Poniedziałek 15 czerwca 2020 | Imieniny: Jolanty, Lotara
30.12.2013
95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Obchody największego wielkopolskiego święta, czyli rocznicy zwycięskiego powstania sprzed 95 lat, rozpoczęły się na terenie naszej gminy już w dniu 12 grudnia Wieczornicą Powstańczą w ZS w Parkowie.
Kolejne ważne wydarzenia rocznicowe miały miejsce w piątek 20 grudnia. Najpierw o 16.15 na dworcu PKP miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej przejazdowi przez Rogoźno w dniu 26 grudnia 1918 roku Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny pianista i polityk zmierzał przez nasze miasto do Poznania, w którym następnego dnia wybuchło powstanie. Umieszczoną na frontowej ścianie dworca tablicę, która ufundowana została przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i dzięki osobistym staraniom regionalisty z Pacholewa Romana Białachowskiego, odsłonił burmistrz Bogusław Janus w towarzystwie przedstawicieli władz samorządów gminnego i powiatowego. Lecz wcześniej przemówienie nakreślające tło przejazdu Paderewskiego przez nasze miasto wygłosił historyk Władysław Ruks.
Po złożeniu wiązanek kwiatów pod tablicą, liczni uczestnicy uroczystości udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy czasowej zorganizowanej z okazji rocznicy powstania. Na wystawie, którą otworzyli dyrektor RCK Piotr Szturmiński i wicedyrektor Angelika Pilarska, znalazło się wiele cennych eksponatów prezentujących sylwetki rogozińskich powstańców, a pochodzących w zdecydowanej większości z muzealnych zbiorów. Dokumenty, zdjęcia, medale i odznaczenia, egzemplarze broni i repliki mundurów przypominają o naszych bohaterach, którzy prawie wiek temu walczyli o wolność. Angelika Pilarska podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację wystawy, a szczególnie kolekcjonerowi Marianowi Winieckiemu, parkowskim nauczycielom i fotografowi Marcinowi Walkowiakowi.
Główna uroczystość jubileuszowa odbyła się w kolejny piątek 27 grudnia. Rozpoczęło się uroczystą akademią w Szkole Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich, podczas której Władysław Ruks opowiedział o wybuchu powstania w Poznaniu, a uczniowie zaprezentowali przepiękny montaż słowno-muzyczny. Później przedstawiciele władz samorządowych, a wśród nich przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i z-ca burmistrza Krzysztof Ostrowski, a także szkół i przedszkoli, złożyli wiązanki kwiatów u stóp znajdującego się przed szkołą pomnika.
Później uczestnicy uroczystości udali się na pl. Powstańców Wielkopolskich, gdzie po odegraniu hejnału Rogoźna, również złożono wiązanki kwiatów i znicze przy obelisku poświęconym pamięci powstańców i uczestników II wojny światowej. Ostatnim miejscem, w którym oddano hołd powstańcom był cmentarz parafialny. Wiązanki kwiatów złożono na zbiorowej mogile powstańczej i na grobie dowódcy powstania w naszym mieście mjr Antoniego Biskupskiego. Harcerze zapalili znicze i zaciągnęli warty honorowe przy mogiłach wszystkich spoczywających na cmentarzu uczestników powstania.
Uroczystości jubileuszowe pokazały, że Rogoźno, pomimo upływu tak wielu już lat nie zapomina o powstańcach, którzy przez swą spontaniczną i ofiarną walkę podarowali naszemu miastu i całej Wielkopolsce wolność.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.