Jedenaście medali, w tym 4 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe wywalczyli wioślarze UKS „OLIMPIA” Rogoźno podczas rozegranych w sobotę 18 maja Otwartych Regat Wioślarskich pod patronatem Burmistrza Rogoźna. Dwunasty medal „utopił” Michał Pilarski, który mając zapewniony przynajmniej brązowy medal w jedynkach juniorów, 300 metrów przed metą wykonał efektowną „eskimoskę” tracąc szansę na upragniony medal.
W rogozińskich regatach wystartowało 78 osad – reprezentanci klubów: PTW „TRYTON”, KW 04 Poznań, TW „Polonia” Poznań oraz UKS „Olimpia” Rogoźno. W biegach mastersów (inaczej weteranów) 9 zawodników z klubów: Posnania Poznań, KW 04 Poznań, AZS – AWF Warszawa, AZS-AWF Poznań, AZS Politechnika Wrocław, STW Szczecin. Najstarszy uczestnik – Ireneusz Borkowski (rocznik 1939) oraz Piotr Tobolski (VI m w dwójce podwójnej w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie'80).
Najstarsi rywalizowali w kategorii jedynek oraz dwójek podwójnych. Łącznie rozegrano 15 biegów młodzików do lat 14, juniorów 15-16 lat oraz juniorów 17-18 lat. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi z udziałem osad UKS „OLIMPIA”. A młodzi wioślarze z Rogoźna spisywali się znakomicie. I tak: w kategorii jedynek juniorów młodszych wygrał Dawid Kubisz, przed Adrianem Smolińskim i Łukaszem Cieślikiem. W dwójkach podwójnych w tej kategorii zwyciężyła osada w składzie: Dawid Kubisz – Mateusz Pilarski przed drugą osadą z Rogoźna, którą tworzyli Łukasz Cieślik i Adrian Smoliński. Wyżej wymienieni razem tworzyli czwórkę podwójną , która w łączonym biegu juniorów 15-16 lat i 17-18 lat zajęli II miejsce ustępując swoim starszym kolegom klubowym, pozostawiając w pokonanym polu mocną osadę KW 04 Poznań. W zwycięskiej osadzie w tym biegu wiosłowali: Michał Pilarski, Mateusz Smoliński, Kuba Jabłoński i Mateusz Turtoń. Ponadto w kategorii juniorów 17-18 lat medale dla Rogoźna zdobywali: złote – dwójka podwójna Michał Pilarski-Mateusz Smoliński; srebrny: Patryk Nowak w jedynkach oraz razem z Dawidem Kościółkiem byli drudzy w dwójce podwójnej i brązowy – kolejna dwójka podwójna w składzie Kuba Jabłoński- Mateusz Turtoń.
Trzeba zaznaczyć, że rogozińscy wioślarze dysponują właściwie dwoma łódkami „rasowymi”, pozostałe to wysłużone łodzie lub pożyczane od weteranów. Braki sprzętowe nadrabiali ambicją, wyszkoleniem technicznym i specjalistycznym przygotowaniem do sezonu. I nie tylko, gdyż to dzięki ich zaangażowaniu i pracy oraz pomocy rodziców: państwa Smolińskich, Jabłońskich, Kubiszów i innych, regaty mogły być zorganizowane na odpowiednim poziomie. Wystarczy powiedzieć, że w piątek , w przeddzień zawodów wszyscy pracowali przy organizacji toru regatowego do godziny 21:30 a niektórzy w dniu zawodów od godziny 7:00. A po zawodach błyskawicznie posprzątali teren Ośrodka i umówili się w niedzielę na trening o 10-tej!
W trakcie regat rozegrano „wioślarską sztafetę olimpijską” na ergometrach wioślarskich, w której wystartowało 7 sztafet ze szkół z Rogoźna; odczytano „Apel Olimpijski”, a Marcin Witkowski trener kadry olimpijskiej kobiet, który ponadto prowadził z dużym znawstwem regaty jako spiker, wręczył I i II kółka olimpijskie przyznane przez PKOL młodym zawodniczkom i zawodnikom . Z Rogoźna kółka olimpijskie zdobyli: I – Dawid Kubisz i Łukasz Cieślik; II kółko otrzymali: Michał Pilarski, Mateusz Smoliński, Kuba Jabłoński, Dawid Kościółek, Mateusz Turtoń.
Regaty organizowane pod patronatem Burmistrza Rogoźna, obserwowali przedstawiciele władz samorządowych: starosta obornicki Adam Olejnik, zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski, Aleksander Daniel – prezes Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, prezesi klubów poznańskich i wszyscy wysoko ocenili naszą imprezę. Regaty były też okazją do przypomnienia o jubileuszu 110-lecia Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego oraz uczczenia roku patrona szkoły, wielkiego Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego.
Organizatorzy regat składają serdeczne podziękowanie zarządowi i członkom WOPR-u w Rogoźnie za profesjonalne zabezpieczenie regat i pomoc w ich organizacji a także Przemysławowi Czarneckiemu za udostępnienie ośrodka do przeprowadzenia imprezy.
Ryszard Olczuk, fot. Błażej Cisowski