W dniach 8-9 czerwca 2013 roku w XX Wielkopolskiej Konferencji Kulturalnej wzięło udział ok. 20 stowarzyszeń, w tym przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna. WTK zorganizowało ją już po raz kolejny w Kole oraz Brdowie (gm. Babiak) przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Starostwa Powiatowego w Kole, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej oraz Urzędu Gminy w Kościelcu Kolskim (planowane jest tam i następne).
Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał burmistrz Koła Mieczysław Drożdżewski. Spotkanie regionalistów zbiegło się z jubileuszem 50-lecia WTK, a także obchodami 650-lecia istnienia miasta Koła. Z tej okazji rozdano obecnym na konferencji przedstawicielom organizacji i stowarzyszeń fajansowe pamiątki od władz miasta. Również WTK uhonorowało dwiema statuetkami wraz z certyfikatem za zasługi dla kultury Wielkopolski: będącego jednym z założycieli WTK dr Józefa Mujtę oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, w którego imieniu statuetkę odebrał prezes Grzegorz Mokrzycki.
Panel dyskusyjny pt. „Rola stowarzyszeń regionalnych w przemianach kulturowych Wielkopolski” odbył się w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego. Podczas dyskusji poruszono temat coraz bardziej pogarszającej się współpracy regionalistów z władzami. Dążenia do realizowania działań kulturowych przez władze i stowarzyszenia stają się coraz częściej rozbieżne. Podczas przerwy umożliwiono obejrzenie panoramy miasta z wieży ratuszowej odbudowanej po katastrofie w 2008 roku. Po zakończeniu I dnia konferencji członkowie udali się do kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych, a następnie do Kościelca, gdzie zwiedzano Pałac Kreutzów oraz zabytkowy kościół parafialny. W Brdowie odwiedzono miejsca pamięci Powstania Styczniowego (krzyż w Bugaju oraz cmentarz w Brdowie). Wieczór upłynął przy grillu zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej i OO. Paulinów, którzy zapewnili nocleg na terenie Opactwa w Domu Pielgrzyma.
W niedzielę po mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie zwiedzano kościół oraz klasztor. Następnie uczestnicy udali się do sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się II statutowa część XX Konferencji WTK, czyli dyskusja nad dotychczasową działalnością oraz programem prac WTK na lata 2013-2016. Wysłuchano sprawozdań Zarządu WTK, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Wybory nowych władz WTK odbyły się pod przewodnictwem Tadeusza Krotosa. Wybrano 11-osobowy Zarząd, 5-osobową Komisję Rewizyjną oraz Sąd Koleżeński. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna zostali wybrani do dwóch komisji: prezes Lucyna Bełch nadal będzie w Komisji Rewizyjnej, a członkiem Sądu Koleżeńskiego została Elżbieta Milewska. Z kolei Anna Milewska działała w Komisji Skrutacyjnej Walnego Zebrania.
Po południu uczestnicy udali się do Ignacewa, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Styczniowe przed pomnikiem z 1918 r. - apelu poległych (wśród uczestników uroczystości był potomek generała Edmunda Taczanowskiego) i rekonstrukcji bitwy pod Ignacewem (1863r.) z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.
Elżbieta i Anna Milewskie
Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna