Związek Inwalidów Wojennych RP to najstarsza organizacja kombatancka w kraju i jedna z najstarszych na świecie, powołana w 1919 r. jako ogólnopolski związek zrzeszający inwalidów wojennych, zranionych i kontuzjowanych żołnierzy, walczących na różnych frontach i w różnych armiach I wojny światowej.
Od początków istnienia zrzeszał też wdowy i wdowców oraz sieroty po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych. W okresie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, wspomagając struktury podziemnego państwa polskiego. W roku 1944 był pierwszą organizacją społeczną reaktywowaną z woli członków. Zlikwidowany w 1950 r. z inspiracji władz politycznych, został reaktywowany na wniosek członków w roku 1956.
ZIW RP w tym roku obchodzi 95. rocznicę istnienia. Z tej okazji w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach spotkali się przedstawiciele organizacji kombatanckich z powiatu obornickiego. W uznaniu zasług wręczono Krzyże Jubileuszowe 95 - lecia Związku Inwalidów Wojennych. Odznaczenia zostały przyznane przez Zarząd Okręgowy ZIW RP w Poznaniu. Otrzymali je: Starosta Adam Olejnik, burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, Władysława Lewandowska - była więźniarka obozu w Ravensbrück, dyrektor PCPR Barbara Słabolepsza-Rojna, Czesław Dulko - honorowy prezes ZIW RP Oddział w Obornikach oraz Franciszek Kowalski.
Z okazji jubileuszu 95- lecia powstania Związku Inwalidów Wojennych członkowie koła w Obornikach otrzymali życzenia od władz powiatowych i samorządowych.
(tekst, foto - www.powiatobornicki.pl)