Rogozińskie Dożynki czyli najpiękniejsze święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, odbyło się w tym roku 1 września na boisku w Kaziopolu. Ta prastara i głęboko zakorzeniona w kulturze i mentalności polskiej wsi uroczystość była okazją by podziękować za plony, owoce ciężkiej pracy rolnika i okazać szacunek dla chleba.
W tym miejscu składamy wyrazy uznania mieszkańcom Grudny, Kaziopola i Wełny z Panem sołtysem Błażejem Boksem i Radą Sołecką na czele, którzy przygotowali wspaniałe dekoracje dożynkowe, dziękujemy za pomysły i wkład pracy w uświetnienie tegorocznych Dożynek. Serdeczne podziękowania kierujemy do delegacji, które przyniosły na gminne święto plonów wyborowo udekorowane wieńce dożynkowe. Dziękujemy Strażakom, Policji oraz Straży Miejskiej, a także wszystkim pozostałym osobom, za pomoc w organizacji festynu i zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom.
Sołectwo przywitało gości wyjątkowymi ozdobami, które budziły podziw i zachwyt. Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazły się występy, prezentacje, a gwiazdą imprezy był zespół Piękni i Młodzi.
Obchody święta plonów rozpoczęła parada maszyn rolniczych, którą poprowadził zabytkowy traktor z 1958 roku, a zakończyli motocykliści z Rogozińskiej Grupy Motocyklowej. Konno pod scenę wjechali starostowie dożynek pani Lidia Mielke i pan Witold Wilhelm, wioząc chleb, symbol pomyślnych plonów. Starostów przywitali: Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Janus oraz gospodarz dożynek Sołtys Błażej Boks. Tradycyjnie delegacje sołectw naszej gminy oraz ogrodów działkowych i koła pszczelarzy przemaszerował przez boisko w barwnym korowodzie dożynkowym by złożyć przed sceną przygotowane wieńce dożynkowe. Zaraz po tym proboszczowie rogozińskich parafii odprawili Mszę Świętą, podczas której rolnicy podziękowali za tegoroczne plony. Po Mszy okolicznościowe słowa podziękowań i gratulacji dla rolników, gospodarzy i wszystkich osób zajmujących się uprawą ziemi przekazał burmistrz. Po wystąpieniu włodarza naszego miasta odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Szamotuły”. Kolejną część festynu wypełniły wystąpienia gości, okolicznościowe podziękowania przekazali: Przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, Wójt Ryczywołu Renata Gembiak-Binkiewicz, Zastępca Dyrektora OT KOWR w Poznaniu Michał Zieliński, w imieniu senatora RP Jana Filipa Libickiego wystąpił Wojciech Wośkowiak oraz członkowie delegacji z zaprzyjaźnionej gminy Czorsztyn. Część oficjalną zakończyły rozstrzygnięcia konkursów Mój Piękny Dom, Moja Piękna Zagroda organizowane przez Radę Miejską w Rogoźnie. Najpiękniejszym domem wybrano dom Państwa Obydź, a konkurs na najpiękniejszą zagrodę wygrało gospodarstwo Zenona Odora. LGD Stowarzyszenie „Dolina Wełny” na czele z prezesem Januszem Woźniakiem wybrali najlepiej przystrojone gospodarstwo rolne w sołectwie i tak nagrodę otrzymała pani Katarzyna Raczek, mieszkanka Kaziopola. Nagrodę za najlepiej przystrojoną maszynę rolniczą wręczyli sołtys Kaziopola oraz przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Czarnkowie. Tytuł wolontariusza roku otrzymała Magdalena Janus oraz wolontariusze działający przy Rogozińskim Centrum Kultury.
Część artystyczną rozpoczął występ folklorystyczny zespołu „Szamotuły”. Następnie scenę zajęli członkowie kapeli z zaprzyjaźnionej gminy Czorsztyn, którzy wyśpiewali dla zgromadzonej widowni góralskie pieśni dożynkowe. Wystąpiły także lokalne zespoły, takie jak „Tu My z Doliny Wełny”, „Chór ECHO”, „Zespół Śpiewaczy PRZEMYSŁAW” czy Rogozińska Orkiestra Dęta z zespołem Pa-Mar-Sze. Po koncercie Julii i Grzegorza Kopali wystąpiła gwiazda wieczoru - znany zespół disco polo, Piękni i Młodzi. Wokalistka Magda Narożna wraz z mężem Dawidem i Danielem Wilczewskim porwali licznie zgromadzoną widownie do wspólnej zabawy. Bawili znanymi większości publiczności piosenkami więc nie mogło oczywiście zabraknąć bisów. Publiczność klaskała, śpiewała z zespołem i tańczyła przy takich hitach, jak „Ona jest taka cudowna”, „Niewiara”, „Kocham się tylko w Tobie” czy „Tak już bez Ciebie” i „Jedno słowo”.
Oprócz części artystycznej na gości czekały stoiska promocyjne oraz gastronomiczne, na których serwowano swojskie wyroby, lody i napoje. Na stoisku koła gospodyń wiejskich z Kaziopola można było skosztować różnego rodzaju ciast i wypieków. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, na których czekała m. in. dmuchana zjeżdżalnia.
Dożynki zakończyła zabawa taneczna, podczas której muzyczne utwory przygotował Rafał Radzi, a mieszkańcy Gminy Rogoźno bawili się do białego rana.
Więcej zdjęć: Kliknij tutaj
NP