3 kwietnia 2019 roku w sali Rogozińskiego Centrum Kultury podczas wykładu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kutka odznaczyli Krystynę Gromanowską wyróżnieniem Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej. Z wnioskiem o odznaczenie pani Krystyny wystąpili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna doceniając Jej pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju naszej Gminy.
Krystyna Gromanowska urodziła się w Poznaniu 3 kwietnia 1959 roku. Jest obecnie mieszkanką Owczegłów – miejscowości, która po wielu latach mieszkania w Poznaniu stała się dla niej oazą spokoju. Jest żoną i matką czwórki wspaniałych dzieci oraz teściową i babcią. Wszelkie jej działania związane zawsze były z dziećmi i młodzieżą, zgodnie z ukończonymi studiami pedagogicznymi o specjalności zintegrowana edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Zdobyte doświadczenie przełożyła na pracę w jej „nowej” małej ojczyźnie prowadząc zajęcia wychowawczo-opiekuńcze w świetlicy Owczegłowach. Celem działalności świetlicy jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi oraz nadrabianiu opóźnień w tym zakresie. Umowa pokrywa tylko niewielką ilość przepracowanych faktycznie godzin. Organizuje dla dzieci różne formy wypoczynku, w tym cykliczne czterodniowe biwaki letnie połączone z edukacyjnymi wycieczkami, podchody, wyjazdy na pływalnię, do kina, teatru, wystawy, do ZOO, do muzeów, na mecz Lecha, noce w świetlicy itp. Zawsze opiekę sprawuje wolontariacko.
W kwietniu 2011 została wybrana sołtysem sołectwa Owczegłowy. Obecnie sprawuje funkcję sołtysa już drugą kadencję. W ramach tej działalności organizuje, w tej chwili cykliczne imprezy, w których biorą udział nie tylko mieszkańcy sołectwa, ale również mieszkańcy gminy. Zachęciła mieszkańców do debiutanckiego udziału w Turnieju Wsi, co zaowocowało zorganizowaniem przez sołectwo Owczegłowy kolejnej edycji Turnieju w 2012 roku oraz corocznego udziału w imprezie. Z jej inicjatywy i przy współpracy jednego z młodych mieszkańców wsi powstała drużyna piłkarska, która zadebiutowała w rozgrywkach Gminnej Ligi. Prowadzi też drużynę piłkarską dzieci młodszych, które corocznie biorą udział w Turnieju Letnim Piłki Nożnej w Siernikach. Jej krótka, ale bardzo aktywna działalność została w 2012 roku nagrodzona I miejscem w III edycji Powiatowego Konkursu „Sołtys na miarę Europy”. Działając na rzecz mieszkańców już teraz nie tylko sołectwa, ale gminy, nawiązała współpracę z zaprzyjaźnioną młodzieżą z Obornik, Murowanej Gośliny i Poznania, dzięki którym może wesprzeć rodziny uboższe przywożąc im odzież, sprzęt RTV, AGD i meble. W plebiscycie na najlepszego Sołtysa Powiatu Obornickiego zdobyła w 2016 pierwsze miejsce. Natomiast w 2017 roku odebrała wyróżnienie w konkursie Aktywna Wieś Wielkopolska 2017 przyznaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego dla Owczegłów z Gminy Rogoźno w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi.
W maju 2011 zainicjowała założenie stowarzyszenia działającego na rzecz lokalnej społeczności. W dniu 11.10.2011 zostało zarejestrowane w KRS stowarzyszenie „Baranek – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Aktywizacji Społecznej Sołectwa Owczegłowy”, którego została prezesem (w 2014 Stowarzyszeniu został przyznany status OPP). Stowarzyszenie realizuje różnorakie projekty i zadania publiczne na rzecz społeczności lokalnej. Reprezentując Stowarzyszenie „Baranek” wystąpiła do Fundacji BZ WBK z prośbą o przekazanie 15 komputerów, które po otrzymaniu wykorzystywane są obecnie do zajęć zarówno z dziećmi, jak i seniorami w świetlicy wiejskiej. Gmina Rogoźno i Stowarzyszenie „Baranek” utworzyli w 2016 roku Spółdzielnie Socjalną „Opus”, która działa na rzecz reintegracji zawodowej przywracając zwłaszcza osoby bezrobotne na rynek pracy.
19 kwietnia 2013 została uhonorowana przez Unię Wielkopolan Wawrzynem Pracy Organicznej w kategorii „Praca na rzecz wspólnot lokalnych”, a od 2014 roku jest członkiem Kapituły Wawrzynów Pracy Organicznej.
Jest członkiem założycielem i prezesem zarządu Rogozińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna, oraz członkiem założycielem Stowarzyszenia „Po prostu bądź” działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie „Baranek”, którego jest prezesem, jest członkiem Związku Stowarzyszeń „Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych” i we współpracy ze Sportowym Stowarzyszeniem Inwalidów „Start” w Poznaniu realizuje swoje cele statutowe na rzecz lokalnej społeczności. W ramach działalności we wszystkich tych stowarzyszeniach stara się „zarażać” pozytywną energią i chęcią działania. Podkreślić należy, że wszystkie prace wykonuje wolontariacko.
W roku 2016 powierzono jej poprowadzenie Centrum Integracji Społecznej, przez co grupa osób, których może wesprzeć, pomóc i to nie tylko rzeczowo, ale i radą, wysłuchaniem, odpowiednim pokierowaniem w celu rozwiązania problemu wzrosła znacznie. Praca z ludźmi wykluczonymi społecznie, nastawionymi negatywnie do wszystkich przedsięwzięć oraz takich, którzy w sposób roszczeniowy podchodzą do życia jest dla niej dużym wyzwaniem. Jednak umiejętność ich zmotywowania i zaktywizowania jest jej mocną stronę.
Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w życiu osobistym i służbowym.