Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
04.01.2013
Zmarł prof. Aleksander Tobis (1932-2012)
W dniu 27 grudnia 2012 zmarł profesor Aleksander Tobis, jeden z najbardziej znanych absolwentów Liceum Pedagogicznego w Rogoźnie (matura 1951r.), wybitny specjalista prawa karnego, autor licznych publikacji naukowych, nauczyciel wielu pokoleń polskich prawników.
Aleksander Tobis urodził się 6 lutego 1932 w Kaźmierzu Wlkp. W okresie II wojny światowej skierowany przez władze hitlerowskie do pracy przymusowej. We wrześniu 1945 rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum w Szamotułach, kontynuując ją od września 1949 w Państwowym Liceum Pedagogicznym (Seminarium Nauczycielskie) w Rogoźnie. Szkołę tą ukończył w roku 1951. W 1955 podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego, które ukończył w 1960 roku, a dwa lata później złożył egzamin sędziowski. Związany był Wydziałem Prawa i Administracji UAM od roku 1961, kiedy to od stanowiska asystenta rozpoczął piąć się po szczeblach akademickiej kariery, która ukoronowana została tytułem profesora zwyczajnego przyznanym przez Prezydenta RP postanowieniem z dnia 12 grudnia 1989.
Był recenzentem kilkunastu przewodów doktorskich, habilitacyjnych i w postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora. Był też opiekunem jednej rozprawy habilitacyjnej oraz promotorem trzech prac doktorskich i około sześciuset prac magisterskich. Bogaty dorobek naukowy prof. Tobisa obejmuje łącznie ponad 140 pozycji, w tym 11 monografii i podręczników, 64 artykuły i studia, 21 glos i recenzji oraz ponad 30 innych publikacji. W okresie swego zatrudnienia na WPiA UAM prof. Tobis pełnił wiele ważnych funkcji, między innymi był kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej oraz kierownikiem Katedry Prawa Karnego. Pełnił też funkcję przewodniczącego Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich, a także Rzecznika Dyscyplinarnego ds. Studenckich. Prof. Aleksander Tobis odszedł na emeryturę z dniem 1 października 2002 roku, nie zaprzestał jednak pracy naukowej i pozostał w silnych związkach z uczelnią jako profesor senior.
Pełnił również wiele ważnych funkcji poza uniwersytetem, był między innymi członkiem Komisji Prawa Karnego przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Prawników Polskich (1973-75), Rady Naukowej przy Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych w Warszawie (1977-87) oraz Komisji ds. Reformy Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości (1987-90). Był też członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego (AIDP) i Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego. Z racji przynależności do AIDP uczestniczył w kilku międzynarodowych kongresach. Czterokrotnie przebywał na kilkumiesięcznych stażach naukowych w Max-Planck-Institut we Fryburgu Bryzgowijskim i na Uniwersytecie w Kolonii. Za całokształt swojej pracy odznaczony został licznymi wyróżnieniami, wśród nich Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Aleksander Tobis pozostał w serdecznych więzach ze swymi koleżankami i kolegami z Liceum Pedagogicznego w Rogoźnie. Chętnie uczestniczył w dorocznych spotkaniach absolwentów swego rocznika. Był jednym z inicjatorów nadania rondu przy dawnym Liceum Pedagogicznym nazwy "Rondo Józefa Melzera". Podczas swego ostatniego pobytu w Rogoźnie na spotkaniu koleżeńskim absolwentów w dniu 30 czerwca 2012 usłyszał od przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza serdeczne podziękowanie, za to, że wraz z dr Bolesławem Grzesiem i Konradem Wesołowskim w imieniu absolwentów rocznika 1951 zwrócił się do niego z inicjatywą nadania rondu nazwy.
Pogrzeb profesora Aleksandra Tobisa odbył się w czwartek 3 stycznia 2013 na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu. W imieniu koleżanek i kolegów z Liceum Pedagogicznego słowo pożegnania wygłosił Marian Sokołowski (fragmenty):
Już w Rogoźnie, w dawnej „kuźni kadr nauczycielskich” Aleksander Tobis dał się poznać jako niezwykle serdeczny kolega. Zawsze uśmiechnięty, pogodny. Dla każdego miał czas, dla każdego miał serce…
Drogi Olku, Drogi Kolego i Przyjacielu. Dziś pozostaniesz na tym cmentarzu, gdzie zapisane są imiona tych, którzy musieli pożegnać się z nami na zawsze. Zebrani nad Twą mogiłą chcemy Ci raz jeszcze podziękować za wszystko co uczyniłeś dla rodziny, uczniów, dla nauki i oświaty. Za wszystko, co jest dziełem Twego życia. Składamy Ci ukłon najwyższego szacunku.
Rogoźno, 30 czerwca 2012, od lewej Urszula i Aleksander Tobisowie, Zdzisław Hinz, Marian Sokołowski
Oprac. Błażej Cisowski na podst. m.in.: Janiszewski Bogusław (red.), Nauka wobec współczesnych zagadnień prawa karnego w Polsce, Poznań 2004
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.