W piątek, 31 maja 2019 roku, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Budziszewku obchodziła 50-lecie działalności w nowym budynku. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym odprawiona przez ks. Tomasza Rogalińskiego. Część oficjalną rozpoczęto na placu przed budynkiem szkoły odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie Dyrektor Szkoły Maria Sierzchuła powitała przybyłych gości: Przewodniczącą Rady Powiatu - Renatę Tomaszewską, Burmistrza Rogoźna - Romana Szuberskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej - Macieja Kutkę, Sołtysa Budziszewka - Szymona Witta, Sołtysa Studzieńca - Ewę Wysocką, Sołtysa Nienawiszcza - Krystynę Pyssę, Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu - Elżbietę Dobrochowską, ks. proboszcza Przemysława Franka, ks. Juliana Wawrzyńca - absolwenta szkoły, emerytowanych dyrektorów: Mariana Sokołowskiego, Marię Frankowską oraz Mirosławę Niemier, a także pozostałych znakomitych gości i przyjaciół Placówki. Bardzo gorąco powitano obecne grono pedagogiczne, pracowników obsługi, rodziców i uczniów. Na wstępie swojego wystąpienia dyrektor szkoły podkreśliła, że obchodzony jubileusz jest niepowszedni. To czas, w którym możliwe jest zbudowanie refleksji nad pracą własną i szkoły oraz okazją do osobistego zmierzenia się z tradycjami i systemem wartości Budziszewskiej Szkoły. Jubileusz był świętem wspomnień i wzruszeń, skupiony na przeszłości, która wyznacza przyszłość.
Krótki rys historyczny szkoły przedstawiła pani Anita Krzyśka - nauczycielka historii. Szkoła w Budziszewku powstała w roku 1924 (bądź w 1925) w dawnym pałacu Łubieńskich. Na jego fasadzie w 1950 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Adama Mickiewicza. W 1968 r. nieopodal wzniesiono nowoczesny budynek szkolny. Od 1974 roku placówka nosi imię Wieszcza, a w 1980 r. otrzymała sztandar. 5 czerwca 1983 r. dzięki Janinie i Bogdanowi Rutom otwarto Izbę Pamięci Adama Mickiewicza, która jest chlubą miejscowości i regionu. Warto dodać, że obecnie szkoła liczy 104 uczniów, 29 nauczycieli oraz 5 pracowników obsługi. Ta placówka oświatowa może poszczycić się wieloma sukcesami na polu edukacji, kultury i sportu.
Następnie głos zabrał długoletni dyrektor, człowiek, dzięki któremu powstał budynek szkoły, pan Marian Sokołowski. Przyjaciel, darzący to miejsce ogromnym sentymentem i zaangażowany w jego życie. Podziękowania skierowano także na ręce pani Marii Frankowskiej, która prowadziła szkołę przez 22 lata. To ona kultywowała tradycje związane z Patronem szkoły, budując wizerunek otwartej i zaangażowanej w proces dydaktyczno-wychowawczy placówki.
Dyrektor Szkoły podziękowała na koniec wszystkim, którzy przyczynili się do ukształtowania wspomnianego wizerunku szkoły oraz zaangażowali się w przygotowanie Jubileuszu i festynu.
Na zakończenie części oficjalnej uczniowie szkoły zatańczyli poloneza wprowadzając wszystkich zebranych w artystyczną oprawę uroczystości. Goście zachwycili się występami uczniów każdej klasy oraz śpiewem nauczycieli. Gromkie "100 lat" zwieńczył tort z patronem szkoły oraz zaproszenie do dalszego zwiedzania i poznawania historii szkoły, tym razem, w jej murach.
Uroczystość nie obyła się bez życzeń i gratulacji od władz samorządowych gminy, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz gości i przyjaciół szkoły w Budziszewku.
Jubileusz zakończono festynem rodzinnym na boisku szkolnym.