Rewitalizacja Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz i Placu Karola Marcinkowskiego, jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Rogoźnie, dobiegła końca. Dzięki modernizacji wskazana przestrzeń ma szansę stać się wizytówką naszej Gminy.
Podświetlana fontanna w centralnej części placu, mała architektura, alejki drzew i liczne nasadzenia. Tak po remoncie prezentuje się Plac w centrum miasta. 28 września odbyło się jego uroczyste otwarcie, w którym uczestniczyły władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.
Wydarzenie opatrzone atrakcjami kulturalno-rozrywkowymi zgromadziło na płycie placu tłumy Rogoźnian. Część oficjalna rozpoczęła się odegraniem Hejnału Rogoźna przez członków Rogozińskiej Orkiestry Dętej. Następnie burmistrz Roman Szuberski powitał zebranych, przybliżył historię budynku dawnego ratusza oraz placu przed jednym z najważniejszych miejsc w naszej gminie. Włodarz naszego miasta serdecznie podziękował wszystkim, dzięki którym tak duża inwestycja mogła zostać zrealizowana: inwestorom, wykonawcom i osobom zaangażowanym w realizację projektu. Do uroczystego przecięcia wstęgi Burmistrz zaprosił: Przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Janusa, ks. prałata Jarosława Zimnego, wykonawców z firm Rem-Budex oraz Bimex i przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego. Zakończeniem ceremonii było poświęcenie przez ks. dziekana Eugeniusza Śliwę Placu i wyremontowanego budynku Muzeum.
Część artystyczno-rozrywkową rozpoczął koncert Orkiestry Dętej i występ taneczny zespołu Pa-Mar-Sze. Wydarzenie uwieńczył koncert zespołu disco polo Justyna&Kris, którzy dostarczyli zgromadzonym przed sceną dużej dawki muzycznych atrakcji. W czasie koncertów nasi mieszkańcy mogli zwiedzać muzeum, podziwiać wprowadzone zmiany i skorzystać z przygotowanych stoisk gastronomicznych.
Chcemy, by Plac K. Marcinkowskiego był miejscem przyciągającym mieszkańców Rogoźna, turystów i gości. Jego nowy wizerunek wpisał się w historię miasta i mamy nadzieję, że stanie się przestrzenią, która będzie służyła przez lata.
DATA ROZPOCZĘCIA ZADANIA:
15 stycznia 2018 r.
DATA ZAKOŃCZENIA ZADANIA:
21 września 2018 r.
RYS HISTORYCZNY
Początki placu o wymiarach 70 m x 163 m sięgają II. połowy XVIII wieku, kiedy to powstało Nowe Miasto Rogoźno. W 1846 roku w budynku Sądu Karol Marcinkowski złożył swój testament, a na pamiątkę tego wydarzenia po II wojnie światowej zmieniono nazwę Nowego Rynku na plac Karola Marcinkowskiego.
Budynek dawnego ratusza nowomiejskiego został wybudowany w latach 1826-1828, a jego przebudowa nastąpiła w 1914 roku.
Od samego początku budynek był siedzibą władz miejskich i gminnych. Ponadto gmach ten mieścił bibliotekę miejską oraz siedziby rozmaitych organizacji. 29 stycznia 1983 roku w budynku otwarto Muzeum Regionalne, które 3 maja 1991 roku otrzymało imię Wojciechy Dutkiewicz.
Dawny ratusz został wpisany do rejestru zabytków 21 października 1968 roku, a zabudowa pl. K. Marcinkowskiego 29 lipca 1974 r.
O PROJEKCIE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Oś Priorytetowa 9. „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”
Działanie 9.2. „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”
Poddziałanie 9.2.3. „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych – instrumenty finansowe”
CELE PROJEKTU
- poprawa dostępności do zasobów kultury oraz rozwój dziedzictwa kulturalnego,
- zapewnienie odpowiedniego poziomu estetycznego i funkcjonalnego obiektu Muzeum Regionalnego w Rogoźnie,
- usprawnienie ewentualnej ewakuacji grup zwiedzających w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa pożarowego,
- wsparcie rozwoju kultury w regionie,
- poprawa wizerunku Gminy Rogoźno oraz Wielkopolski,
- wyróżnienie regionu na tle innych poprzez stworzenie miejsca atrakcyjnego pod względem kulturowym,
- zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności regionu pod względem gospodarczym i turystycznym.
ZAKRES PRAC obejmował wykonanie:
ŁĄCZNA WARTOŚĆ INWESTYCJI: 8 264 810,17 zł
W TYM KWOTA UDZIELONEJ POŻYCZKI JESSICA 2: 6 824 451,89 zł