Apel do mieszkańców Gminy Rogoźno
Tragiczna rocznica września
Z inicjatywy Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego 4 września odbędą się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.
Był to okrutny czas dla Polski napadniętej przez niemiecką III Rzeszę. Nasz region ucierpiał tak jak cały kraj. Bilans strat osobowych Rogoźna w czasie II wojny światowej obejmuje ponad 150 osób poległych, zabitych i zmarłych w wyniku działań wojennych oraz bezwzględnej niemieckiej okupacji. Nie można też zapominać o ofiarach przesiedleń do Generalnej Guberni, wywózkach na roboty przymusowe oraz eksterminacji ludności żydowskiej. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, obliczono, że w stosunku do roku 1939 liczba ludności Rogoźna zmniejszyła się o 2000 osób!
Na terenie miasta i gminy upamiętniono miejsca znaczone krwią zabitych we wrześniu 1939 roku. Miejsca Pamięci Narodowej znajdują się w Boguniewie, Budziszewku, Gościejewie, Międzylesiu, Nienawiszczu, Olszynie, w Rogoźnie przy strzelnicy miejskiej. Cztery ofiary z Boguniewa znalazły miejsce spoczynku na cmentarzu w Parkowie. Zamordowani w Budziszewku spoczęli na miejscowym cmentarzu oraz w Rogoźnie. Siedem osób, które zginęły w Rogoźnie, pochowano w mogile za grobowcem Powstańców Wielkopolskich. Znajdują się tam nazwiska wspomnianych osób. Żony ofiar z Gościejewa z narażeniem życia przeniosły ciała bliskich do rodzinnych grobów w Rogoźnie.
Po zakończeniu II wojny światowej ekshumowano ciała z pozostałych miejsc i przeniesiono na cmentarz w Rogoźnie do zbiorowego grobu 26 ofiar terroru hitlerowskiego, ale bez podania nazwisk.
Pod koniec 2015 roku pani Helena Jarosz zwróciła się do Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna z prośbą o poparcie wniosku o umieszczenie nazwisk na wspomnianym grobie 26 ofiar na rogozińskim cmentarzu. Pochowano tam ojca pani Heleny - Franciszka Frąckowiaka, który zginął 8 września 1939 roku wraz z ośmioma innymi osobami (jedna N.N.) w Podlesiu Kościelnym (Gmina Mieścisko) w trakcie ucieczki w stronę Gniezna. Towarzystwo poparło gorąco ten wniosek i zwróciło się do Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego o realizację projektu. Jednocześnie inicjatywa pani Heleny Jarosz stała się inspiracją do ustalenia nazwisk pozostałych ofiar. Burmistrz Rogoźna zadeklarował umieszczenie tablicy z nazwiskami na zbiorowej mogile ofiar terroru hitlerowskiego. Odsłonięcie tablicy planowane jest na wrzesień 2016 roku i nastąpić ma w obecności rodzin.
Na tablicy znajdą się następujące nazwiska:
Zginęli w Podlesiu Kościelnym w Gminie Mieścisko:
Stanisław Dziabas
Franciszek Frąckowiak
Antoni Gumny z Chodzieży
Jan Ignasiak
Stanisław Ignasiak
Wincenty Ignasiak
Ludwik Maćkowiak
Stanisław Sierakowski
Zginęli na terenie Gminy Rogoźno:
Józef Chudzicki
Franciszek Lisek
Antoni Kęsicki
Wacław Kozłowski
Jan Krotecki
Leon Krotecki
Franciszek Król
Stefan Mazurek
Szczepan Muszyński
Aleksy Rączkowiak
Roman Rożek
Maksymilian Sierakowski
Józef Zaranek
Ponadto na tablicy znajdzie się następująca informacja:
Symboliczne miejsce spoczynku:
Zginęli w Bielawach w Gminie Kłecko:
Stanisław Ślachciak
Szczepan Zieliński
Zginęli w Budziszewku:
Jan Chlebda
Józef Gajewski
Stefan Mikulski
Józef Pilarski
Zwracamy się z gorącym apelem do mieszkańców Gminy Rogoźno:
prosimy o kontakt bliskich ofiar oraz podanie danych adresowych wszystkich członków rodzin, aby możliwe było wysłanie zaproszeń. Prosimy także o kontakt rodziny ofiar pochowanych w innych miejscach (w grobach rodzinnych na rogozińskim cmentarzu, na cmentarzach w Parkowie i w Budziszewku).
Zależy nam również na udostępnieniu do zeskanowania nieznanych zdjęć i innych osobistych pamiątek ofiar oraz relacji dotyczących wydarzeń z września 1939 roku.
Wszystkie dane i uwagi należy kierować do Urzędu Miejskiego, do Marii Domagalskiej – pokój nr 22, tel.785 009 415, adres e-mail: maria.domagalska@rogozno.pl