W czerwcu przypada 718 rocznica koronacji Przemysła II na króla Polski. Koronacja królewska władcy Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego odbyła się w dniu 26 czerwca 1295 roku w katedrze gnieźnieńskiej, a dokonał jej arcybiskup Jakub Świnka. Znakomicie znany rogoźnianom władca, który w roku 1280 nadał naszemu miastu prawa miejskie, a w 1296 padł w Rogoźnie ofiarą zamachu zorganizowanego przez margrabiów brandenburskich, był pierwszym koronowanym polskim monarchą od czasów Bolesława Śmiałego panującego w II połowie XI wieku.
Mieszkańcy Rogoźna pielęgnują pamięć o królu, który był z naszym miastem związany jak żaden inny w historii. Jego imię noszą Liceum Ogólnokształcące, osiedle mieszkaniowe i ogrody działkowe. Rocznica śmierci króla jest corocznie obchodzona pod starym dębem noszącym imię Przemysła II w Marlewie. Ucharakteryzowany na Przemysła jeździec jest gościem licznych miejskich świąt i wydarzeń. Ekspozycja prezentująca postać króla jest ważną częścią wystawy historycznej w rogozińskim Muzeum Regionalnym.
Przemysł II jako pierwszy władca zaczął używać koronowanego orła jako symbolu państwa polskiego. Rezydencją króla był zamek na Wzgórzu Przemysła na Starym Mieście w Poznaniu. Zamek, będący najstarszą zachowaną siedzibą królewską w Polsce, jest od 2010 roku odbudowywany staraniem Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, na czele którego stoi dr Włodzimierz Łęcki. Odbudowa ma przywrócić temu ważnemu obiektowi dawną świetność. Szczegółowe informacje o zaawansowaniu prac, galeria zdjęć i projekty architektoniczne królewskiej siedziby znajdują się na stronie Komitetu:
http://www.zamek-krolewski.poznan.pl
Warto przypomnieć, że w pierwszym kwartale 2012 roku w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie można było zobaczyć bardzo ciekawą wystawę czasową „Zamek Króla Przemysła II w Poznaniu” przygotowaną przez Andrzeja Kaszubkiewicza z Komitetu Odbudowy Zamku. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem rogozińskiej publiczności. Eksponowano na niej historyczne widoki zamku, wydobyte podczas wykopalisk na Wzgórzu Przemysła oryginalne cegły, elementy ceramiczne, płyty podłogowe, gotyckie obramienia drzwi, kule armatnie i inne przedmioty, a także między innymi plansze z historią zamku i sylwetkami osób z nim związanych na przestrzeni dziejów. Szczególne miejsce zajmowała makieta zamku. Więcej informacji o wystawie tutaj:
Zamek króla Przemysła II w Poznaniu - otwarcie wystawy
W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że z inicjatywy Komitetu Odbudowy, na Wzgórzu Przemysła, u stóp zamkowej wieży ma zostać wzniesiony pomnik króla Przemysła II. Wykonana z brązu czterometrowa rzeźba monarchy stanie na 3,5 metrowym cokole. Król przedstawiony ma być w postaci majestatycznej, na koniu, z mieczem w prawej ręce i tarczą w lewej. Autorem projektu jest znany w Wielkopolsce artysta rzeźbiarz Robert Sobociński. Pomnik ma zostać odsłonięty na początku października 2013 roku. Poniżej prezentujemy wizualizację:
Materiał Roberta Sobocińskiego, za poznan.gazeta.pl
Błażej Cisowski