Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
18.06.2013
XVIII Jarmark na św. Wita za nami
W niedzielne popołudnie 16 czerwca na pl. Karola Marcinkowskiego rozpoczął się Jarmark na św. Wita, który z uwagi na liczne atrakcje i bogaty program nie bez kozery nazwany został nieoficjalnie „małymi Dniami Rogoźna”.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali wspólnie przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Piotr Szturmiński. Po oficjalnym rozpoczęciu przyszła pora na zabawę, którą licznie zgromadzonej publiczności zapewniały grupy przybyłe ze szkół i przedszkoli naszej gminy oraz zespoły muzyczne ze swadą zapowiadane przez głównego prowadzącego Ryszarda Dworzańskiego.
Na scenie wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Rogoźnie, Przedszkola „Słoneczne Skrzaty” w Parkowie oraz oddziału przedszkolnego przy ZS Parkowo, a także uczniowie z SP Pruśce, SP Budziszewko, SP nr 2 i SP nr 3 w Rogoźnie, SP i Gimnazjum w Parkowie, Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, ZS w Gościejewie oraz LO im. Przemysława i ZS im. H. Cegielskiego w Rogoźnie. Zabawne skecze i znakomitą zabawę zafundował kabaret „Mechaniczna Pyra” z Obornik, który tworzą Lech Faron i Marcin Samolczyk. Chór Mieszany „Echo” zebrał liczne brawa między innymi za pięknie wykonaną piosenkę „Sen o Poznaniu”. Wystąpiły też Zespół Śpiewaczy „Przemysław II”, Grupa Teatralna TO MY Junior i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wiardunkach oraz zespoły folklorystyczne „Gościnianka” i „Tu My z Doliny Wełny” z Gościejewa.
Kto nasycił się występami scenicznymi mógł korzystać z innych atrakcji. Najmłodsi uczyli się wyplatania węzłów, garncarstwa i tkactwa. Mogli też bawić się na dmuchanych zamkach i odwiedzać jarmarkowe stoiska z zabawkami, watą cukrową i przekąskami. Jak zawsze w czasie jarmarku otwarte było Muzeum Regionalne, które tym razem z dumą prezentowało nowy eksponat. Na wystawie historycznej już na stałe znalazła się bowiem podarowana przez Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu makieta odbudowywanego zamku Przemysła II. Wśród licznych gości jarmarku był między innymi pastor Helmut Brauer z Lubeki, syn ostatniego ewangelickiego pastora Obornik Wilhelma Brauera, który w 1945 roku uwiecznił Oborniki, Rogoźno i okolice na kolorowych fotografiach. Te niezwykle cenne zdjęcia mają w niedalekiej przyszłości trafić do Muzeum Regionalnego w Rogoźnie.
Przed koncertem finałowym wylosowano zwycięzców tradycyjnej loterii, w której do wygrania było prawie sto nagród. Najcenniejsza z nich, kuchenka mikrofalowa, przypadła posiadaczowi kuponu z numerem 1000. Na zakończenie tegorocznego jarmarku na scenie wystąpił Paweł Bączkowski, znany wokalista, wykonawca muzyki country, rock’n’rolla i jazzu, artysta teatru muzycznego Studio Buffo w Warszawie. Muzyk wraz z zespołem zaprezentował program „Czas wspomnień – sceniczny koktajl muzyczny”. Jarmark na św. Wita odbył się już po raz osiemnasty, a jego organizatorem było jak zawsze Rogozińskie Centrum Kultury. Wielkim sprzymierzeńcem organizatorów była piękna, słoneczna pogoda, która utrzymywała się przez całe niedzielne popołudnie.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.