Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
29.12.2012
Rogoźno pamięta o Powstańcach Wielkopolskich
W mroźne, ale słoneczne piątkowe popołudnie 28 grudnia, dzień po wojewódzkich obchodach 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/19, na placu Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie odbyły się gminne uroczystości rocznicowe upamiętniające wybuch drugiego zwycięskiego w dziejach kraju i regionu powstania.
Uroczystość, w której udział wzięli między innymi przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Bogusławem Janusem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Hinzem, delegacje placówek oświatowych, Rogozińskiego Centrum Kultury i harcerze, rozpoczęła się punktualnie o godz. 14.00 okolicznościowym referatem na temat Powstania Wielkopolskiego wygłoszonym przez historyka i komendanta harcerzy harcmistrza Władysława Ruksa. Następnie hejnaliści z Orkiestry Dętej im. Edmunda Korybalskiego odegrali hejnał Rogoźna. Później przybyłe delegacje złożyły zapalone znicze i wiązanki kwiatów u stóp obelisku z wyrytym herbem Rogoźna i tablicą o treści: „Poległym Powstańcom Wielkopolskim w latach 1918-1919 oraz żołnierzom i ofiarom terroru hitlerowskiego w latach 1939-1945 w 1000-lecie Państwa Polskiego hołd składają mieszkańcy Rogoźna”, przy którym harcerze zaciągnęli wartę honorową.
Z placu uczestnicy obchodów udali się na rogoziński cmentarz parafialny, gdzie w podniosłej atmosferze złożono wiązanki kwiatów i znicze na zbiorowej mogile powstańczej z 1919 roku, grobie dowódcy powstania w naszym mieście, kawalera orderu Virtuti Militari mjr Antoniego Biskupskiego (1890-1930) oraz harcmistrza Jana Marszała (1931-2005) – harcerza i popularyzatora pamięci o powstaniu.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Rogoźnie w nocy z 31 grudnia 1918 na 1 stycznia 1919. Powstańcy pod dowództwem Antoniego Biskupskiego bez rozlewu krwi zajęli ważniejsze obiekty i przejęli władzę w mieście. Rankiem 1 stycznia miasto było wyzwolone, a na obiektach użyteczności publicznej i licznych domach prywatnych zawisły biało-czerwone flagi. Powstańcy z miasta i okolicznych wsi wzięli aktywny udział w walkach powstańczych w innych rejonach, wyzwalając Budzyń, Ryczywół i czynnie uczestnicząc w walkach o Chodzież. Pod Budzyniem brawurowo zdobyli niemiecki samochód pancerny. Wyczyn ten trafił do kanonów powstańczych legend. W późniejszym okresie z poświęceniem walczyli na froncie północnym powstania i – jako żołnierze Wojska Polskiego – uczestniczyli w walkach na wschodzie kształtując granice odradzającej się Rzeczypospolitej.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.