Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
16.06.2014
XII Wielkopolskie Forum Rad Młodzieżowych
W czwartek i piątek 12-13 czerwca w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w Żerkowie w powiecie jarocińskim odbyło się XII Wielkopolskie Forum Rad Młodzieżowych zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Hasłem przewodnim tegorocznego forum było „Funkcjonowanie rad młodzieżowych i kształtowanie postaw młodzieżowych liderów społeczności lokalnych”.
Nasza gmina jest od wielu lat aktywnym członkiem SGiPW, dlatego też jej przedstawiciele wzięli aktywny udział w skierowanym do młodych liderów wydarzeniu. Oficjalnego otwarcia forum już tradycyjnie dokonał przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisław Hinz, będący zarazem wieloletnim sekretarzem SGiPW, oraz - co podkreślił pracownik biura stowarzyszenia Tomasz Telesiński – inicjatorem organizacji wielkopolskich forów młodzieżowych.
Zdzisław Hinz przypomniał zgromadzonej młodzieży, że pierwsze forum odbyło się przed dwunastu laty w Rogoźnie, podkreślił jak ważne jest aktywne uczestnictwo osób młodych w codziennej działalności samorządów oraz życzył wszystkim uczestnikom owocnych rozmów i zdobycia przydatnych w przyszłej działalności doświadczeń. W otwarciu forum uczestniczył również pracownik Urzędu Miejskiego Błażej Cisowski, a jedna z grup młodzieży przybyła z Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Parkowie. W jej skład wchodziły Martyna Soloch, Oliwia Noworacka i Weronika Lembicz, a opiekunem grupy była Agnieszka Maria Jaworska.
Większość zajęć warsztatowych w bardzo przystępny sposób poprowadzili eksperci z Fundacji Civis Polonus, aktualnie najbardziej doświadczonej organizacji w zakresie budowy aktywnych postaw obywatelskich wśród polskiej młodzieży. Ale interesujące było również spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
Wśród licznych atrakcji forum wymienić należy chociażby wycieczkę do nieodległego Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Placówka mieści się w będącym jedną z perełek wielkopolski XVIII wiecznym klasycystycznym pałacu Goszczeńskich, później Chełkowskich. Zabytkowa budowla gościła w swych murach wiele wybitnych postaci, takich jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak, czy Władysław Tatarkiewicz. Dziś pięknie odrestaurowana stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.