W dniu 26 września społeczność Zespołu Szkół w Parkowie świętowała 267. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka – Józefa Wybickiego, twórcy Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.
Czym się nie zajmował, czego się nie podejmował? Był prawnikiem, posłem na Sejm, konfederatem barskim, dyplomatą, tytularnym generałem - i pisarzem, poetą, dramaturgiem, muzykiem, publicystą, ekonomistą. Uczestniczył w konspiracjach, był pełnomocnikiem rządowym przy walczących oddziałach po insurekcji warszawskiej, wprowadzał polską administrację na ziemiach odbitych Prusakom. Emigrant polityczny, współtwórca Legionów Polskich, dzielił dolę i niedolę wygnańców. Był senatorem, wojewodą i uciekinierem, za ujęcie którego wyznaczono wysoką cenę. Żył dla ojczyzny i narodu.
Przez ostatnie dni dzieci i młodzież mogła przypomnieć sobie postać patrona podczas niekonwencjonalnych zajęć w formie dramy na lekcjach historii i godzin wychowawczych.
– Nasza szkoła jest miejscem, w którym szczególnie pielęgnuje się tradycje, symbole narodowe, patriotyzm – mówiła do uczniów podczas uroczystego apelu dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. O dumie z takiego Patrona, na przykładzie ostatnich MŚ w siatkówce, gdzie podczas uroczystości otwarcia 62 tysiące ludzi a’capella odśpiewało najważniejszą dla każdego Polaka pieśń wspomniał historyk Krzysztof Działo.
Z okazji rocznicy urodzin Patrona przeprowadzono konkurs wiedzy o Józefie Wybickim. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wśród uczniów Szkoły Podstawowej największą wiedzą wykazała się Izabela Kukla przed Norbertem Piątkowskim i Kajetanem Kmakiem. Konkurs w Gimnazjum zdominował Dawid Korybalski otrzymując maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce zajęła Danuta Piechowiak, a trzecie Dominik Jęśko.
Krzysztof Działo, ZS Parkowo