Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
23.06.2013
Dialog pokoleń w Gimnazjum nr 1
W ramach obchodów Europejskiego Roku Obywateli, w Gimnazjum nr 1 im. Mazurka Dąbrowskiego w Rogoźnie zorganizowany został Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.
Uczniowie klasy IIa spotkali się z seniorami z rogozińskiego koła PZERiI przybyłymi wraz ze swą przewodniczącą Czesławą Sołtysiak. Spotkanie przebiegło w miłej i pełnej szacunku atmosferze, przy kawie i ciastkach oraz szukaniu odpowiedzi na pytania: czy można sobie wyobrazić zamieszkanie, naukę, pracę lub emeryturę w innym kraju UE?, czy istnieje coś takiego, jak „tożsamość europejska”?, czy czujemy się Europejczykami?, jaką Europę powinniśmy przekazać przyszłym pokoleniom?, jaki wpływ ma UE na życie codzienne?, co można wspólnie zrobić dla przyszłości Europy?
Młodzież dyskutowała z seniorami w grupach, dowiadując się jak żyło się w czasach, gdy Polska nie była w UE. Następnie rozmawiano o czasach obecnych i roli młodzieży oraz seniorów w dążeniu do poprawy warunków życia w Europie. Nad dyskusją czuwała wychowawczyni Małgorzata Siwak oraz klasowi reporterzy.
Uczestnicy dyskusji wspólnie stworzyli przesłanie rozpoczynające się słowami: „Pragniemy Europy, w której…”. Spośród wielu pomysłów i haseł pojawiających się w toku dyskusji wybrano te, które cieszyły się aprobatą wszystkich rozmówców.
Ostateczna wersja przesłania przedstawia się następująco: Pragniemy Europy, w której możemy żyć spokojnie i nie martwić się o pieniądze; w której jest tolerancja, gdzie wszyscy są sobie równi, bez względu na wiek, rasę, płeć czy kolor skóry; w której będą większe zarobki i emerytury. Spotkanie zakończyło się wnioskiem, że powinniśmy dążyć do popularyzacji motta Unii Europejskiej „Zjednoczeni w różnorodności”.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.