W poniedziałek 9 czerwca w Zespole Szkół w Parkowie odbyła się wyjątkowa uroczystość. 30-lecie nadania sztandaru i imienia Józefa Wybickiego Szkole Podstawowej (09.06.1984) oraz 5-lecie nadania sztandaru i tego samego imienia Gimnazjum (09.06.2009), połączono z nadaniem pięknie odnowionego sztandaru Szkole Podstawowej.
Wielkie szkolne święto, które, jak to zawsze bywa w Parkowie, było świętem całej społeczności lokalnej, rozpoczęło się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym NMP Królowej Świata celebrowaną wspólnie przez proboszczów parkowskiego i słomowskiego – ks. Jana Andrzejewskiego i ks. Wojciecha Rena, ks. dra Piotra Halczuka – przewodniczącego Wydziału Katechetycznego Kurii Prymasowskiej w Gnieźnie i pracującego na co dzień w Papui-Nowej Gwinei Misjonarza Świętej Rodziny ks. Krzysztofa Stachowiaka. W trakcie uroczystej celebry odnowiony sztandar poświęcony został przez księży, a następnie przekazany przez Radę Rodziców dyrektor Marii Cisowskiej, która z kolei przekazała go pierwszemu pocztowi sztandarowemu sprzed 30 lat – Robertowi Marchwiakowi, Marlenie Hampel (obecnie Biegańskiej) i Annie Cyranek. Warto podkreślić, że odnowiony sztandar zyskał nową szatę i drzewiec, lecz jego serce – godło RP i godło szkoły pozostały nienaruszone (poza dodaniem orłowi korony) od czasów pierwszego pocztu z roku 1984 wręczonego uczniom przez dyrektor Urszulę Ogrodowczyk.
Z kościoła uczestnicy uroczystości, na czele z Orkiestrą Dętą RCK i pocztami sztandarowymi placówek oświatowych z terenu Gminy Rogoźno, przeszli głównymi ulicami Parkowa do szkoły. Tam najpierw złożono wiązanki kwiatów pod popiersiem Józefa Wybickiego, a historyk Krzysztof Działo przypomniał, że wykonana przez rogozińskiego artystę-rzeźbiarza Michała Niedźwiedzia rzeźba odsłonięta została równo pięć lat temu podczas uroczystości nadania sztandaru Gimnazjum przez obecnych również dziś z nami przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza i emerytowaną nauczycielkę Wandę Wiśniewską.
Najważniejsza część poniedziałkowej uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, pięknie na tą okazję udekorowanej i ozdobionej wystawą dużych zdjęć z wydarzeń w roku 1972 (odsłonięcie tablicy upamiętniającej 200 rocznicę pobytu Wybickiego w Wełnie i Parkowie) oraz z uroczystych nadań w 1984 i 2009 roku.
Po odśpiewaniu czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” poczet sztandarowy sprzed 30 lat ceremonialnie przekazał sztandar obecnym uczniom klasy VI, a zaraz potem głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska, witając wszystkich przybyłych gości, w tym Wielkopolską Wicekurator Oświaty Dorotę Kinal, przedstawicieli władz samorządowych gminy i powiatu, dyrektorów placówek oświatowych, księży, sołtysów, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, rodziców, emerytowanych i obecnych pracowników szkoły oraz młodzież. Zwracając się do ponad dwustu obecnych na sali osób powiedziała: W blasku postaci Józefa Wybickiego każdego roku szkolne mury opuszczają kolejne roczniki absolwentów, aby przeżywać swoje własne historie, realizować marzenia i kształtować otaczającą nas rzeczywistość. Niektórzy są dziś z nami. Patrząc na was, na kilka pokoleń połączonych wspólnymi korzeniami edukacji, widzę na twarzach ślady wzruszenia. Nic dziwnego, łączy nas przecież nie tylko szkolna ława, klasowe wycieczki i biwaki, ale przede wszystkim nasz dostojny patron. W dalszej części podkreśliła bogatą, wielowymiarową działalność szkoły i liczne sukcesy jej uczniów. Władzom oświatowym i samorządowym, rodzicom, zaprzyjaźnionym organizacjom i osobom oraz nauczycielom podziękowała za wszelkie szeroko pojęte działania na rzecz szkoły, dzięki którym placówka odnosi sukcesy i realizuje różnorodne inicjatywy. Po zakończonym oklaskami przemówieniu do mównicy podeszła trójka uczniów: Emilia Nowak, Gracjan Gomulec i Bartłomiej Lewandowski, którzy przypomnieli postać i twórczość Józefa Wybickiego.
