Jesteśmy rodzicami 4,5 letniej Roksanki. Od dwóch miesięcy córka choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przebywa w poznańskim szpitalu. Przechodzi kolejne chemioterapie, ale do uratowania jej życia potrzebny jest przeszczep szpiku. Niestety okazało się, że my jako rodzice jesteśmy wykluczeni ze względu na niezgodność.
Z całego serca prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą ofiarować cząstkę siebie naszej córeczce, bądź innym chorym na białaczkę o zarejestrowanie się jako potencjalni dawcy szpiku.
Rodzice Roksanki
Katarzyna i Robert Dąbrowscy
Szansą na powrót do zdrowia dla Roksanki jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Być może to Ty uratujesz życie Roksance i innym pacjentom w Polsce i na świecie!!
Fundacja DKMS Polska wraz z rodziną i przyjaciółmi Roksany postanowili połączyć swoje siły, aby pomóc jej i innym chorym na białaczkę. Już 27 czerwca 2013r. w Budynku Organizacji Społecznych w Rogoźnie mieszczącym się przy ul. Fabrycznej 5 odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku dla Roksanki i Innych. Podczas akcji wszystkie chętne osoby będą mogły zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.
Inicjatorem organizacji rejestracji potencjalnych dawców jest Pani Iwona Szulc, która pracuje razem z mamą Roksanki. W ciągu jednego dnia życie rodziny legło w gruzach. Po ciężkiej chemioterapii lekarze zdecydowali, że jedyną szansą dla pacjentki jest przeszczepienie szpiku kostnego.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych prawie 330 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 522 osoby oddały swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Fundatorem DKMS Polska jest DKMS Niemcy.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.