08.06.2020
05.06.2020
Od 1 kwietnia wielkopolskie placówki ZUS rozpatrzyły prawie 400 tys. wniosków o zwolnienie ze składek, wypłatę świadczenia postojowego i odroczenie terminu płatności w związku z epidemią koronawirusa.
Najwięcej, bo przeszło 284 tys. rozpatrzonych pozytywnie wniosków, dotyczy zwolnienia z opłacania składek. Kolejne prawie 98 tys. to wypłacone świadczenia postojowe – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Do placówek ZUS w naszym województwie wpłynęło również prawie 16 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek.
Z najnowszych danych wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju rozpatrzył 4 mln wniosków z Tarczy, na łączną kwotę 9,5 mld zł.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca także, aby wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia.
Ponadto, 30 maja na PUE ZUS dodaliśmy możliwość podglądu realizacji wniosku o zwolnienie z opłacania składek – dodaje Marlena Nowicka - Funkcja ta jest dostępna na profilach osób, które złożyły wniosek przez PUE. Informacje są widoczne w zakładce Płatnik w bocznym menu „Dokumenty i Wiadomości” w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.
Szczegółowe informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Koronawirus.
Oddział |
Postojowe liczba wniosków |
Postojowe kwota |
Odroczenie płatności składek |
Ostrów Wlkp. |
26 228 |
52 092 399 |
4 509 |
Piła |
9 639 |
19 131 293 |
1 273 |
Poznań II |
29 099 |
57 878 598 |
4 367 |
Poznań I |
32 674 |
63 805 740 |
5 587 |
Suma |
97 640 |
192 908 030 |
15 736 |
W poniedziałek, 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa, na której minister Dariusz Piontkowski przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020 oraz letniego wypoczynku. Szef MEN wskazał, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych. Zapowiedział jednocześnie przedłużenie do 26 czerwca br. kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Podczas konferencji Minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych.
– Od dziś uruchomiliśmy konsultacje dla wszystkich dzieci w szkołach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że części zajęć nie można przeprowadzić bez zajęć praktycznych czy spotkań z wychowawcą – mówił szef MEN.
Minister edukacji zaznaczył jednocześnie, że od 1 czerwca możliwe jest organizowanie:
Minister Dariusz Piontkowski przypomniał także o zbliżających się egzaminach, które dla maturzystów rozpoczynają się już 8 czerwca, a dla uczniów klas VIII – 16 czerwca.
Szef MEN zapowiedział ponadto, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca br., zostanie przedłużona do 26 czerwca. Przypomnijmy, że o sposobie realizacji zdalnej nauki decyduje dyrektor szkoły lub placówki, przy współpracy z nauczycielami i po uwzględnieniu możliwości uczniów i rodziców.
Jednym z narzędzi do wykorzystania podczas zdalnej nauki może być platforma epodreczniki.pl, na której znajdują się bezpłatne, zgodne z podstawa programową materiały dydaktyczne do kształcenia on-line.
Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski przedstawił liczbę zgłoszeń wypoczynku, jaka napłynęła do bazy wypoczynek.men.gov.pl. Podkreślił, że liczby te znacznie odbiegają od danych za ubiegły rok.
Zgłoszenia organizatorów wypoczynku w bazie wypoczynek.men.gov.pl:
Prawie 25 tys. uczniów (24 476) planuje wyjechać w tym roku na zorganizowany wypoczynek:
Minister edukacji zaznaczył, że z budżetu państwa prawie 28 mln zł zostanie przeznaczonych na finansowanie lub dofinansowywanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży w ramach konkursów organizowanych przez kuratorów oświaty.
W pierwszej kolejności z takiego wypoczynku skorzystają m.in. dzieci objęte pieczą zastępczą, pochodzące z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych, z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym.
Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży.
– Opublikowaliśmy informacje o tym, jak wypoczynek w okresie epidemii powinien być zarządzany. Musi być on przede wszystkim bezpieczny. Mamy wytyczne, które powinny spełnić organizacje, które będą organizowały wyjazdy – mówił minister edukacji.
Wytyczne te regulują m.in. liczbę uczestników wypoczynku, organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz, postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia.
Dokument zawiera także porady i wskazówki dla rodziców wysyłających dzieci na letni wypoczynek. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci udające się wypoczynek były zdrowe, bez objawów infekcji lub choroby zakaźne.
Szczegółowe wytyczne sanitarne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku znajdują się na stronie MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-wytyczne-men-gis-i-mz.
Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski złożył dzieciom życzenia z okazji ich święta.
– W tym wyjątkowym dniu życzę wam radości, uśmiechu oraz spełnienia marzeń – mówił szef MEN. Podkreślił także dzieci zawsze powinna otaczać miłość, troska i opieka najbliższych.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
02.06.2020
01.06.2020
29.05.2020
28.05.2020
27.05.2020
Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.
Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?
Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.
Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.
Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!
Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.
Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach.
Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.
Uroczystości religijne i pogrzeby
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.
Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.
Zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób (od 30 maja)
Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.
Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.
Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.
Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
Ważne! Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.
Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Konkretne zalecenia sanitarne
Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.
Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.
27.05.2020
26.05.2020
26.05.2020
25.05.2020
21.05.2020
20.05.2020
19.05.2020
19.05.2020
Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwimy bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni!
Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu uważnie analizujemy, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia. Co się zmieni w najbliższym czasie wraz z wejściem w trzeci etap znoszenia ograniczeń?
Odmrażamy gastronomię i salony kosmetyczne. Od 18 maja będziemy mogli:
Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.
Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.
Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
Wszystkie sanitarne wytyczne dla poszczególnych branż można znaleźć tutaj:
OPIEKA I EDUKACJA (od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca)
Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:
W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
Od 25 maja umożliwimy prowadzenie:
Uwaga! Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będzie można łączyć z zajęciami dydaktycznymi. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Niebawem Ministerstwo Edukacji Narodowej poda szczegóły dotyczące sanitarnych wytycznych dla szkół.
Ważne! Przedłużamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.
Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.
Wytyczne dla szkół podstawowych znaleźć można na stronach MEN:
Ważne! Od 18 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!
TRANSPORT PUBLICZNY (od 18 maja)
Podwyższamy limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?
lub
Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE (od 17 maja)
Zmniejszamy również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.
SPORT (od 18 maja)
18 maja w poniedziałek zwiększymy limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:
Uwaga! Wprowadzamy także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).
18 maja umożliwimy także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
KULTURA (od 18 maja)
Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:
Więcej informacji na stronie resortu kultury.
UCZELNIE (od 25 maja)
Chcemy przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:
Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
Uwaga! Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.
Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Więcej szczegółów na ten temat na stronach MSWiA.
Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.
19.05.2020
Do 14 czerwca wydłużony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ważna informacja – zasiłek przysługiwał będzie również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka nie zdecydują się posłać dziecka do placówki.
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Nadal będzie on przysługiwać rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.
Co ważne, jeżeli np. żłobek zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom, rodzicom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prawo do zasiłku będą mieli również ci rodzice, którzy mimo otwarcia placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.
– W ten sposób dajemy rodzicom wybór i możliwość samodzielnego podjęcia decyzji. Ci, którzy chcą lub muszą wrócić do pracy, będą mogli posłać dziecko do znowu działającej placówki. Rodzice, którzy się na to nie zdecydują, będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Rozporządzenie Rady Ministrów wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 25 maja 2020 r.
18.05.2020
18.05.2020
Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.
Już od początku najbliższego tygodnia otwieramy schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności takich zajęć. Ponadto dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia.
Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż.
Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.
Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:
Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.
Od 4 maja br. uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Od 25 maja br. uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.
Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.
Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.
Otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Mowa tu o młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, ogniskach pracy pozaszkolnej oraz placówkach specjalistycznych.
Placówki te realizują systemowo zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne. Pełnią też rolę wspomagającą rodziny w funkcji opiekuńczej nad dziećmi. Stąd decyzja o powrocie tych jednostek systemu oświaty do pracy stacjonarnej.
Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.
Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.
Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
12.05.2020
12.05.2020
WARP Sp. z o.o. i WFR sp. z o.o. z inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego podpisały Umowę, dzięki której WARP ma w ofercie instrument wsparcia dla wielkopolskich przedsiębiorstw POŻYCZKA PŁYNNOŚCIOWA.
Pożyczka Płynnościowa to instrument, którym pozwoli wielkopolskim firmom przerwać trudny okres związany z wprowadzeniem pandemii. Jest dopasowany do potrzeb zgłaszanych przez lokalne firmy z Wielkopolski i stanowi uzupełnienie pomocy w ramach Tarczy rządowej.
Z pożyczki można sfinansować koszty bieżącej działalności i kapitał obrotowy. Oprocentowanie pożyczki wynosi od 0%. Okres spłaty 72 miesiące. Karencja do 12 miesięcy. Kwota pożyczki do 300.000,00 zł. Do 100.000,00 zł pod weksel.
Jeśli mają Państwo pytania zapraszamy do kontaktu.
e-mail: fundusz@warp.org.pl
tel.: 61 65 06 362 lub 61 65 06 363 lub 61 65 06 333
12.05.2020
Osoby, które z różnych przyczyn, w okresie epidemii, nie mogą lub nie chcą składać wniosku o emeryturę, rentę lub o ich przeliczenie, mogą zrobić to w późniejszym terminie. Jeśli do wniosku dołączą stosowne oświadczenie, nie stracą przy tym wypłaty za wcześniejsze miesiące.
W oświadczeniu należy wskazać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do świadczenia. Data ta nie może być wcześniejsza niż 1 marca 2020 r. Wniosek wraz z oświadczeniem można złożyć najpóźniej przed upływem 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Na wskazany w oświadczeniu dzień, muszą być spełnione wszystkie warunki do przyznania świadczenia.
Dotychczas prawo np. do emerytury było przyznawane od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Na podstawie przepisów, które weszły w życie 18 kwietnia 2020 r., możliwe jest przyznanie, przeliczenie lub podjęcie wypłaty świadczenia za cały okres epidemii.
Jeśli dana osoba złoży wniosek o emeryturę np. w czerwcu, ale warunki do emerytury spełni już w marcu, będzie miała prawo do świadczenia od marca, o ile, do składanego w czerwcu wniosku o emeryturę, dołączy stosowne oświadczenie, wyrażające wolę uzyskania świadczenia od marca. – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Należy przy tym pamiętać, że prawo do emerytury, to nie to samo co prawo do jej wypłaty. Przy wypłacie emerytury, konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. Wówczas ZUS w zależności od daty jego rozwiązania, wypłaci stosowne wyrównanie.
Regulacja pozwalająca na późniejsze złożenie wniosku o świadczenie nie ma zastosowania do świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku, do których należą również rodzicielskie świadczenia uzupełniające.
11.05.2020
· Zachęcamy do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z nami.
· W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, wprowadzamy możliwość wizyty w urzędzie przez 2 dni w tygodniu.
Korzystanie z elektronicznych form obsługi Klienta
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca do korzystania ze swoich e-usług i kontaktu poprzez e-PUAP i infolinie.
Usługi e-Deklaracje i Twój e-PIT, dostępne tylko na podatki.gov.pl, pozwalają na sprawne rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.
Natomiast w serwisie biznes.gov.pl znajdują się opisy elektronicznych usług świadczonych przez urzędy skarbowe, między innymi informacje o tym w jaki sposób, elektronicznie, można złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach oraz należnościach celnych lub stwierdzające stan zaległości.
Kontakt telefoniczny do Urzędu Skarbowego w Obornikach:
PIT – nr telefonu 61 2975466, 61 2975417
VAT – nr telefonu 61 2975423, 61 2975480
CIT – nr telefonu 61 2975423, 61 2975453
spadki/darowizny – nr telefonu 61 2975447, 61 2975456
rejestracja podatników – nr telefonu 61 2975412, 61 2975416
egzekucja administracyjna – nr telefonu 61 2975433, 61 2975435
rachunkowość podatkowa i komórka wierzycielska – nr telefonu 61 2975419, 61 2975442
Adres e-mail urzędu skarbowego: us.oborniki@mf.gov.pl
Więcej informacji na www.wielkopolskie.kas.gov.pl.
Wizyta w urzędzie
W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, od 8 maja 2020 r. możliwa będzie wizyta w urzędzie skarbowym przez 2 dni w tygodniu:
• Środa od 9:00 do 15:00
• Piątek od 9:00 do 13:00
W pozostałe dni obsługa Klienta odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-Usługi, e-PUAP i telefonicznie.
Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności.
11.05.2020
Informujemy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu – mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną – od miesiąca maja 2020 r. uruchamia linię wsparcia psychologicznego, informacyjnego i doradczego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego. Porady udzielane są bezpłatnie.
Wielkopolska INFOlinia Wsparcia dostępna jest w godzinach od 8.00 do 20.00 przez 7 dni w tygodniu pod wskazanymi poniżej numerami telefonów lub adresami e-mail.
Ze wsparcia mogą skorzystać osoby starsze, osoby w kryzysie psychicznym oraz osoby doświadczające przemocy:
Kontaktować można się drogą mailową lub telefonicznie pod wskazanymi poniżej adresami i numerami.
Wielkopolska INFOlinia Wsparcia – SENIORZY:
Telefon dla wielkopolskiego seniora został uruchomiony w celu przeciwdziałania samotności i izolacji osób starszych w obecnej sytuacji epidemiologicznej.
Mogą z niego skorzystać wszyscy seniorzy z województwa wielkopolskiego, którzy potrzebują rozmowy, porady bądź pomocy, również psychologicznej.
Infolinię prowadzi Fundacja ORCHidea, która od kilku lat wspiera osoby starsze oraz dotknięte chorobami neurologicznymi w Wielkopolsce. Poprzez swoje działania stwarza możliwość szybkiej, fachowej i wielospecjalistycznej pomocy wszystkim osobom wymagającym wsparcia terapeutycznego oraz psychologicznego.
W celu uzyskania wsparcia należy zadzwonić pod nr telefonu 782 271 227 lub napisać e-mail na adres: fundacjaorchidea@poczta.fm
Wielkopolska INFOlinia Wsparcia – PRZEMOC:
Fundacja PCPS – Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej jest organizacją pozarządową działającą w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Specjaliści związani z fundacją od blisko 20 lat udzielają wsparcia psychologiczno-terapeutycznego osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, a także osobom stosującym przemoc.
Autorskim programem zespołu Fundacji jest program terapeutyczno-edukacyjny „Partner” – adresowany do osób stosujących przemoc, który nieprzerwanie jest realizowany od 2005 roku.
Fundacja oferuje również wsparcie merytoryczne specjalistom pracującym w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej w formie szkoleń i superwizji.
W punkcie informacyjno-konsultacyjnym PCPS pod numerem telefonu 61 221 11 12 osoby doświadczające przemocy, osoby stosujące przemoc i jej świadkowie, mogą uzyskać informacje o dostępnych formach wsparcia psychologiczno-terapeutycznego, procedurach pomocowych i działaniach jakie można podjąć w sytuacji przemocy.
W celu uzyskania wsparcia należy zadzwonić pod nr telefonu 61 221 11 12 lub napisać e-mail na adres: pomoc@pcps.pl
Wielkopolska INFOlinia Wsparcia – KRYZYS:
Wsparcie kierowane jest do osób zmagających się z problemem zdrowia psychicznego oraz rodzin i opiekunów towarzyszących osobom doświadczającym kryzysu psychicznego.
Wsparcie prowadzone jest przez Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” z siedzibą w Poznaniu.
Stowarzyszenie powstało w 2000 roku, jako organizacja pozarządowa non profit. Głównym celem Stowarzyszenia są oddziaływania profilaktyczne wobec osób z problemami zdrowia psychicznego i ich rodzin, pomoc w przygotowaniu do samodzielnego funkcjonowania z powodu zaburzeń psychicznych oraz zapewnienie im warunków do rehabilitacji i integracji z otoczeniem.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez prowadzenie dwóch Środowiskowych Domów Samopomocy oraz mieszkania chronionego i dwóch mieszkań socjalnych ze wsparciem. Stowarzyszenie wspiera działania profilaktyczne, psychoedukacyjne, terapeutyczne, rehabilitacyjne dla osób z problemami zdrowia psychicznego i ich rodzin.
W celu uzyskania wsparcia należy zadzwonić pod wskazany nr telefonu lub napisać e-mail na adres: info@zielonecentrum.org.pl
Poniedziałek – piątek w godz. 08.00 – 14.00 tel. 61/8551-780 lub 61/8306-888
Poniedziałek, środa, piątek w godz. 14.00 – 20.00 tel. 723-223-343
Wtorek w godz. 14.00 – 20.00 tel. 691-750-794
Czwartek w godz. 14.00 – 20.00 tel. 516-140-928
Sobota w godz. 08.00 – 20.00 tel. 691-750-794
Niedziela w godz. 08.00 – 20.00 tel. 516-140-928
11.05.2020
08.05.2020
07.05.2020
07.05.2020
Szanowni Państwo Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Departament Transportu informuje, że ograniczenie kursowania pociągów w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-Cov-2 zostaje przedłużone do 29 sierpnia 2020 roku.
