Tegoroczne obchody Gminnego Święta Plonów, których gospodarzem było gościnne Parkowo, rozpoczęły się w sobotnie popołudnie 31 sierpnia tradycyjną mszą świętą dziękczynną odprawioną w kościele parafialnym NMP Królowej Świata. Uroczystą liturgię sprawował proboszcz parafii parkowskiej ks. Jan Andrzejewski w asyście dziekana Dekanatu Rogozińskiego ks. prałata Jarosława Zimnego, ks. kanonika Eugeniusza Śliwy z parafii Ducha Świętego w Rogoźnie i proboszcza słomowskiego ks. Wojciecha Rena. W trakcie mszy odbył się obrzęd poświęcenia przyniesionych przez delegacje sołectw wieńców dożynkowych.
Po zakończeniu wspólnej modlitwy spod kościoła wyruszył korowód dożynkowy, na czele którego kroczyła Orkiestra Dęta im. Edmunda Korybalskiego, a za nią delegacje sołectw i ogrodów działkowych z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście i pozostali uczestnicy uroczystości. Tak uformowany pochód przeszedł przez pięknie udekorowaną wieś na teren przy amfiteatrze i świetlicy, który był sceną dla uroczystości dożynkowych. Po krótkim koncercie orkiestry i wysłuchaniu na baczność skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego melodii „Roty”, prowadzący uroczystość dyrektor RCK Piotr Szturmiński przedstawił starostów dożynek, którymi zostali rolnicy z sołectwa Parkowo Agnieszka Wołodźko-Karólska i Adam Bartecki.
Następnie na środek dożynkowego placu wystąpili burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i sołtys sołectwa Parkowo Justyna Bartol-Baszczyńska, którym delegacje sołectw i ogrodów działkowych „ofiarowały” swoje wieńce i chleby dożynkowe oraz kosze zawierające próbki tegorocznych plonów, a wszystko w rytm melodii „Plon, niesiemy plon…”. Każda z delegacji składała swój wieniec na specjalnie przygotowanych ławach u stóp sceny. Gdy ceremonia prezentacji dobiegła końca, głos zabrał burmistrz Bogusław Janus, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych oraz zwrócił się do rolników: Obchodzone od niepamiętnych czasów dożynki są jednym z najpiękniejszych i najstarszych elementów polskiej tradycji. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, jednak tak dawniej, jak i dziś świętowanie dożynek jest ważne dla całej społeczności, gdyż przypomina, że właśnie dzięki ciężkiej pracy gospodarzy, codziennie mamy na naszych stołach chleb, a owoce pracy rolników są niezmiennie podstawą naszej egzystencji. Tegoroczne zbiory możemy zaliczyć do udanych, mimo, że ceny skupu zboża dalekie są niestety od oczekiwanych. Jednak te i inne przeciwności nie zrażają gospodarzy, którzy wzorem swoich ojców dbają o ziemię i sprawiają, że rodzi ona plony. Drodzy rolnicy, za Wasz trud i Waszą wielkopolską gospodarność jesteśmy Wam winni wielką wdzięczność i szacunek. (...) Dzisiejsze święto, tak jak i poprzednie uroczystości dożynkowe, które odbywały się kolejno w Słomowie, Studzieńcu, Gościejewie i Pruścach, jest wyjątkowym dniem dla całej naszej społeczności. Jego rangę podkreślają będący wraz z nami dostojni goście i artyści, którzy niedługo wystąpią na dożynkowej scenie. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek mieszkańcom Parkowa, a wśród nich sołtys Justynie Bartol-Baszczyńskiej i członkom Rady Sołeckiej. Bez Waszego wsparcia i pracy dzisiejsze święto nie miałoby tak pięknej oprawy i znakomitej atmosfery. Wszystkim zebranym życzę, aby dzisiejsza uroczystość przyniosła wyśmienitą i pełną radości zabawę.
W trakcie pięknego i niezwykle wzruszającego widowiska dożynkowego „Szacunek dla tradycji i pokora dla natury” odwołującego się do pradawnych tradycji dożynkowych, a przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Parkowie pod kierunkiem Krzysztofa Przybylskiego, symbolicznie upieczono chleb z tegorocznych zbiorów, który starostowie dożynek przekazali burmistrzowi. Bogusław Janus obiecał „dzielić go sprawiedliwie, aby nigdy nikomu nie zabrakło”.
Gdy widowisko dobiegło końca Piotr Szturmiński odczytał list, jaki na ręce organizatorów dożynek przesłał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP Stanisław Kalemba. Życzenia rolnikom i wszystkim uczestnikom dożynek złożyli również obecni na uroczystości goście, wśród których byli senator Jan Filip Libicki, poseł na Sejm RP Romuald Ajchler, przedstawiciele europosła Andrzeja Grzyba - Krzysztof Paszyk i posła Maksa Kraczkowskiego - Edmund Kuźniak, samorządowcy powiatu obornickiego: starosta Adam Olejnik, wójt Gminy Ryczywół Jerzy Gacek i burmistrz Obornik Tomasz Szrama, a także uczestniczący w dożynkach przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin: Marijampola na Litwie na czele z wicedyrektorem administracji miasta Valdasem Tumelisem, Czorsztyna z przewodniczącym RG Stanisławem Chmielem i zastępcą wójta Rafałem Jandurą oraz Kalisza Pomorskiego z burmistrzem Michałem Hypkim.
Gdy przemówienia dobiegły końca ogłoszono wyniki gminnych konkursów na najpiękniejszą posesję – Mój Piękny Dom i Moja Piękna Zagroda oraz na Rogozińskiego Wolontariusza Roku. Z kolei w przeprowadzonym pod patronatem europosła Andrzeja Grzyba konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy bezapelacyjnym zwycięzcą zostało sołectwo Parkowo, którego wieniec był wykonaną z tegorocznych zbóż artystyczną makietą parkowskiego kościoła. Drugie miejsce zajęło sołectwo Garbatka, a trzecie Laskowo. W część artystycznej wystąpiły dzieci z parkowskiego przedszkola „Słoneczne Skrzaty”, uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie i Grupa Teatralna TO MY. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół S.O.S. ABBA. Po zakończeniu koncertu rozpoczęła się trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna. W zgodnej opinii wielu uczestników dożynek, należały one do najbardziej udanych w ostatnich latach, a samo Parkowo jeszcze nigdy nie było tak pięknie udekorowane.
Tekst i zdj. B. Cisowski