Bardzo ważną częścią uroczystości było ceremonialne wbijanie gwoździ w drzewiec sztandaru, którego dokonali jego fundatorzy: Rada Rodziców (wbijała przewodnicząca Beata Lembicz), Grono Pedagogiczne i pracownicy ZS (dyrektor Maria Cisowska), Samorząd Uczniowski (przedstawiciel Nathaniel Józefek), ZNP Ognisko nr 6 w Parkowie (wiceprzewodnicząca Monika Nowak), UKS „Olimpijczyk” (prezes Szymon Wojciechowski), OSP Parkowo (prezes Ryszard Obst), Sołectwo Parkowo (sołtys Justyna Bartol-Baszczyńska), BS Czarnków (uczeń), Parafia Parkowo (proboszcz ks. Jan Andrzejewski), Parafia Słomowo (proboszcz ks. Wojciech Ren), Danuta i Jacek Waliszewscy, Zbigniew Cisowski (syn Błażej Cisowski), Mirosław Baczyński (uczeń), Andrzej Cymer (córka Kamila Dominiak), Jan Kaczmarek (córka Magdalena Walenciak), Firma Rozalczyk (uczeń), Firma Wojciechowscy (Szymon Wojciechowski), Spółka Gminna „Megawat” (prezes Piotr Gruszczyński), Henryk Siwiński (uczeń), Barbara i Henryk Janka, Barbara i Gustaw Wańkowiczowie i Adam Nadolny. Podziękowania za dofinansowanie odnowienia sztandaru otrzymali również Zdzisław Hinz i Barbara Ptaszyńska. Każdy z wymienionych otrzymywał stosowne podziękowanie i składał swój podpis w księdze pamiątkowej.
Kolejnym istotnym elementem poniedziałkowego święta było nadanie Zespołowi Szkół w Parkowie tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”. Po odczytaniu treści wniosku przez Dorotę Mąderek, głos zabrał przewodniczący kapituły Zdzisław Hinz, który podkreślił, że miał zaszczyt uczestniczyć w najważniejszych szkolnych wydarzeniach począwszy od odsłonięcia tablicy w 1972 roku oraz poinformował, że wniosek o przyznanie tytułu złożyła grupa ponad 130 mieszkańców gminy i kilka instytucji społecznych. Następnie wraz z wiceprzewodniczącym kapituły – burmistrzem Bogusławem Janusem przekazał na ręce dyrektor Marii Cisowskiej i przewodniczącej Rady Rodziców Beaty Lembicz akt nadania tytułu i bukiet róż, a obie panie oraz uczeń Nathaniel Józefek złożyli swoje podpisy przy wpisie szkoły w księdze zasłużonych.
