mówiła też o Ogrodzie Botanicznym, odzyskującym dawną świetność, o tzw. Śluzie kwiatowej i tramwaju wodnym pokonującym ciekawą trasę: „Szlakiem śluz”. Mówiła również o Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, określanym mianem „zielonej perły Brdy”. Godne podziwu są kaskady, lunapark, ZOO, ciekawe trasy rowerowe, a nawet … wyciąg narciarski. Bydgoszcz uzyskała ostatnio światowy tytuł „miasta ogrodów”.
Korzystając z obecności burmistrza Janusa, uczestnicy zebrania TPR zadali mu pytania dotyczące dalszych losów budynku po „Agrobiznesie” oraz sprawy obwodnicy Rogoźna. Burmistrz podkreślił, że w celu wyremontowania wspomnianego budynku, z przeznaczeniem na Urząd Miasta i Gminy, potrzebne są duże nakłady finansowe, szczególnie tzw. środki zewnętrzne. Natomiast obwodnica Rogoźna zaplanowana jest na lata 2019/2020.
Następne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna odbędzie się we wtorek, 25 listopada 2014 roku.
E. Mroczyk