Uczestnicy CIS w Rogoźnie to często osoby, które przez wiele lat nie mogły znaleźć pracy, żyły z zasiłków i zapomóg. Miały coraz więcej kłopotów z rodziną, z sąsiadami, często pojawiały się problemy z nadużywaniem alkoholu. Zniechęcenie, brak wiary w siebie i swoje umiejętności, bezradność i brak perspektyw na przyszłość. Taki nastrój jednak minął, bo od kilku miesięcy ich życie zmieniło się nie do poznania.
Od zeszłego roku uczestnicy CIS w naszej gminie biorą udział w warsztatach, spotkaniach ze specjalistami, a co najważniejsze codziennie ciężko pracują. Uczą się systematyczności i odpowiedzialności. Zdobywają doświadczenie.
Jako mieszkańcy sami możemy dostrzec pracę jednej z grup, a dokładniej uczestników warsztatu porządkowo-ogrodniczego. Nasze ulice nie straszą leżącymi papierkami, butelkami czy puszkami. Słupy ogłoszeniowe oczyszczane są na bieżąco. Czyste chodniki na promenadzie, wygrabione liście w parku przy rondzie Józefa Melzera. Zadbana zieleń miejska i skwer przy ulicy Wielkiej Poznańskiej, to tylko niektóre z prac wykonanych przez podopiecznych CIS. Działania tego warsztatu często kierowane są poza granice miasta. W ubiegłym miesiącu uporządkowano teren za Jeziorem Rogozińskim, gdzie pozostały ruiny Ośrodka Wypoczynkowego Zakładów H. Cegielskiego w Poznaniu.
Przed świętami wielkanocnymi uczestniczki warsztatu, pod bacznym okiem prowadzącego, zadbały o groby o znaczeniu historycznym, na naszym cmentarzu. Posprzątały, umyły i wypieliły groby nieznanych żołnierzy, ofiar powstań i wojen. Nie ominęły innych, opuszczonych i zaniedbanych grobów. Same wyszły z inicjatywą by powtarzać te pracę systematycznie.
Uczestnicy widzą efekty własnej pracy i to ich motywuje najmocniej. Wierzymy, że ich zapał nie zniknie, a po zakończeniu warsztatu zyskają nie tylko nową pracę, ale i staną się innymi ludźmi.
Wkrótce przedstawimy również osiągniecia pozostałych warsztatów, by pokazać efekty działań Centrum Integracji Społecznej w naszej gminie.