W dniu 12 lipca w Luneburgu miała miejsce trzecie seminarium "Europejski Dzień Młynarstwa "VIA MOLINA" zorganizowany przez grupę roboczą "Dolnosaksoński Szlak Młynów" pod honorowym patronatem Dolnosaksońskiego Ministerstwa Rolnictwa. Wśród uczestników konferencji poza gośćmi z Niemiec było dwóch reprezentantów polskiej grupy roboczej projektu VIA MOLINA: Maria Prior- Nowak z Malborka i Adam Maliński z powiatu obornickiego.
Obrady konferencji toczyły się w sali bursztynowej "Palaice am Werder" w Hotelu Bergstrom przy najstarszym młynie w Luneburgu An der Luner Muhle w stolicy Luneburger Heide.
Andreas Engel - przewodniczący Towarzystwa Muhlenforderverein Luneburg e/V otworzył konferencje witając przybyłych z Niemiec i Polski. Następnie Gungolf Scheweling opowiedział o tegorocznym letnim seminarium Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych w Hiszpanii. Po przerwie obiadowej Heinz Thiemann - rzecznik grupu roboczej AG Muhlenstrasse VIA MOLINA jako europejski szlak młynów, przedstawił założenia procedur niezbędnych do powstania sieci organizacyjnej projektu na wzór VIA REGIA, urządzenia portalu internetowego i planu czasowego, aby zdobyć konieczne certyfikaty.
Ważnym jest pozyskanie do idei projektu kilku innych krajów. Rysują się szanse na dołączenie do projektu Holandii, Danii i Szwajcarii. Także w zaprzyjaźnionym z powiatem obornickim holenderskim regionie Emmen/Drehnte jest wiele obiektów związanych z młynarstwem.
Dyskusją kierował i moderował Andreas Engel. Głos w dyskusji zabrali Maria Prior -Nowak i Adam Maliński. Każdy z uczestników seminarium zdaje sobie sprawę z ogromu pracy w urzeczywistnieniu idei VIA MOLINA. Cała nadzieja, że dobra współpraca, duch zrozumienia i partnerstwa, życzliwa wymiana doświadczeń i nieustanna komunikacja przyczynią się do realizacji ciekawego szlaku turystyczno-historycznego, pozwalając na wzbogacenie oferty turystyczno-krajoznawczej regionu Wielkopolski położonego nad Wełną i popularyzację potencjału powiatów poznańskiego, obornickiego i wągrowieckiego w tej dziedzinie. Szczególnie ważnym jest fakt, że w Jaraczu nad Wełną znajduje się Muzeum Młynarstwa, które jest naturalnym centrum naukowo- badawczym wraz z bogatymi zbiorami i ciekawymi ekspozycjami. Projekt jest otwarty i każdy, kto chce pracować, jest serdecznie zaproszony.
Adam Maliński
Luner Muhle i hotel Bergstrom w Luneburgu (fot.: wikimedia)