Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm w 2007 roku "w hołdzie Ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku".
Podczas Zbrodni Katyńskiej zamordowano blisko 22 tysiące polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osób cywilnych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Ofiarą zbrodni padli polscy obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zabijano strzałem w tył głowy.
Przed pomnikiem na pl. K. Marcinkowskiego w Rogoźnie w dniu 11 kwietnia 2014 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 74 rocznicy II masowej zsyłki Polaków na Sybir oraz 4 rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania przez hejnalistów z Orkiestry Dętej im. E. Korybalskiego hejnału Rogoźna oraz odtworzenia "Mazurka Dąbrowskiego" i "Hymnu Sybiraków". Następnie głos zabrał prezes Koła Sybiraków Zygmunt Strenczak, który powitał przybyłych oraz nakreślił wszystkim zebranym historyczne tło wywózek na Sybir, wspominając również o mordzie katyńskim i rocznicy katastrofy smoleńskiej. Program artystyczny o tematyce patriotycznej wykonali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie. Później członkowie Koła Sybiraków oraz delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych i stowarzyszeń, złożyły liczne wiązanki kwiatów i znicze pamięci.