Czwartkowe popołudnie 16 października zapisze się złotymi zgłoskami w historii Zespołu Szkół w Parkowie. Tego to dnia społeczność szkolną spotkał zaszczyt goszczenia prawie stu członków Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Rogoźnie, którzy przybyli na świąteczne spotkanie z okazji Święta Edukacji Narodowej.
Wszystkich przybyłych na spotkanie gorąco powitała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. Następnie głos zabrał przewodniczący sekcji Zdzisław Hinz – główny organizator spotkania, witając zarówno członków sekcji, jak i zaproszonych gości, a wśród nich: burmistrza Rogoźna Bogusława Janusa, przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Szuberskiego, przewodniczącą Oddziału ZNP w Rogoźnie Małgorzatę Nowak, przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miejskiej Zbigniewa Chudzickiego, dyrektora ZEAPO Wiktora Jaworskiego, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie Danutę Czechowską i pracownika Urzędu Miejskiego, przyjaciela sekcji Błażeja Cisowskiego.
- Pragnę wyrazić radość i podziękowanie dla was wszystkich za waszą obecność. Serce się raduje, że jest was tak wielu, wszystkie miejsca na sali są zajęte, a nawet niektóre dostawione. To doprawdy jest budujące, że chcecie Państwo być razem, chcecie się spotykać i korzystać z takich chwil, jak dzisiejsza – witał przybyłych Zdzisław Hinz. Przewodniczący poinformował zebranych o bardzo miłym dla całej społeczności szkolnej wydarzeniu, jakim było przyznanie dyrektor Marii Cisowskiej Złotej Odznaki ZNP, które miało miejsce podczas gminnych obchodów Święta Edukacji Narodowej odbywających się dzień wcześniej. Kolejnym ważnym akcentem zebrania było wręczenie tytułów, nagród i wyróżnień dla członków sekcji.
Kapituła Tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” przyznała ten tytuł dwóm członkom sekcji, a zarazem znanym i szanowanym nauczycielom: Janinie Rucie (pośmiertnie), w imieniu której wyróżnienie odebrali wzruszeni syn i córka oraz Władysławowi Barcikowi. Tytuł tradycyjnie wręczyli przewodniczący i wiceprzewodniczący kapituły – Roman Szuberski i Bogusław Janus, a towarzyszył im piastujący do niedawna funkcję przewodniczącego kapituły Zdzisław Hinz. Dalszą część uroczystości poprowadził Marian Sokołowski, który przedstawił kolejnych wyróżnionych. Helena Jarosz i Teresa Omiecińska otrzymały listy gratulacyjne z okazji 80 rocznicy urodzin, a Maria Kufel za 50-letnią przynależność do ZNP. Władysławie Sokołowskiej przyznano honorowe członkostwo zarządu, a Błażej Cisowski otrzymał list z podziękowaniem za wieloletnie wspieranie działań sekcji. Okolicznościowe życzenia zebranym na sali emerytowanym pedagogom i pracownikom oświaty złożyli burmistrz Bogusław Janus, prezes oddziału ZNP Małgorzata Nowak i radny Zbigniew Chudzicki.
W drugiej części spotkania głos zabrała młodzież Zespołu Szkół w Parkowie przedstawiając widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez Marzenę i Krzysztofa Działo oraz Dorotę Mąderek „Powstańcze pieśni i piosenki”.
Maria Cisowska wyjaśniła na wstępie, dlaczego właśnie piosenki powstania warszawskiego są bohaterami występu dzieci i młodzieży. 2 października minęło bowiem 70 lat od zakończenia tego wielkiego i krwawego powstania, stąd stąd chęć uczczenia bohaterów tamtych wydarzeń w trochę niecodzienny sposób - w pieśni i piosence.
Koncert rozpoczęli Dominik z Michałem wykonując na trąbce i puzonie „Warszawiankę 1831 r.” oraz Bartek w brawurowy sposób mierząc się z przebojem M. Fogga „Pieśń o Warszawie”. A potem na tle przygód młodego powstańca Tymoteusza Duchowskiego popłynęły kolejne znane utwory z czasów powstania: „Marsz Żoliborza”, „Dnia pierwszego września”, „Hymn AK”, „Warszawskie dzieci”, „Mała dziewczynka z AK”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Zośka”, „O, Barbaro”, „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla”, „Warszawo ma”, „Modlitwa obozowa”. Na zakończenie Danuta przypomniała nieśmiertelny utwór Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. O tym, że koncert przypadł do gustu widzom najlepiej świadczył fakt, że wszyscy śpiewali wraz z występującymi (każdy z uczestników spotkania otrzymał śpiewnik oraz folder), a na koniec podziękowali „artystom” burzą braw. Zgromadzeni na widowni goście byli zauroczeni atmosferą spotkania oraz jakością widowiska, co wielokrotnie podkreślali zarówno w oficjalnych podziękowaniach, jak i w rozmowach prywatnych.
Krzysztof Działo
fot. Błażej Cisowski