Wyjątkowa uczta muzyczno-kulturalna odbyła się w sobotnie popołudnie 21 września 2019 roku na placu K. Marcinkowskiego. To pierwszy tego typu festiwal w naszym mieście, który mamy nadzieję wpisze się w kalendarz imprez Gminy Rogoźno. Wydarzenie połączone z obchodami Jubileuszu 50-lecia działalności Orkiestry Dętej im. E. Korybalskiego w Rogoźnie rozpoczęło się paradą pięciu wspaniałych orkiestr i wspólnym zagraniem dwóch utworów: Orkiestry Dęte Kwiatkowskiego oraz Happy Marching nr 1. Ponad 100 osobowa orkiestra poderwała publiczność z miejsc, a to był dopiero początek.
Jako pierwsza swoje talenty muzyczne przedstawiła Orkiestra Dęta ze Śremu Towarzystwa Muzycznego im Mariana Zielińskiego. Towarzystwo muzyczne w Śremie powstało w 1911 roku tworząc Orkiestrę Dętą. W 1959 r. Towarzystwo Muzyczne utworzyło młodzieżową orkiestrę dętą. Wówczas dyrygentem został Marian Zieliński. Po jego śmierci w 1991 r. Towarzystwu nadano Jego imię. Obecnie dyrygentem jest Szymon Ratajczak, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a prezesem Antoni Błoszyk. Towarzystwo w swym repertuarze posiada muzykę rozrywkową, marszową i sakralną. Na dzień dzisiejszy orkiestra liczy 60 orkiestrantów z czego 98% stanowią młodzi muzycy. Do największych osiągnięć należy zapisać coroczny udział w Międzynarodowych Konkursach w Rybniku, Chorzowie, a od 2016 roku również w Sławnie. W roku 2013 Śremska Orkiestra zajęła IV miejsce przegrywając 6 punktami z Orkiestrą Akademii Muzycznej z Włoch. Rok później zajęła IV miejsce na Festiwalu „Złota Lira 2014”. W roku 2015 orkiestra zdobyła III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Rybniku i została uhonorowana „ Brązowym pasmem” , a w roku 2018 na Dolnośląskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Legnicy orkiestra zdobyła I miejsce za przemarsz i II miejsce za repertuar.
Kunszt muzyczny Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skoków podziwialiśmy podczas drugiego koncertu. Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach ma już ponad stuletnią historię. Za jej początek przyjmuje się datę 16 listopada 1911 roku. Historia strażackiej orkiestry jest nieco krótsza. W czerwcu 1949 roku ówczesne władze miejskie przekazały instrumenty dla tworzonej przy OSP orkiestry dętej. Orkiestra działała przez szesnaście lat, a wystąpiła po raz ostatni w czasie procesji Bożego Ciała w Skokach w 1965r. Orkiestrę rozwiązano, a instrumenty przekazano władzom miejskim. Myśl reaktywowania orkiestry strażackiej dojrzewała przez kilka lat. Idea odrodzenia skockich „dęciaków” nie dawała spokoju kilku zapaleńcom, a wśród nich znanemu z zamiłowań muzycznych Mieczysławowi Jarzembowskiemu. Dzięki patronatowi skoczanina a jednocześnie Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Stefana Mikołajczaka oraz wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Skoki Tadeusza Kłosa idea stworzenia orkiestry mogła się urzeczywistnić po pięćdziesięcioletniej przerwie. Pod koniec marca 2015 roku ogłoszono nabór, który pilotowali druhowie Dariusz Lipczyński i Piotr Kaczmarek z ramienia zarządu OSP a koordynował Mieczysław Jarzembowski. Zakupiono instrumenty i rozpoczęto naukę gry pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. A naukę zaczynano od zera, bo 90% wśród chętnych do grania stanowiły osoby, które dotąd nie grały na żadnym instrumencie. Oficjalne i uroczyste narodziny Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach miały miejsce 3 października 2015 roku w hali widowiskowo sportowej podczas koncertu Orkiestry Dętej „SUONI” z Norwegii. To wtedy orkiestra wydała kilka wspólnych dźwięków pod batutą kapelmistrza Artura Pokorzyńskiego. Orkiestrę tworzy 38 muzyków w różnym wieku, którzy dzięki zaangażowaniu swoich instruktorów i własnej pracy poszerzają swój repertuar. Orkiestra ma za sobą pierwsze publiczne występy w Skokach, między innymi w czasie obchodów: 105 rocznicy OSP w Skokach, Dni Miasta i Gminy, Święta Niepodległości, Jarmarku Bożonarodzeniowego, XXV finału WOŚP oraz podczas jasełek bożonarodzeniowych.
Publicznością zgromadzoną na placu w trzecim koncercie dyrygowała Orkiestra dęta ze Swarzędza. Początki Orkiestry w Swarzędzu sięgają 1946 roku, kiedy to powstała z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego. Na stałe wrosła w pejzaż miasta. Mecenasem jest Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. W 1998 roku Orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Kulturalne, które obecnie zrzesza 35 muzyków amatorów oraz 20 dziewcząt tworzących grupę choreograficzną. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki – od utworów sakralnych przez marszowe do rozrywkowych. Orkiestra bierze udział w wielu festiwalach i przeglądach, zdobywając cenne trofea.
Przedostatnią orkiestrą, która koncertowała podczas Rogozińskiego Festiwalu była Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury, która powstała 51 lat temu i nieprzerwanie przez cały ten czas uświetnia swoimi występami uroczystości kościelne i państwowe. Orkiestra regularnie wyjeżdża koncertować za granicę, m.in. do Niemiec, Francji, Włoch, Czech oraz Słowacji. W skład zespołu wchodzi 41 instrumentalistów, a średnia wieku to 23 lata. Młodzież jest bez wątpienia siłą tej orkiestry. Od 2018 roku kapelmistrzem orkiestry jest Marcin Semrau, który zaraża wszystkich swoją energią i radością z grania, co świetnie widać podczas koncertów orkiestry. Muzycy nie tylko grają ale co najważniejsze świetnie się przy tym bawią.
Ostatni jubileuszowy koncert zagrała Rogozińska Orkiestra Dęta pod batutą Romana Tylutki. Popisowy występ otrzymał gromką owację i nie obyło się bez bisów. Pokaz naszych jubilatów uświetniły mażoretki z zespołu Pa-Mar-Sze prowadzonego przez Małgorzatę Lang. Dziewczyny zaprezentowały się w mistrzowskich choreografiach skradając serca widzów. Koncert zakończyły kolejne życzenia i wspólne ośpiewanie „sto lat” dla Rogozińkiej Orkiestry Dętej im. E. Korybalskiego.
Rogozińskie święto orkiestr dętych zakończył dyrektor RCK Marcin Matuszewki, który dziękując za udział w festiwalu wręczył kapelmistrzom pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy uczestnikom, muzykom, mażoretkom oraz szerokiej publiczności za niepowtarzalną atmosferę i czekamy na kolejne muzyczne wydarzenie w naszym mieście.