Pod starym, potężnym dębem "Przemysł II" w Marlewie koło Rogoźna już po raz osiemnasty spotkali się miłośnicy historii, aby wspólnie uczcić kolejną rocznicę śmierci Przemysła II - czwartego koronowanego władcy w historii Polski. Lokalna legenda mówi, że właśnie pod tym dębem w dniu 8 lutego 1296 roku, czyli 717 lat temu, ranny monarcha stracił życie.
Rocznicowe wydarzenie zorganizowane zostało przez rogozińskie Muzeum Regionalne.
Przemysł II, syn księcia wielkopolskiego Przemysła I przyszedł na świat w dniu 14 października 1257 roku w Poznaniu. W momencie narodzin został nominalnym księciem poznańskim, lecz aż do osiągnięcia pełnoletności pozostawał pod opieką swego stryja - księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Po śmierci stryja w 1279 roku został zwierzchnim księciem całej Wielkopolski. W 1294 roku, po śmierci księcia Mszczuja II objął władztwo nad Pomorzem Gdańskim. W roku 1290 objął rządy w księstwie krakowskim, lecz ustąpił z niego rok później, zabrał jednak z Krakowa insygnia koronacyjne. W dniu 26 czerwca 1296 roku koronowany został w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski. Czwartej w historii koronacji polskiego władcy dokonał arcybiskup Jakub Świnka.
W dniu 24 kwietnia 1280 roku Przemysł II wydał przywilej lokacyjny dla Rogoźna. Możemy w nim przeczytać:
"Igitur nos secundus Premisl Dei gracia dux Polonie statum terre cupientes reformare nostre in meluis, qui pro maxima parte est positus in deserto, dilectis nobis hospitibus, Iohanni et Petro dictis Dedz, nostram civitatem que Rogoszna vulgaritet nuncupatur, Theutonico iure contulimus collocandam iuxta ius Posnaniense."
W przywileju tym wspomina się, że zasadźcami są Jan i Piotr Dedz - ówcześni właściciele miasta. Miasto lokowane było na prawie niemieckim, jakie obowiązywało też w Poznaniu. Przemysł II wybudował w Rogoźnie zamek modrzewiowy, o którym wspomina Jan Długosz w swej pracy pod tytułem „Historia Polonica". Przemysł II często przebywał w w naszym mieście, świadczą o tym dokumenty z lat 1284 i 1286. Ostatni udokumentowany pobyt króla to 8 lutego 1296 roku, kiedy to świętujący w naszym mieście "zapusty" monarcha został z inspiracji margrbiów brandenburskichzdradziecko zamordowany, o czym wspomina prawie każdy podręcznik historii. Śmierć króla stała się tematem obrazu jednego z najwybitniejszych polskich malarzy - Jana Matejki. Namalowany w 1875 roku obraz "Śmierć króla Przemysła II" jest obecnie własnością Galerii Nowoczesnej w Zagrzebiu. Jego kopię obrazu możemy oglądać w Zamku Królewskim na Górze Przemysła w Poznaniu - siedzibie Przemysła II.