Szkoła powinna być kuźnią, gdzie wykuwają się najświętsze hasła,
Przepływać przez nią winno wszystko, co daje życie.
J. Korczak
70 LAT MINĘŁO
4 marca 1945 roku, po sześcioletniej przerwie spowodowanej II wojną światową, w Parkowie uroczyście otwarto miejscowy kościół parafialny oraz Publiczną Szkołę Powszechną. Aby uczcić 70-tą rocznicę tego wydarzenia 11 marca w miejscowej szkole spotkali się świadkowie wydarzeń sprzed lat oraz goście zaproszeni przez społeczność szkolną Zespołu Szkół w Parkowie.
Uroczysty dzień rozpoczął się od spotkań z wychowawcami podczas których uczniowie mieli do wykonania zadania związane z rocznicą otwarcia szkoły. O godzinie 9.30 uczniowie wraz z opiekunami przeszli do kościoła gdzie uczestniczyli we mszy św. sprawowanej przez ks. Jana Andrzejewskiego i ks. kan. Kazimierza Lijewskiego.
Po powrocie do szkoły dzieci i młodzież mogli posilić się pysznym plackiem „sponsorowanym” przez Radę Rodziców. Kolejnym punktem tego niezwykłego dnia było otwarcie w Sali Tradycji Józefa Wybickiego i Mazurka Dąbrowskiego wystawy zatytułowanej „70 rocznica otwarcia szkoły po II wojnie światowej”. Ideę wystawy krótko przedstawił „kustosz” wystawy Krzysztof Działo, a przecięcia wstęgi i symbolicznego otwarcia wystawy dokonali zastępca burmistrza Renata Tomaszewska, ks. Kazimierz Lijewski i dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. Po chwili goście mogli podziwiać eksponaty zgromadzone w Sali Tradycji: kalendarium szkoły w Parkowie, najstarsze dokumenty z historii szkoły (kronika szkoły z Jaracza, świadectwo z 1904 r., dokumenty z lat 1920-1930), najstarsze kroniki od 1945, informacje o kierowniku szkoły W. Penierze, kroniki szkoły z lat dziewięćdziesiątych i XXI wieku, biogramy znanych parkowian, najcenniejsze nasze eksponaty historyczne: Biblia z 1864 roku, gazety z 1848 roku, wpisy posłów Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku.
Uroczystą akademię otworzyła dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając „na tak ważnej uroczystości dla całej społeczności szkolnej i lokalnej” przybyłych gości: zastępcę burmistrza Rogoźna Renatę Tomaszewską, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Kutkę, ks. kanonika Kazimierza Lijewskiego – absolwenta parkowskiej szkoły, ks. Jana Andrzejewskiego, ks. Wojciecha Rena, prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Rogoźnie Stefana Hampla – również absolwenta parkowskiej szkoły, sołtysów Parkowa i Józefinowa Justynę Bartol-Baszczyńską oraz Grudnej, Wełny i Kaziopola Błażeja Boksa, prezesa Stowarzyszenia Parkowianka Ewę Szatkowską, inspektora wydziału rozwoju gospodarczego i promocji gminy Błażeja Cisowskiego, emerytowanych pracowników szkoły. Szczególnie ciepło pani dyrektor powitała wszystkich absolwentów pierwszych roczników z lat powojennych. W swoim przemówieniu Maria Cisowska podkreśliła, że „jubileusz 70-lecia otwarcia szkoły to święto wszystkich tych, którzy byli i są z tą szkołą związani”.
Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły, w tym kierowników: Stanisława Polczyńskiego, Władysława Peniera, Stanisława Rymarczyka, Edwarda Ruksa, Zbigniewa Szatkowskiego, Urszulę Ogrodowczyk, Czesława Lewandowskiego i Krystynę Baszczyńską. Swoimi wspomnieniami z pobytu w szkole w Parkowie podzielili się S. Hampel i E. Szatkowska. Zastępca burmistrza R. Tomaszewska oraz zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej M. Kutka w imieniu burmistrza i Rady Miejskiej przekazali na ręce dyrektor M. Cisowskiej gratulacje z okazji 70 rocznicy otwarcia szkoły życząc na przyszłe lata „działalności równie owocnej, jak do tej pory, wielu nowych, ciekawych inicjatyw oraz dumy z kolejnych roczników absolwentów opuszczających mury szkoły”. Pracę szkoły „ służącą upowszechnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny” docenił Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przyznając dyrektor Marii Cisowskiej i Krzysztofowi Działo Kombatanckie Krzyże Pamiątkowe, które wręczył prezes oddziału Związku w Rogoźnie S. Hampel.
Z okazji jubileuszu w szkole odbyły się liczne konkursy, których rozstrzygnięcie miało miejsce podczas akademii. W konkursie plastycznym „Moja izba lekcyjna” klas I-III Szkoły Podstawowej wśród 74 prac zwyciężyła Krysia Szmania przed Moniką Olejniczak i Zosią Rakowską. Dla klas IV-VI SP przygotowano konkurs literacki „Mój najpiękniejszy dzień w szkole”. Zwyciężyła w nim Julia Szacik przed Olą Tulką i Jakubem Kulką. Uczniowie Gimnazjum brali udział w dwóch konkursach. W konkursie na prezentację multimedialną o historii szkoły w Parkowie zwyciężyła Karolina Janka przed Joanną Działo i Karoliną Mizgalską. Największą zaś wiedzą o historii szkoły wykazali się: Wiktoria Korybalska, Dominika Dybek i Dawid Korybalski. Nagrody laureatom wręczali: Renata Tomaszewska, ks. Kazimierz Lijewski i Maria Cisowska.
Na scenie rozstrzygnięto również przygotowywany w godzinach porannych konkurs historyczno-plastyczny na najpiękniejszy plakat związany z wydarzeniami w szkole (dla klas I-III SP), organizacjami (dla klas IV-VI SP) oraz znajomością działalności kierowników i dyrektorów placówki (dla Gimnazjum). Komisja w składzie: Maria Cisowska, Renata Tomaszewska, Wanda Wiśniewska, ks. Jan Andrzejewski i Maciej Kutka w kategorii klas I-III najwyżej oceniła pracę klasy Ia, w kategorii klas IV-VI plakat klasy VI, a w gimnazjum klasy II.
W części artystycznej przygotowanej przez Krzysztofa Działo, Marzenę Działo przy pomocy Eweliny Baranowskiej i Moniki Nowak uczniowie przedstawili moment otwarcia szkoły, a następnie najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Wszystko to przeplatane było popularnymi piosenkami z różnych okresów („Miliony rąk”, „Ukochany kraj”, „Pięknie żyć”, „Tu jest twoje miejsce”, „Niepewność”, „Jak pory roku Vivaldiego”). Na zakończenie w rytm piosenki „Upływa szybko życie” na scenie oprócz występujących pojawili się wszyscy absolwenci parkowskiej Alma Mater, zaproszeni goście oraz uczniowie Zespołu Szkół. Był to niezwykle wzruszający moment łączący wszystkich uczestników tego spotkania. Łzy wzruszenia, łamiący się głos u najstarszych członków społeczności uczniowskiej szkoły w Parkowie pokazały jak ważne jest organizowanie takich uroczystości i pamięć o ważnych wydarzeniach.
Po zakończeniu części artystycznej goście oraz nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na uroczystym obiedzie oraz kawie i przepysznych słodkościach. Tu jeszcze długo trwały rozmowy i płynęły wspomnienia z historii pierwszych lat powojennych szkoły.
Krzysztof Działo, fot. BC