Bardzo miłym akcentem było wręczenie uczniom nagród i dyplomach w szkolnych konkursach: „Najlepsza prezentacja multimedialna p.t. Hymny Świata” (1 m. – Monika Kukla, 2 m. Martyna Soloch, 3 m. – Oliwia Noworacka), „Najlepsza praca plastyczna – album p.t. Józef Wybicki na tle epoki” (1 m. – Monika Kukla, 2 m. – Aleksandra Tulka, 3 m. – Martyna Jezierska), „Najlepszy utwór liryczny p.t. Józef Wybicki – nasz patron” (1 m. – Honorata Wieczorek, 2 m. – Magdalena Pietz, 3 m. – Klaudia Mroczyńska) i „Makieta szkoły w Parkowie” (1 m. – Jarosław Uwarow, 2 m. – Dominik i Michał Bartol, 3 m. – Wiktoria Mąkosa). Bardzo okazałe nagrody wręczały kurator Dorota Kinal i dyrektor Maria Cisowska. Kolejną częścią uroczystości były wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwsza życzenia szkole złożyła kurator Dorota Kinal, która pogratulowała pięknej uroczystości oraz podkreśliła ogrom pracy włożonej w jej przygotowanie. Dodała też, że uczestnicząc w licznych uroczystościach szkolnych na terenie całej Wielkopolski nie słyszała jeszcze, żeby dyrektor w swoim przemówieniu tak szeroko dziękował wszystkim, z którymi współpracuje na rzecz najmłodszych, i że jest to postępowanie godne naśladowania.
Nastpnie wystąpili burmistrz Bogusław Janus i przewodniczący Zdzisław Hinz, przekazując na ręce dyrektor Cisowskiej okazały dyplom z gratulacjami, a uczniom komplet piłek. Piłki przekazali też dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Rogoźno, w których imieniu wystąpili Anna Matoga i Przemysław Kabat. Życzenia złożyli również dyrektorzy szkół powiatowych Robert Kornobis, Renata Tomaszewska, Jarosław Łatka i Ewa Szczecińska, emerytowana nauczycielka i sybiraczka Regina Grzebyta, kierownik WTZ Wiardunki Joanna Bogacz-Napierała, przewodnicząca GKRPA w Rogoźnie Maria Stachowiak, przyjaciele szkoły Jacek Waliszewski i Brygida Marszał, prezes Stowarzyszenia „Parkowianka” Ewa Szatkowska, sołtys Parkowa Justyna Bartol-Baszczyńska, przedstawicielki Rady Rodziców Beata Lembicz i Adriana Perlicjan oraz reprezentanci Samorządu Uczniowskiego Monika Kukla i Jakub Kędziora. Na tym część oficjalna dobiegła końca i po odśpiewaniu hymnu szkoły z sali wyprowadzone zostały sztandary.
Lecz nie był to koniec uroczystości, gdyż po krótkiej przerwie na scenę wkroczyli aktorzy ze szkolnego Teatru Emocji, którzy zaprezentowali niezwykle wzruszające i emocjonujące przedstawienie „Przegrani zwycięzcy” wyreżyserowane przez Krzysztofa Przybylskiego. Trwający trzy kwadranse spektakl był marszem przez historię począwszy od roku 1806 (Powstanie Wielkopolskie 1806 r.) po rok 2014. Pojawił się w nim zarówno Józef Wybicki, jak i anonimowi bohaterowie polskich dziejów – powstańcy i żołnierze, którzy przez swoje historie uczyli i dawali przykład uczniom parkowskiej szkoły. Spektakl został przyjęty przez publiczność niemilknącą owacją na stojąco, a panie dyrektor i kurator serdecznie podziękowały uczniom za znakomitą grę aktorską, a ich opiekunowi Krzysztofowi Przybylskiemu za ogromną inwencję i wkład pracy w realizację niezwykłego widowiska, w którym poza rekwizytami i grą aktorską ważne były również muzyka, światło i pomoce multimedialne.
Ostatnią częścią parkowskiego święta był poczęstunek w sali Ochotniczej Straży Pożarnej. Spotkanie przy wspólnym stole, na którym znalazły się prawdziwe rarytasy (przygotowane przez kucharki szkolne), a wśród nich torty z nadrukowanymi słodkimi widokami szkoły i portretem Józefa Wybickiego (wykonane przez panie ze Stowarzyszenia "Parkowianka"), przebiegło w bardzo gościnnej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie dyrektor Cisowska podziękowała wszystkim swoim współpracownikom za zaangażowanie w realizację święta, które przebiegło pomyślnie i będzie z pewnością długo wspominane przez całą społeczność szkolną i wszystkich obecnych gości.
Błażej Cisowski