Rogoźno tradycyjnie uczciło kolejną już rocznicę wybuchu najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach. Dla uhonorowania wszystkich bohaterów i ofiar II wojny światowej w 75. rocznicę ataku hitlerowskiej III Rzeszy na Polskę, delegacje władz samorządowych, kombatantów, harcerzy i uczniów złożyły na miejscach pamięci wiązanki kwiatów i zapalone znicze .
Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godz. 14.00 przy obelisku na pl. Powstańców Wielkopolskich, na podstawie którego wyryty jest napis: "Poległym Powstańcom Wielkopolskim w latach 1918-1919 oraz żołnierzom i ofiarom terroru hitlerowskiego w latach 1939-1945 w 1000-lecie Państwa Polskiego hołd składają mieszkańcy Rogoźna".
Przed uroczystym złożeniem wiązanki w imieniu społeczeństwa gminy, którego dokonał burmistrz Bogusław Janus w asyście pozostałych uczestników uroczystości (wśród nich przewodniczący RM Roman Szuberski i radni oraz prezes Związku Kombatantów i Związku Inwalidów Wojennych Stefan Hampel), hejnaliści Orkiestry Dętej RCK Kazimierz Gruszka i Marian Kaniewski odegrali hejnał Rogoźna. Z kolei na zakończenie spotkania głos zabrał historyk Władysław Ruks nakreślając historyczne tło tragicznego w skutkach dnia 1 września 1939 roku.
Druga część uroczystości odbyła się na rogozińskim cmentarzu, na którym złożono kwiaty i znicze na zbiorowej mogile 26 ofiar terroru hitlerowskiego i przy wspólnym grobie sześciu żołnierzy II wojny światowej.
Błażej Cisowski