Ograniczenia w kursowaniu pociągów mogą ulec zmianie w zależności od ogólnej sytuacji epidemiologicznej. Na bieżąco monitorowane jest zapełnienie składów oraz ilość osób korzystających z pociągów Kolei Wielkopolskich.
Aktualny wykaz zawieszonych pociągów Spółki Koleje Wielkopolskie (z dnia 30.04.2020) znajduje się tutaj: https://rogozno.pl/pl/aktualnosci/przewozy-pkp-ograniczone-do-29-sierpnia-br.html
07.05.2020
06.05.2020
05.05.2020
05.05.2020
05.05.2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja. Z tego świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego skorzystają rodzice, którzy nie mogą posłać dzieci do placówek opiekuńczych z powodu ich zamknięcia, ale także rodzice, którzy pomimo otwarcia takiej placówki, nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.
Od 6 maja otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – to możliwość, nie obowiązek. Zadecydują o tym organy założycielskie, we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami. Poszczególne instytucje będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie po spełnieniu określonych wytycznych.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
04.05.2020
30.04.2020
Od 4 maja 2020 r. przywracamy obsługę klientów w placówkach ZUS. U naszych pracowników będzie można m.in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na PUE.
"ZUS jako jeden z pierwszych urzędów podjął decyzję, aby ponownie otworzyć sale obsługi klientów. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla osób, które szukają wszelkich informacji np. na temat rent i emerytur lub o tym w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Otwarcie naszych sal odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W poniedziałki nasze placówki będą dostępne od godz. 8.00 do godz. 18.00" - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Ponadto, w placówkach ZUS nadal pozostaną skrzynki, do których będzie można samodzielnie składać dokumenty, wnioski lub pisma.
Zachęcamy do zakładania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i korzystania z usług elektronicznych. Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu, czyli przez internet - za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również korzystając z pomocy pracownika ZUS, na salach obsługi klientów.
Ważne bezpieczeństwo
Ze względu na bezpieczeństwo, prosimy, aby odwiedzać placówki ZUS tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne. Nasi klienci, do czasu obowiązywania wytycznych rządowych, powinni posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta.
Obsługa w placówkach ZUS będzie realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na obsługę (minimum 1,5 metra między osobami). Klienci będą zapraszani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe jest załatwienie danej sprawy.
Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Osoby towarzyszące (za wyjątkiem osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością, tłumacza języka migowego, pełnomocnika lub rodzica z dzieckiem) nie będą mogły podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną.
30.04.2020
Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzamy także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?
Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję.
Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. przyspieszamy niektóre zmiany.
Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu.
Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.
Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.
>> Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<
Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.
Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
>> Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.
Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
>> Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3: bezpieczeństwo przede wszystkim <<
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
29.04.2020
28.04.2020
28.04.2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat został przedłużony do 3 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka. Jego długość nie zależy od liczby dzieci.
Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 i z 24 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulega wydłużeniu do 3 maja 2020 roku.
Zgodnie ze specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.
ZUS przypomina, że nie zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, a jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka, może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
27.04.2020
23.04.2020
22.04.2020
21.04.2020
20.04.2020
17.04.2020
Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.
Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:
Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach
Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:
Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych
Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!
Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.
Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:
Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!
Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?
Działalność gospodarcza:
Życie społeczne
Działalność gospodarcza:
Życie społeczne
Działalność gospodarcza:
Życie społeczne
Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!
16.04.2020
16.04.2020
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 roku życia został przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulega wydłużeniu do 26 kwietnia 2020 roku.
Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Od 26 marca przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – ZUS. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom - jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
16.04.2020
W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. Dziś, 10 kwietnia Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Szczególy dostepne tutaj: https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-i-rekrutacji--nowe-rozwiazania?fbclid=IwAR1srahYe95VCa7kPfhAeuegd5UWh6PXsm9KuqpgIvKgnSMHy0BRSJW2EvQ
15.04.2020
15.04.2020
Ponad 86 tysięcy przedsiębiorców otrzyma w środę (15.04.2020) pierwsze świadczenia postojowe. W Wielkopolsce świadczenie to trafi do przeszło 9,2 tys. przedsiębiorców.
Do 14 kwietnia złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.
Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w najbliższą środę, 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje na konta 86,2 tys. osób pierwsze środki o postojowe. Daje to łącznie kwotę ponad 172 mln złotych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS.
W naszym województwie, pierwsze środowe przelewy, na kwotę prawie 18,5 mln zł, trafią do przeszło 9,2 tys. osób – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. Najwięcej pieniędzy zostanie przelanych do przedsiębiorców na terenie obsługiwanym przez I Oddział ZUS w Poznaniu (3215 świadczeń na kwotę 6416540 zł), II Oddział ZUS w Poznaniu (2982 świadczenia na kwotę 5994300 zł), dalej Oddział ZUS w Ostrowie Wlkp. (2323 świadczenia na kwotę 4650100 zł) i Oddział w Pile (686 świadczeń na kwotę 1367600 zł).
Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.
Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo. Informacji udzielają doradcy ds. ulg i umorzeń dostępni na infolinii ZUS (tel. 22 560 16 00). Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspiesza ich obsługę.
Zakład uruchomił też dodatkowe infolinie dla przedsiębiorców 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03. Dostępny jest również numer tel. 22 290 87 01 – obsługa w sprawie świadczeń z tytułu kwarantanny lub izolacji oraz zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły.
15.04.2020
Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych.
Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.
Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. W tym celu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych.
W takim przypadku, podstawą do wypłaty zasiłku jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny – informuje Marlena Nowicka – regionalna Rzeczniowa ZUS w Wielkopolsce.
Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, zleceniobiorca u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.
ZUS przypomina, że osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może wykonywać jednocześnie pracy. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które w czasie kwarantanny lub izolacji, w warunkach domowych, świadczą pracę zdalną na rzecz podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub udzielają świadczeń zdrowotnych w ramach telemedycyny.
09.04.2020
09.04.2020
Zachęcamy do zapoznania się z dostepną w poniższym linku publikacją na temat wybranych zagadnień z programu Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców.
https://rogozno.pl/pl/aktualnosci/wazne-informacje-i-porady-dla-przedsiebiorcow.html
09.04.2020
Nawet 670 tys. polskich firm skorzysta z nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.
Celem programu jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie kryzysu. Tarcza Finansowa składa się z 3 podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł (4,5% PKB), w ramach których:
Podmioty, które skorzystają z programu, otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł.
Dla mniejszych szybki dostęp przez banki, dla większych – przez PFR
Dostęp do dodatkowych środków zapobiegnie zatorom płatniczych, utracie płynności, a przede wszystkim – zwolnieniom pracowników.
Właśnie dlatego finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej będzie prosto i szybko wypłacane za pośrednictwem banków. W tej grze liczy się czas.
Finansowanie dużych przedsiębiorstw będzie miało charakter indywidualny i obejmie zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe. W przypadku tych firm większy udział ma komponent inwestycyjny, a mniejszy bezzwrotny. Obsługa ich finansowania będzie realizowana bezpośrednio w PFR, na którego stronie dostępny będzie specjalny formularz.
Mikrofirmy – pokrycie kosztów działalności, w tym pensji
Finansowanie dla mikrofirm w postaci subwencji skierowane jest do przedsiębiorstw:
Maksymalna wartość programu dla mikrofirm to 25 mld zł. Zakładana kwota środków bezzwrotnych wyniesie ok. 16 mld zł.
Maksymalna kwota subwencji zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł (średnio 70-90 tys. zł).
Subwencja może być wykorzystana tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej – w szczególności wynagrodzeń pracowników. 25% może być przeznaczone na przedterminową spłatę kredytów. Subwencja ma również proste zabezpieczenie – np. wekslowe.
Produkty przeznaczone dla mikrofirm są łatwo dostępne w kanałach elektronicznych wybranych banków komercyjnych z wykorzystaniem oświadczeń beneficjentów.
Sektor MŚP – 50 mld zł
Finansowanie sektora MŚP skierowane jest do firm:
Jej podstawowe zasady są zbliżone do tych, którym podlegają mikrofirmy (co najmniej 25% spadek przychodów, zwrot po 3 latach). Główne różnice to maksymalna kwota subwencji, która stanowi 4%, 6% lub 8% sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży do maksymalnie 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł).
75% subwencji finansowej może być bezzwrotne, w tym 37,5% w zależności od poniesionej przez przedsiębiorstwo straty na sprzedaży, a dodatkowo 37,5% subwencji w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Zwrot subwencji przez przedsiębiorcę będzie proporcjonalnie wyższy w przypadku spadku zatrudnienia.
Maksymalna wartość programu dla MŚP to 50 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych może wynieść 32 mld zł.
Duże firmy – 3 formy wsparcia
Żeby duże przedsiębiorstwa mogły korzystać z Tarczy Finansowej, muszą spełnić kilka podstawowych warunków:
PFR proponuje 3 formy finansowania:
Maksymalna wartość programu dla dużych firm wynosi 25 mld zł, natomiast zakładana kwota środków bezzwrotnych może osiągnąć wartość 12 mld zł.
Więcej informacji o Tarczy Finansowej dostępnych jest na stronie www.pfr.pl lub telefonicznie pod numerem 800 800 120.
09.04.2020
09.04.2020
09.04.2020
Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.
Egzaminy najwcześniej w czerwcu
Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.
Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia
Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Przedłużamy również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.
Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:
Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:
Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:
Do odwołania obowiązują:
Wszystkie zasady oraz obowiązujące obostrzenia znajdują się w zakładce "Aktualne zasady i ograniczenia" w dziale „Ważne informacje”.
Link do zakładki: gov.pl/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
08.04.2020
08.04.2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki szkolno-wychowawczej w związku z koronawirusem przysługuje także rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Od 9 marca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 235 tysięcy wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy od wszystkich opiekunów.
Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego, 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Okres te został wydłużony o kolejne 14 dni na mocy przepisów o tzw. tarczy antykryzysowej.
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z koronawirusem przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nowe przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom - jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Na terenie Wielkopolski wpłynęło łącznie 3089 wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (Ostrów Wlkp. – 849, Piła - 315, Poznań I - 801, Poznań II – 1124).
07.04.2020
06.04.2020
06.04.2020
06.04.2020
Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Orzeczenie, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu zostanie wydłużone od dnia upływu terminu jego ważności na kolejne trzy miesiące - informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres – dodaje rzeczniczka.
Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których - ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.
06.04.2020
Od wybuchu pandemii COVID-19 zaobserwowano gwałtowny wzrost cyberprzestępczości, co ma związek z próbami wykorzystania ludzkich lęków.
Poniżej przedstawiono wskazówki, jak się przed nią chronić.
Powszechne wprowadzenie środków mających na celu opanowanie koronawirusa sprowadza się do tego, że spędzamy znacznie więcej czasu w sieci, czy to pracując zdalnie, czy przeglądając zasoby internetowe. W połączeniu z narastającymi obawami spowodowanymi przez kryzys, często prowadzi to internautów do podejmowania niebezpiecznych zachowań, które stają się okazją do cyberprzestępców.
Wykorzystują oni phishing, instalowanie złośliwego oprogramowania i inne złośliwe praktyki do kradzieży danych i uzyskiwania dostępu do urządzeń, co pozwala im robić wszystko, od dostępu do kont bankowych po bazy danych organizacji.
Najczęstsze ataki internetowe w ostatnim czasie:
• Fałszywe wiadomości lub linki wykorzystujące obawy, prowadzące do złośliwych stron internetowych lub zawierające samo złośliwe oprogramowanie, w tym wiadomości o cudownych lekarstwach, fałszywe mapy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa, prośby o datki, e-maile podszywające się pod organizacje opieki zdrowotnej;
• Fałszywe wiadomości lub telefony podszywające się pod Microsoft, Google Drive itp. próbujące uzyskać Twój login i hasło, oferując "pomoc" lub grożąc zawieszeniem konta;
• Fałszywe komunikaty o nieistniejących dostawach paczek.
Jak mogę się chronić?
UE wzywa operatorów usług telekomunikacyjnych, aby podjęli działania zabezpieczające przed atakami cybernetycznymi, ale w międzyczasie stosowanie się do poniższych wskazówek może pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu i pracy zdalnej.
• Zachowaj ostrożność w przypadku niezapowiedzianych e-maili, sms-ów i rozmów, zwłaszcza jeśli wykorzystują one obecną sytuację do wywierania presji w celu obejścia zwykłych procedur bezpieczeństwa. Przestępcy wiedzą, że łatwiej jest dopuścić się oszustwa na użytkownikach niż dokonać włamania się do złożonego systemu. Pamiętaj, że banki i inne instytucje nigdy nie poproszą Cię o ujawnienie haseł.
• Zabezpiecz swoją sieć domową. Zmień domyślne hasło do swojej sieci Wi-Fi na silne. Ogranicz liczbę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi i dopuszczaj do niej tylko te, które są zaufane.
• Wzmocnij swoje hasła. Pamiętaj, aby używać długich i złożonych haseł zawierających cyfry, litery i znaki specjalne.
• Chroń swój sprzęt. Upewnij się, że aktualizujesz wszystkie swoje systemy i aplikacje oraz instalujesz oprogramowanie antywirusowe i aktualizujesz je na bieżąco.
• Rodzina i goście. Dzieci i inni członkowie Twojej rodziny mogą przypadkowo wymazać lub zmodyfikować informacje albo przypadkowo zainfekować Twoje urządzenie. Postaraj się, aby nie korzystali z tych samych urządzeń, których używasz do pracy.
Więcej o tym jak zabezpieczać się w internecie (j. ang.)
Najnowsze wiadomości o zagrożeniach internetowych związanych z COVID-19 (j. ang.)
Europejskie środki bezpieczeństwa w Internecie
Parlament Europejski od dawna wspiera środki UE mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie. Niezawodność i bezpieczeństwo internetu oraz systemów i usług informatycznych odgrywają zasadniczą funkcję w społeczeństwie. Instytucje UE, takie jak Komisja Europejska, Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego, Cert-EU i Europol, śledzą na bieżąco złośliwe działania w sieci. Dowiedz się więcej o działaniach Unii Europejskiej w tym zakresie.
04.04.2020
03.04.2020
03.04.2020
W związku z zamknięciem targowiska miejskiego przypominamy naszym miejscowym rolnikom i innym wytwórcom żywności o powstałej inicjatywie Rogozińskiego Produktu Lokalnego, czyli możliwości wpisania swojej firmy, oraz tego co oferuje, na listę dostępną na naszej stronie internetowej. Każdego zainteresowanego prosimy o kontakt pod numerem telefonu 785-009-417.
03.04.2020
Opracowanie naukowe dotyczące COVID-19
Warto przeczytać!
https://msizp.wum.edu.pl/system/files/publiczne/covid_19_2.03.2019_.pdf
03.04.2020
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej uruchamia Centrum Informacji dla Seniorów w postaci platformy pod nazwą ABCsenior.com.
Wybuch epidemii koronawirusa sparaliżował funkcjonowanie całego świata. Osoby starsze znalazły się w grupie jak nigdy dotąd narażonej na śmiertelne skutki choroby wywoływanej tym wirusem. Seniorzy w sposób nagły i masowy potrzebują wsparcia, uwagi i realnej pomocy.
Ponad 9 mln osób starszych w naszym kraju słyszy każdego dnia, że ten niewidzialny wróg postanowił wziąć ich sobie na cel. Nagle nie powinni wychodzić z domu i spotykać się nawet z rodziną. To jest wyzwanie, przed którym stoi całe społeczeństwo i właśnie teraz osoby starsze powinny być w centrum uwagi, ponieważ potrzebują szczególnej ochrony i wsparcia.
- W tej trudnej sytuacji, kiedy świat został zaatakowany koronawirusem, a jego ofiarami padają głównie osoby starsze, nie wolno nam, Instytutowi, stać biernie z boku. Nasza fundacja ma obowiązek stanąć na wysokości zadania i dostarczyć wiedzę, wsparcie i pomoc osobom, których los dotyka teraz tak boleśnie – mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Zespół fundacji Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej podjął wyzwanie i postanowił pomóc seniorom, zbierając dla nich wiedzę o tym, kto, gdzie i jak pomaga osobom starszym oraz skompletował w jednym miejscu najważniejsze i czytelne informacje o obecnej sytuacji.
Fundacja uruchomiła portal ABC Senior.com, w którym znajdziemy możliwie kompletne i sprawdzone informacje potrzebne seniorom w tym wyjątkowo trudnym okresie. Portal dedykowany jest seniorom, ale też młodszym pokoleniom, aby czerpały wiedzę, jak pomagać osobom starszym.
Na platformie ABCsenior.com znajdziemy m.in. wyszukiwarkę nieodpłatnej pomocy lokalnej dla seniorów, informacje o bieżącej sytuacji w kraju, wykaz najważniejszych telefonów oraz mapę szpitali zakaźnych.
Autorzy ABCsenior.com wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo osób starszych, zatem w widocznym miejscu na portalu umieszczono alert pt. „Zgłoś próbę oszustwa”, gdzie można w łatwy sposób poinformować o nieuczciwych praktykach. Na portalu oferowana jest nieodpłatna pomoc prawna konsumencka. Wystarczy napisać lub zadzwonić do prawników ze swoją sprawą.
Bardzo ważnym elementem ABCsenior.com jest rozwiązanie problemu z dotarciem do osób, które nie mają Internetu. Najważniejsze elementy z portalu zostały opracowane w skróconych, jednostronicowych wersjach, aby można je było drukować i przekazywać dalej. Taki mechanizm samopomocy lokalnej „wydrukuj materiały – przekaż dalej – nie każdy ma Internet” pozwoli na dotarcie do tych, którzy potrzebują wsparcia. Oni też maja prawo dostępu do wiedzy o pomocy dla nich.
Równolegle z portalem rusza w mediach społecznościowych akcja kierowana do młodych #seniorsamwdomu, nawołująca do troski o seniorów oraz zachęcająca do informowania ich o sieci pomocy oraz włączająca młodych do pomocy bezpośredniej. Na ABCsenior.com umieszczono porady i apele do wolontariuszy, aby pomagać mądrze, czyli jak zminimalizować ryzyko zarażenia starszej osoby, np. kiedy przynosimy jej zakupy do domu.
Ważnym elementem portalu jest forum „porozmawiaj ze mną” oraz porady psychologów, a także możliwość rozmów z psychologiem online lub przez telefon. Znajdziemy tam także zbiór wirtualnych wycieczek po muzeach, parkach oraz spektakle teatralne i multimedialne zajęcia.
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zachęca podmioty udzielające pomocy osobom starszym do zgłaszania się przez formularze na portalu ABCsenior.com, aby włączyć je systemu pomocy, jak również do korzystania z zasobów portalu i przekazywania informacji seniorom.
02.04.2020
02.04.2020
Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
„Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r.” - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.
Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.
Wsparcie dla przedsiębiorców w formie zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej, stanowi pomoc publiczną. Wynika to z przepisów Unii Europejskiej.
W związku z tym ZUS przyjął, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w „tarczy antykryzysowej” będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy.
Co ważne jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł z ZUS do tego dnia umowę o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizuje, będzie mógł być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.
Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne
W myśl przyjętych regulacji świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.
W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
Dla pozostałych wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego 2020 r.
Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych
Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.
Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
Bez opłaty prolongacyjnej
Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.
Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.
Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.
02.04.2020
01.04.2020
01.04.2020
Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego 12 porad jak się OCHRONIĆ przed koronawirusem.
01.04.2020
01.04.2020
31.03.2020
31.03.2020
31.03.2020
30.03.2020
30.03.2020
Nie ma stwierdzonego przypadku (według stanu na dzień 30 marca godz. 13.30 br.) zachorowania (zakażenia) koronawirusem w naszej Gminie. W kwarantannie domowej (zapobiegawczej) przebywa 56 osób.
29.03.2020
29.03.2020
28.03.2020
28.03.2020
27.03.2020
27.03.2020
Informacja Burmistrza Rogoźna
W tym trudnym dla nas czasie, bardzo dziękuję wszystkim osobom niosącym pomoc dla potrzebujących z terenu naszej Gminy. Dziękuję zwłaszcza pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, druhom Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji, a szczególnie wolontariuszom.
Planuję uruchomić w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie, od początku przyszłego tygodnia, adres e-mail: koronawirus@rogozno.pl, na który będzie można przesyłać zapytania dot. koronawirusa, a także informacje o osobach potrzebujących pomocy (seniorzy, osoby samotne, niepełnosprawne, nie mające rodziny, osób najbliższych).
Obecnie śledzę prace Parlamentu RP nad przepisami projektu ustawy dotyczącymi tzw. „tarczy antykryzysowej”, w tym w zakresie pomocy dla przedsiębiorców. W związku z koronawirusem oraz ograniczeniami z tego wynikającymi, trwa trudny okres dla mieszkańców, przedsiębiorców, a także dla samorządów. Na razie trwa stan zagrożenia epidemicznego i nie wiemy, jak sytuacja związana z koronawirusem wpłynie na finanse gminy Rogoźno, a chcę utrzymać realizowane inwestycje, jak budowa ulic Długiej i Seminarialnej.
Po wejściu w życie ustawy („tarcza antykryzysowa”), powołam zespół, który zajmie się analizą nowych przepisów i przygotowaniem propozycji Rogozińskiego Pakietu Wsparcia „Pomagamy”, skierowanego m.in. dla lokalnych przedsiębiorców.
W ramach Rogozińskiego Pakietu Wsparcia „Pomagamy” od początku kwietnia br. uruchamiam również pomoc telefoniczną uprawnionego psychologa dla osób potrzebujących wsparcia. Ta pomoc psychologiczna zostanie skierowana zwłaszcza do osób objętych kwarantanną, a także wszystkich, którzy przeżywają silny lęk, obniżenie nastroju, czy kryzys emocjonalny, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.
Planuję również wprowadzenie innych rozwiązań pomocowych i informacyjnych dla mieszkańców, o których poinformuję Państwa odrębnie.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornickim
w związku z wystąpieniem COVID 19:
– 1 osoba hospitalizowana;
– 127 osób poddanych kwarantannie domowej,
w tym 123 związanych z powrotem z zagranicy;
– 2 osoby pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Gmina Rogoźno:
– 0 osób hospitalizowanych;
– 50 osób poddanych kwarantannie domowej,
w tym 49 związanych z powrotem z zagranicy;
– 1 osoba pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Stan na godzinę 13.00 dnia 27.03.2020 r.
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres; oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.
W związku z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.
"W tej sytuacji rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów" - wyjaśnił rzecznik ZUS.
Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Należy wtedy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.
"Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni" – zaznaczył Żebrowski.
Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.
Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 lat to część tzw. tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd, która ma ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa. Pakiet rozwiązań w piątek ma być rozpatrywany przez Sejm.
27.03.2020
Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS, nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców. Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.
Aby wypełnić uproszczony wniosek, wystarczy jedynie podać podstawowe dane, takie jak NIP, REGON lub PESEL. We wniosku należy również pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.
Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy, należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę przedsiębiorca powinien przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.
Wszystkie informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców, zasiłku za czas kwarantanny, opieki nad dzieckiem, orzecznictwa lekarskiego i kontaktu z pracownikami ZUS podczas stanu epidemii, dostępne są na stronie www.zus.pl, w zakładce „koronawirus”.
26.03.2020
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornickim
w związku z wystąpieniem COVID 19:
– 1 osoby hospitalizowane;
– 122 osób poddanych kwarantannie domowej,
w tym 118 związanych z powrotem z zagranicy;
– 3 osób pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
W rozbiciu na gminy
Gmina Oborniki:
– 1 osoby hospitalizowane;
– 58 osób poddanych kwarantannie domowej,
w tym 57 związanych z powrotem z zagranicy;
– 1 osób pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Gmina Rogoźno:
– 0 osoby hospitalizowane;
– 48 osób poddanych kwarantannie domowej,
w tym 47 związanych z powrotem z zagranicy;
– 2 osób pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Gmina Ryczywół:
– 0 osoby hospitalizowane;
– 16 osób poddanych kwarantannie domowej,
w tym 14 związanych z powrotem z zagranicy;
– 0 osób pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Stan na godzinę 13.30 dnia 26.03.2020 r.
26.03.2020
26.03.2020
INFORMACJA GOPS
Szanowni Państwo!!!!
Na dzień 26.03.2020 roku na godzinę 8.30 na terenie Gminy Rogoźno mamy 41 osób objętych kwarantanną domową (informacja z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Obornikach).
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rogoźnie dla osób objętych kwarantanną domową dostarcza żywność. Są to osoby które wyrażą taką wolę i poinformują o tym fakcie Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Obornikach. Obecnie żywność została dostarczona dla 11 osób. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie zakupują towar, są to podstawowe produkty żywnościowe. Następnie Ochotnicza Straż Pożarna w Rogoźnie dostarcza żywność osobom tego wymagającym.
Jednocześnie informuję, że osoby samotne, niepełnosprawne i chore korzystające z Programu „Posiłek w domu i w szkole”, mają dostarczane posiłki do miejsca zamieszkania.
Jako kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie bardzo serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie za dotychczasową pracę na rzecz naszych mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z ogłoszoną epidemią. Dziękuję za ich zaangażowanie, ciągłość pracy i wykonywanie powierzonych im obowiązków służbowych w tak trudnym dla nas wszystkich czasie.
Dziękuję również Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnie za dostarczanie żywności osobom będących w kwarantannie domowej. Dziękuję za ich pomoc, natychmiastową reakcję i stały kontakt.
Dziękuję także Policji z Komisariatu Policji w Rogoźnie za współpracę, zaangażowanie i stały kontakt.
26.03.2020
25.03.2020
25.03.2020
Informacje o koronawirusie na terenie powiatu obornickiego
Stan na godzinę 13.30 dnia 25.03.2020 r.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornickim w związku z wystąpieniem COVID 19:
– 0 osoby hospitalizowane;
– 110 osób poddanych kwarantannie domowej, w tym 106 związanych z powrotem z zagranicy;
– 4 osób pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
24.03.2020
AKTUALNA SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA W POWIECIE OBORNICKIM
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornickim w związku z wystąpieniem COVID 19:
– 1 osoba hospitalizowana;
– 83 osoby poddane kwarantannie domowej,
w tym 80 związanych z powrotem z zagranicy;
– 4 osoby pod nadzorem epidemiologicznym;
– 0 przypadków potwierdzonych.
Stan na godzinę 12.00 dnia 24.03.2020 r.
24.03.2020
Nie ma stwierdzonego przypadku (według stanu na dzień 24 marca br.) zachorowania (zakażenia) koronawirusem w naszej Gminie. W kwarantannie domowej (zapobiegawczej) przebywa 26 osób.
W związku z wprowadzonymi dzisiaj nowymi zasadami bezpieczeństwa, apeluję o ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.
Proszę Państwa o zrozumienie zaistniałej sytuacji, proszę o zachowanie spokoju i racjonalne, pozbawione emocji zachowanie. Apeluję o przestrzeganie wytycznych i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów należy powiadomić o tym stację sanitarno – epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno – zakaźnego. NFZ uruchomił specjalną linię w sprawie koronawirusa – 800 190 590, tel. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Obornikach (61) 29 60 407, alarmowy 502 305 913. O wszelkich decyzjach będę informować Państwa niezwłocznie za pośrednictwem strony www.rogozno.pl, facebooka lub SI SMS.
24.03.2020
Ograniczenia w kursowaniu pociągów
Ze względu na wprowadzenie przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego oraz dodatkowych ograniczeń, niezbędnych do powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, a także w związku ze znacznym spadkiem ilości podróżnych korzystających z transportu kolejowego w terminie od 23 marca do 13 kwietnia br., Województwo Wielkopolskie jako organizator przewozów podjął decyzję o ograniczeniu kursowania wybranych pociągów Kolei Wielkopolskich oraz Polregio na terenie województwa.
Jednocześnie prosimy Państwa oraz podróżnych o bieżące sprawdzanie rozkładu jazdy pociągów na stronie internetowej zarządcy infrastruktury kolejowej, tj. https://portalpasazera.pl/
Wykaz odwołanych połączeń na poszczególnych liniach PKM
Linia Poznań Główny – Piła: (PKM: Poznań Główny – Rogoźno)
77205 Poznań Główny 4:42 – Rogoźno Wlkp. 5:41
78209 Poznań Główny 6:42 – Piła 8:24
77809 Poznań Główny 15:12 – Rogoźno Wlkp. 16:11
77213 Poznań Główny 19:37 – Rogoźno Wlkp. 20:41 – nie będzie kursował od 22 marca
77840 Rogoźno Wlkp. 4:30 – Poznań Główny 5:23 – nie będzie kursował do 11 kwietnia
77206 Rogoźno Wlkp. 6:50 – Poznań Główny 7:44
87218 Piła 9:19 – Poznań Główny 11:13
77210 Rogoźno Wlkp. 17:11 – Poznań Główny 18:09
23.03.2020
22.03.2020
Nie ma stwierdzonego przypadku (według stanu na dzień dzisiejszy) zachorowania (zakażenia) koronawirusem w naszej Gminie. Jest osiemnaście przypadków profilaktyki kwarantanny domowej (zapobiegawczej). Apeluję o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osobistych w instytucjach publicznych i załatwianie spraw w formie elektronicznej lub telefonicznej. Proszę Państwa o zrozumienie zaistniałej sytuacji, proszę o zachowanie spokoju i racjonalne, pozbawione emocji zachowanie. Apeluję o przestrzeganie wytycznych i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów należy powiadomić o tym stację sanitarno – epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno – zakaźnego. NFZ uruchomił specjalną linię w sprawie koronawirusa – 800 190 590, tel. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Obornikach (61) 29 60 407, alarmowy 502 305 913. O wszelkich decyzjach będę informować Państwa niezwłocznie za pośrednictwem strony www.rogozno.pl, facebooka lub SI SMS.
6,5 tys. rozmów dziennie w sprawie świadczeń chorobowych związanych z koronawirusem przeprowadzają konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz do dyspozycji klientów, chcących uzyskać informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych będą dodatkowe trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów.
Klienci mogą dzwonić na dodatkowe numery telefonów, pod którymi eksperci ZUS odpowiadają na pytania w najważniejszych aktualnie sprawach. Pod trzema dodatkowymi numerami pracownicy ZUS dyżurują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7.00 – 15.00.
Dzwoniąc pod numer 22 290 87 01 każdy może uzyskać informacje na temat świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także nt. zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
Drugi uruchomiony numer 22 290 87 02 to kompleksowa obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, a infolinia 22 290 87 03 dotyczy odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.
Nadal działa również ogólna infolinia ZUS 22 560 16 00. Konsultanci obsługują ją w godzinach 7.00 - 18.00 w dni robocze.
W związku z zagrożeniem epidemicznym, żeby zapewnić bezpieczeństwo klientów i pracowników, ZUS ograniczył obsługę bezpośrednią w swoich placówkach. Zakład zachęca do kontaktu za pośrednictwem telefonu lub internetu.
Klienci Zakładu mogą przesyłać pytania także e-mailowo pod adres cot@zus.pl lub przez formularz zapytania ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. We wszystkich placówkach ZUS wyodrębniliśmy strefy, w których każdy może samodzielnie złożyć wnioski, bez kontaktu osobistego z pracownikami Zakładu. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa klientów i obsługę spraw w sposób niezakłócony – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
19.03.2020
Od czwartku 19 marca br. wstęp na wszystkie place zabaw, siłownie zewnętrzne i skate park ZABRONIONY!
19.03.2020
SZANOWNI MIESZKAŃCY !!!
Z powodu panującego zagrożenia wirusem COVID-19 Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Studzieńcu od dnia 20.03.2020 r. będzie nieczynny do odwołania.
U W A G A!!!
SZANOWNI PAŃSTWO W ZWIĄZKU Z OGŁOSZONYM STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ROGOŹNIE INFORMUJE ŻE:
1. Dni i godziny pracy Ośrodka nie ulegają zmianie
2. Osobiście załatwiane będą tylko sprawy PILNE!!! W celu załatwienia najpilniejszych spraw należy skontaktować się telefonicznie (numery poniżej w tabeli) bądź zadzwonić na dzwonek znajdujący się przy wejściu B do budynku Ośrodka.
3. Wszystkie inne sprawy załatwiać należy za pomocą poczty elektronicznej na adres gopsrogozno@poczta.onet.pl lub telefonicznie.
4. Terminy wypłat wszystkich świadczeń wypłacanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rogoźnie nie ulegają zmianie – dotyczy osób posiadających konta bankowe!!!
5. Kasa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie w dniach wypłat będzie w godzinach czynna od 9.00 do 12.00.
6. Osoby pobierające jakiekolwiek świadczenia w kasie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie lub w Baku Spółdzielczym, obowiązane są do założenia konta bankowego.
7. Decyzje administracyjne i wszelka korespondencja będzie wysyłana pocztą.
8. Osoby z grupy ryzyka – seniorzy, osoby samotne i niepełnosprawne, nie mające rodziny, osób najbliższych, nikogo, kto mógłby im pomóc w dostarczeniu zakupów czy w wykupieniu leków, mogą uzyskać taką pomoc, zgłaszając pod numerem telefonu w dniach i godzinach pracy Ośrodka – patrz punkt 1:
NUEMRY TELEFONÓW
LP. |
NAZWA |
IMIĘ I NAZWISKO |
NR TELEFONU |
1 |
KIEROWNIK |
EWELINA KOWALSKA |
785-009-440 |
2 |
KANCELARIA |
ANNA PAWLAK, PAULINA KUFERA |
785-009-441 |
3 |
KSIĘGOWOŚĆ |
LUCYNA MARSZAŁ, BOŻENA TOMASZEWSKA, PAULINA MICHOR |
785-009-442 |
4 |
KASA |
KARINA SZORCZ |
785-009-444 |
5 |
ZESPÓŁ – ŚWIADCZENIA RODZINNE |
HANNA LIS, AGNIESZKA KRZEMIŃSKA, |
785-009-443 |
6 |
ZESPÓŁ – FUNDUSZ ALIMENTACYJNY |
ANGELIKA CYLKOWSKA, IRMINA CZARNECKA |
785-009-449 |
7 |
ASYSTENCI RODZINY |
SYLWIA KACZMAREK JOANNA BAREŁKOWSKA
|
785-009-447 |
8 |
ZESPÓŁ – PRACOWNICY SOCJALNI |
BARBARA TABAT, ŻANETA NOWAK, OLGA WIŚNIEWSKA- DZIK |
785-009-445 |
9 |
ZESPÓŁ – PRACOWNICY SOCJALNI |
ALDONA GRUSZKO, PAULINA SULINOWSKA-DYBEK, MAGDALENA JESSA |
785-009-439 |
10 |
ZESPÓŁ – PRACOWNICY SOCJALNI |
KATARZYNA NAPIERAŁA, MARZENA PIĄTKOWSKA, SYLWIA WOŹNIAK, |
785-009-438 |
11 |
PRAWNIK |
EWELINA KAPELA |
785-009-454 |
Jednocześnie informujemy, że w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego realizowane są nadal usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych. Realizowany jest również Program Rządowy „Posiłek w domu i szkole”.
Przepraszamy za utrudnienia.
Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Rogoźnie
Ewelina Kowalska
18.03.2020
ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji
Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.
Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.
Odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie, będzie dotyczyło składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.
Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz sankcji.
Jakie składki możesz odroczyć?
Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
Jeśli chcesz skorzystać z ulg, złóż odpowiedni wniosek w tej sprawie
Wniosek możesz przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (skorzystaj z instrukcji), złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub wysłać pocztą.
Jeżeli prowadzisz pełną księgowość, do wniosku musisz dołączyć sprawozdanie finansowe za 2018 lub 2019 r. Skany dokumentów możesz dołączyć do wniosku w portalu PUE ZUS.
We wniosku musisz wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową Twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
Ulgi będą udzielane w ramach pomocy de minimis. Będziesz musiał więc złożyć dodatkowe dokumenty dotyczące pomocy publicznej.
Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek
Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, wyśle Ci umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej na wskazany przez Ciebie adres e-mail lub pocztą (jeżeli nie wskażesz adresu mailowego).
Po otrzymaniu dokumentów przejrzyj je i podpisz w odpowiednich miejscach. Podpisane dokumenty musisz przekazać z powrotem do ZUS. Złóż je w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub prześlij pocztą.
Ważne!
Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podpisane dokumenty możesz wysłać nam w postaci skanu na adres e-mail oddziału ZUS (plik xls 64kb), tj. doradca_ds_ulg_i_umorzen_poznan2@zus.pli na tej podstawie ZUS udzieli Ci ulgi. Jednak będziesz musiał wysłać do ZUS również papierowe oryginały dokumentów, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemicznego. Jeśli nie przekażesz ich w formie papierowej, ZUS uzna, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, będziesz mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.
Gdy nie spełnisz warunków
Jeżeli z analizy dokumentów będzie wynikało, że w okresie ostatnich 3 lat wielkość otrzymanej przez Ciebie pomocy publicznej de minimis przekroczyła 200 tys. euro, ZUS nie będzie mógł udzielić Ci ulgi.
II Oddział ZUS w Poznaniu |
|
Siedziba Oddziału w Poznaniu |
(61) 874 53 33, |
Inspektorat w Gnieźnie |
(61) 424 05 78, |
Inspektorat w Koninie |
(63) 246 67 80, |
Inspektorat we Wrześni |
(61) 437 43 22, |
Wnioski do podbrania tutaj: https://rogozno.pl/pl/aktualnosci/zus-pomoze-przedsiebiorcom-w-trudnej-sytuacji.html
Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!
Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.
Naszą intencją jest to, aby uruchomiona strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale także wsparciem w ich pracy. Stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. To jedynie podpowiedź. Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze oraz wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów.
Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje nauczyciele nauczania początkowego znajdą materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą mogli powtórzyć z nimi czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa.
Poza językiem angielskim, na stronie znajdują się także podpowiedzi do wykorzystania na lekcjach niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Nie zapomnieliśmy też o takich przedmiotach jak np. podstawy przedsiębiorczości czy edukacja dla bezpieczeństwa. Co ważne, wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.
To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
–Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu. Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Warto zapoznać się również z podpowiedziami dotyczącymi narzędzi do zdalnej pracy z uczniami. Aby utworzyć zdalną klasę nie musicie ściągać i instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, można zapoznać się w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!.
Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK przygotowało również materiały, w których krok po kroku można dowiedzieć się na przykład, jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje. Warto zapoznać się z tymi materiałami na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zbuduj zdalną klasę.
Czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych to możliwość powtórzenia materiału. Szczególnie chcemy zadbać w tym czasie o uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca.
Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9:00 na stronie internetowej www.cke.gov.pl, natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Zachęcamy do korzystania z zadań przygotowanych przez CKE!
Na stronie CKE również maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. Warto zapoznać się nimi pod linkiem - zbiory zadań dla maturzystów.
W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.
Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii - filmy różne.
Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.
Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.
Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.
U W A G A!!!
SZANOWNI PAŃSTWO W ZWIĄZKU Z OGŁOSZONYM STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO INFORMUJEMY ŻE:
Przepraszamy za utrudnienia.
Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Rogoźnie
Ewelina Kowalska
W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 prosimy naszych Klientów o przesyłanie wniosków drogą elektroniczną na adresy e-mail: krajniak@aquabellis.pl lub sekretariat@aquabellis.pl oraz korzystanie z kontaktu z Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu: 67 2618 500. Korespondencję można również zostawiać w skrzynce pocztowej, która znajduje się przy bramie głównej Spółki, tj. przy ul. Lipowej 55.
Jednocześnie wskazujemy, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie, potwierdzają brak zagrożenia dla systemów wodociągowych w zakresie rozprzestrzeniania koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia w publikacji z dnia 2.03.2020r. (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) informuje że obowiązujące procedury i środki są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej.
„AQUABELLIS” Sp. z o.o. w procesie uzdatniania wody stosuje skuteczne metody oraz woda na bieżąco badana jest przez akredytowane laboratoria. W związku z czym woda przeznaczona do spożycia jest bezpieczna.
W trosce o naszych klientów oraz w związku z ogłoszonym stanem epidemicznym, informujemy, że od dnia 16.03.2020 roku do odwołania wprowadza się zmiany w funkcjonowaniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie.
Od dnia 16.03.2020 roku osobiście załatwiane będą tylko sprawy PILNE. W celu załatwienia najpilniejszych spraw należy skontaktować się telefonicznie (numery poniżej w tabeli) bądz zadzwonić na dzwonek znajdujący się przy wejściu B do budynku Ośrodka. Wszelką korespondencję od Państwa będzie odbierał wyznaczony do tego pracownik w oknie przy wejściu B budynku Ośrodka.
Wszystkie inne sprawy załatwiać należy za pomocą poczty elektronicznej na adres gopsrogozno@poczta.onet.pl lub telefonicznie.
LP. |
NAZWA |
IMIĘ I NAZWISKO |
BIURO |
NR TELEFONU |
1 |
KIEROWNIK |
EWELINA KOWALSKA |
7 |
785-009-440 |
2 |
KANCELARIA |
ANNA PAWLAK, PAULINA KUFERA |
7 |
785-009-441 |
3 |
KSIĘGOWOŚĆ |
LUCYNA MARSZAŁ, BOŻENA TOMASZEWSKA, PAULINA MICHOR |
5 |
785-009-442 |
4 |
KASA |
KARINA SZORCZ |
3 |
785-009-444 |
5 |
ZESPÓŁ – ŚWIADCZENIA RODZINNE |
HANNA LIS, AGNIESZKA KRZEMIŃSKA, |
1 |
785-009-443 |
6 |
ZESPÓŁ – FUNDUSZ ALIMENTACYJNY |
ANGELIKA CYLKOWSKA, IRMINA CZARNECKA |
1 |
785-009-449 |
7 |
ASYSTENCI RODZINY |
SYLWIA KACZMAREK JOANNA BAREŁKOWSKA |
15 |
785-009-447 |
8 |
ZESPÓŁ – PRACOWNICY SOCJALNI |
BARBARA TABAT, ŻANETA NOWAK, OLGA WIŚNIEWSKA- DZIK |
12 |
785-009-445 |
9 |
ZESPÓŁ – PRACOWNICY SOCJALNI |
ALDONA GRUSZKO, PAULINA SULINOWSKA-DYBEK, MAGDALENA JESSA |
13 |
785-009-439 |
10 |
ZESPÓŁ – PRACOWNICY SOCJALNI |
KATARZYNA NAPIERAŁA, MARZENA PIĄTKOWSKA, SYLWIA WOŹNIAK, |
14 |
785-009-438 |
11 |
PRAWNIK |
EWELINA KAPELA |
UL. FABRYCZNA 5 |
785-009-454 |
Osoba odpowiedzialna za dożywianie – Żaneta Nowak, nr. tel.: 785-009-445
Osoba odpowiedzialna za usługi opiekuńcze -Olga Wiśniewska- Dzik, nr tel.: 785- 009- 450
Osoba odpowiedzialna za Środowiskowy Dom Samopomocy w Rogoźnie – Katarzyna Napierała, nr tel.: 785- 009- 438
Osoba odpowiedzialna za MONAR- MARKOT Rożnowice 33, Rożnowice 34 – Marzena Piątkowska, nr tel.:785- 009- 438
Osoba odpowiedzialna za MONAR- MARKOT Gościejewo 52a – Sylwia Woźniak, nr tel.: 785- 009- 438
Zespół Interdyscyplinarny – Olga Wiśniewska- Dzik, Barbara Tabat, nr tel.: 785- 009- 445
Przepraszamy i prosimy o zrozumienie zaistniałej sytuacji. Proszę o zachowanie spokoju i racjonalne, pozbawione emocji zachowanie w tych nowych dla nas okolicznościach. Bądźmy rozważni. Stres ma również negatywny wpływ na nasz układ odpornościowy. O wszelkich decyzjach będziemy informować Państwa niezwłocznie za pośrednictwem strony www.gopsrogozno.pl
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Rogoźnie
Ewelina Kowalska
12.03.2020
Zdecydowano o czasowym ograniczenie dostępu do Urzędu Skarbowego w Obornikach ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27 marca 2020 r.
Zachęcamy do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z nami.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca do korzystania z e-usług oraz kontaktu z poprzez e-PUAP i infolinie. Twój e-PIT i e-Deklaracje dostępne na podatki.gov.pl pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.
PODATKI BĘDZIE MOŻNA ROZLICZYĆ NA 2 SPOSOBY
On-line poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP
W urzędzie – poprzez wrzucenie deklaracji, pism, innych dokumentów do wystawionych urn. W tym przypadku bez potwierdzenia wpływu do urzędu.
Kontakt telefoniczny do urzędu skarbowego:
PIT – nr telefonu 61 2975466, 61 2975417
VAT – nr telefonu 61 2975423, 61 2975480
CIT – nr telefonu 61 2975423, 61 2975453
spadki/darowizny – nr telefonu 61 2975447, 61 2975456
rejestracja podatników – nr telefonu 61 2975412, 61 2975416
egzekucja administracyjna – nr telefonu 61 2975433, 61 2975435
rachunkowość podatkowa i komórka wierzycielska – nr telefonu 61 2975419, 61 2975442
Adres e-mail urzędu skarbowego: us.oborniki@mf.gov.pl
Informacje podatkowe oraz usługę Twój e-PIT można znaleźć na www.podatki.gov.pl
Zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców i podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie o ograniczenie wizyt w naszej siedzibie. Zachęcam do kontaktów telefonicznych oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wszystkie dane kontaktowe dostępne są na stronie www.gopsrogozno.pl
Apeluję do wszystkich o przestrzeganie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów należy powiadomić o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił też specjalną infolinię w sprawie koronawirusa – 800 190 590.
Proszę Państwa o zrozumienie zaistniałej sytuacji, proszę o zachowanie spokoju i racjonalne, pozbawione emocji zachowanie w tych nowych dla nas okolicznościach. Bądźmy rozważni, ostrożni, starając się zachować spokój. Stres ma również negatywny wpływ na nasz układ odpornościowy. O wszelkich decyzjach będziemy informować Państwa niezwłocznie za pośrednictwem strony www.gopsrogozno.pl
Dodatkowo informuję, że GOPS w Rogoźnie nie zawiesza swojej działalności.
Kierownik Gminnego Ośrodka
Pomocy Społecznej w Rogoźnie
Ewelina Kowalska
11.03.2020
Komunikat Burmistrza Rogoźna
W dniu 11 marca odbyła się konferencja Prezesa Rady Ministrów, podczas której podano komunikat o zawieszeniu zajęć w szkołach i przedszkolach. W związku z powyższym informuję, że zajęcia zawieszone są od 12 marca do 25 marca 2020 r., z czego pierwsze dwa dni (czwartek i piątek, 12-13 marca) to okres przejściowy. W okresie przejściowym w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku, 16 marca br. zajęcia zostają zawieszone. Uczniowie nie przychodzą do przedszkola, szkoły, placówki oświatowej. Więcej informacji na stronie:
https://www.gov.pl/…/zawieszenie-zajec-w-szkolach-przedszko…
W przypadku pojawienia się nowych informacji, wydawane będą kolejne komunikaty
Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski
Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.
Za okres kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a także zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z przepisami, państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osobę przebywającą na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną, a także jeśli miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Decyzję tę, osoba poddana kwarantannie lub izolacji, może dostarczyć pracodawcy bądź do placówki ZUS, już po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.
Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.
W przypadku jednak, gdy ubezpieczony sam powstrzyma się od pracy i nie otrzyma za ten okres zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie będzie miał prawa do świadczeń pieniężnych w razie choroby.
Zasiłek opiekuńczy
Ponadto, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, rodzic będzie miał prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad tym dzieckiem. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.
Dodatkowy zasiłek
Po wejściu w życie ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, rodzicom dzieci do ósmego roku życia, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, nastąpi zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki, w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.
11.03.2020
Załatwiaj sprawy podatkowe nie wychodząc z domu
W związku aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów, w trosce o bezpieczeństwo Państwa zachęcamy do korzystania z rozwiązań nie wymagających osobistej wizyty w urzędzie skarbowym:
- poprzez usługę „Twój e-PIT" oraz system e-deklaracji - dostępne na portalu podatkowym - mogą Państwo rozliczyć swój PIT za rok ubiegły
- przy użyciu profilu zaufanego mogą Państwo załatwić wszystkie pozostał sprawy
- swój mikrorachunek mogą Państwo sprawdzić na portalu podatkowym
Numery telefonów do poszczególnych urzędów znajdą Państwo na ich stronach internetowych
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wypełnienia zeznania rocznego zapraszamy do skorzystania z infolinii PIT uruchomionej we wszystkich urzędach skarbowych województwa oraz Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Do Państwa dyspozycji jest również ogólnopolska Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), gdzie dla usługi Twój e-PIT została wydzielona specjalna linia telefoniczna oraz adresy e-mail do kontaktu:
22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
+48 22 330 03 30 (z zagranicy)
pomoc techniczna ws. usługi Twój e-PIT - info.epit@mf.gov.pl
pomoc techniczna przy obsłudze systemu e-Deklaracje – info.e-deklaracje@mf.gov.pl
formularz do kontaktu z KIS