Na terenie Gminy Rogoźno nie zlokalizowano dotąd jeszcze wystąpienia
Barszczu Sosnowskiego
http://barszcz.edu.pl/
W zawiązku z licznymi zgłoszeniami prawdopodobieństwa występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Rogoźno przedstawiamy informacje które mogą być wykorzystane w przypadku kontaktu z tą rośliną.
Zgłaszane przez mieszkańców gminy rośliny są bardzo podobne, lecz podczas identyfikacji okazują się z reguły innymi np.:
- barszcz zwyczajny;
- barszcz syberyjski;
- dzięgiel leśny;
- arcydzięgiel litwor;
- lepiężnik;
- gunnera olbrzymia.
Postępowanie w wypadku kontaktu skóry z organami lub sokiem kaukaskich barszczy.
W przypadku bezpośredniego kontaktu z kaukaskimi barszczami należy niezwłocznie umyć skórę zimną wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny, a następnie chronić ją przed promieniami słonecznymi przez przynajmniej 48 h. nawet jeśli w tym czasie nie pojawiają się żadne objawy. W sytuacji, w której stosowanie osłon jest niemożliwe, wskazana jest aplikacja preparatów przeciwsłonecznych, np. kremów z silnym filtrem anty -UV. Jeżeli wystąpi opuchlizna i reakcja zapalna, w celu złagodzenia symptomów można zastosować okłady z mokrych kompresów lub lodu, doustnie – wapno, lub leki antyhistaminowe Skuteczne może okazać się również stosowanie środków zawierających sól srebrową sulfadiazyny. Istnieją natomiast wątpliwości, co do stosowania na rany powstałe w omawiany sposób naskórnych preparatów sterydowych (np. hydrokortyzon). Niektóre badania dowodzą, że terapia ta może nasilać objawy i wywoływać skutek odwrotny do pożądanego. Z powodu wątpliwości, co do doboru właściwych leków, w przypadku odczuwania jakichkolwiek dolegliwości na skutek bezpośredniego kontaktu z kaukaskimi barszczami lub w efekcie przebywania w pobliżu tych roślin, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zalecana jest wizyta u dermatologa (lekarze tej specjalizacji prawdopodobnie mają największą wiedzę na temat skutków kontaktu z omawianymi roślinami). podczas której warto opowiedzieć o przyczynie złego samopoczucia, co powinno pomoc w postawieniu właściwej diagnozy i doborze odpowiedniego leczenia. Jeżeli wiemy, że mieliśmy kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy, narażone miejsce należy osłonić przed słońcem, na przykład bandażując je.W czasie oczekiwania na wizytę możemy zażyć preparat zawierający wapń, który zminimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego. Jeżeli nie doszło do rozerwania pęcherzy surowiczych, zmienione miejsce można posmarować Hydrokortyzonem. W przypadku otwartej rany stosujemy Panthenol.
Pierwsze objawy poparzenia:
Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny zawarty w roślinie. Wywołuje on oparzenie dopiero, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie poddana działaniu słońca. Niestety, sprawia to, że często nieświadome zagrożenia osoby mają kontakt z trującą rośliną przez długi czas, a pierwsze objawy poparzenia występują dopiero po pół godziny.Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Jeżeli obszar kontaktu był duży, a pomoc nie została szybko udzielona, uszkodzona skóra może ulec martwicy.
Należy również pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być groźne. Wszystko przez zawarte w nim olejki eteryczne, których wdychanie może wywołać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Poparzeniu towarzyszy dotkliwy ból i świąd. Intensywność objawów zależy od tego, jak dużo olejku eterycznego osadziło się na skórze, jak mocna była ekspozycja na światło oraz od indywidualnych cech organizmu.
ZALECAMY OSTROŻNOŚĆ W KONTAKCIE Z PODOBNYMI ROŚLINAMI
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego